Konuya yakın kaynaklar Reuters’e verdiği demeçte, milyarder Elon Musk’ın SpaceX’i, ikincil piyasada devam eden bir hisse satışında değeri 125 milyar doları (kabaca 9.68.906 rupi) aştığı için en değerli ABD girişimi olmaya hazırlanıyor.

Yaklaşık 72 $ (kabaca 5.580 Rs. Rs.) olarak pazarlanan hisseler, SpaceX’in hisselerinin 10’a 1’lik bir bölünmeden sonra parça başına 56 $’dan (kabaca 4.340 Rs.) satıldığı ve roket şirketine değer biçtiği geçen Ekim ayından itibaren değer kazandı. 100 milyar dolar (kabaca 7.75.125 crore).

Kimliğinin açıklanmamasını isteyen kaynaklardan biri, ikincil halka arzda yeni hisse ihraç edilmediğini, ancak şirketin yatırımcılara bunu bu yıl içinde yapabileceklerini belirttiğini söyledi.

Hisse satışı, SpaceX’e 125 milyar doların (kabaca 9.68.906 rupi) üzerinde bir değere sahip olabilir ve ikincil bir satışta 115 milyar dolar (kabaca 8.91.439 sterlin) değerinde olan fintech devi Stripe’i geride bırakabilir. Şirket tarafından kaç adet hissenin satışa çıkarıldığı öğrenilemedi.

Yüksek değerli özel şirketlerin, erken yatırımcılara ve çalışanlara likidite sağlamak için ikincil piyasada hisse teklif etmesi yaygındır.

Reuters, SpaceX’in yüzde 44’üne sahip olan ve Twitter’ı satın almak için 44 milyar dolarlık (yaklaşık 3.40.923 rupi) bir anlaşma imzalayan CEO Elon Musk’ın satıcılar arasında olup olmadığını belirleyemedi. Musk aynı zamanda Tesla’nın CEO’su. SpaceX, Reuters’in yorum talebine hemen yanıt vermedi. New York Post, ilk olarak Pazartesi günü özel yerleştirme hakkında rapor verdi.

Sermaye yoğun işte, SpaceX, düzenleyici dosyalamalara göre, Aralık ayında 337,4 milyon dolar (kabaca 2,615 rupi) ve geçen Nisan ayında öz sermaye finansmanında 1,16 milyar dolar (kabaca 8,990 rupi) topladı.

Şirket, eski Amazon.com CEO’su Jeff Bezos’un uzay girişimi Blue Origin ve milyarder Richard Branson’ın Virgin Galactic’i ile gelişen ticari roket girişimlerinde rekabet ediyor. SpaceX, Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) için Uluslararası Uzay İstasyonuna, yalnızca bu yıl yalnızca 19 roket fırlatması da dahil olmak üzere, çok sayıda kargo yükü ve astronot gönderdi.

© Thomson Reuters 2022
genel-8