Bilgi Bakanı Lai Mohammed Salı günü yaptığı açıklamada, Nijerya’nın sosyal medyanın sorumlu kullanımı için kampanyasını hızlandırırken, sitelerinde nefret söylemini azaltma taleplerine uyduklarından emin olmak için Meta Platforms Facebook ve diğer platformları izlediğini söyledi.

Muhammed’in yorumları, Facebook’un Nijerya’nın başkenti Abuja’daki ekibiyle görüşmesinin ardından geldi. Facebook’un, ayrılıkçı grup Biafra Yerli Halkı’nın (IPOB) çeşitli şikayetlere rağmen platformlarındaki faaliyetlerini kısıtlamak için hiçbir şey yapmadığını söyledi.

IPOB lideri Nnamdi Kanu, terörizm ve yalan haber yayınlama suçlamalarıyla yargılanıyor. Bir yargıç Çarşamba günü Kanu’nun kefaletle serbest bırakılıp bırakılmayacağına karar verecek.

Muhammed, ayrılıkçı grubun terör örgütü olarak sınıflandırıldığını ve “Facebook’un, ülkenin nefret ve istikrarsızlaştırma kampanyasını ilerletmek için platformunu örgüte bırakmasının hiçbir gerekçesi olmadığını” söyledi.

Nijerya, güney ve kuzey Nijerya arasında bölgesel güç paylaşımı çağrılarına yol açan ayrılıkçı ajitasyonla karşı karşıya.

Ülke ayrıca güvensizlik, haydutluk, adam kaçırma, çift haneli enflasyon ve yavaş büyüme arasında zayıf bir para birimi ile uğraşıyor.

Muhammed, Facebook toplantısının Nijerya dışındaki ayrılıkçıların ülkede şiddeti ve etnik nefreti kışkırtmak için sosyal medya platformunun artan kullanımını tartışmak için İngilizce ve yerel dilde çağrıldığını söyledi.

Hükümetin Nijeryalıların sosyal medyayı kullanmasını engelleme niyeti olmadığını, ancak sorumlu kullanımı savunduğunu söyledi.

Nijerya, sosyal medya şirketinin Başkan Muhammadu Buhari’nin bölgesel ayrılıkçıları cezalandırmakla tehdit eden bir gönderisini kaldırmasının ardından Ocak ayında altı aylık Twitter yasağını kaldırdı. Telekom şirketleri daha sonra Nijerya’daki kullanıcılara erişimi engelledi.

© Thomson Reuters 2022
genel-8