E-scooter’lar uzun zamandır sokaklarımızı çok sayıda doldurdu. Bunlar çoğunlukla kiralık scooter’lardır. Kendiniz satın almak istiyorsanız, dikkate alınması gereken birçok şey var. Size birkaç harika model önermek ve satın alırken aklınızda bulundurmanız gereken her şeyi açıklamak istiyoruz!

Almanya’da mevcut olan bir dizi yasal yol e-scooter’ı
ürün Xiaomi Mi Elektrikli Scooter 1S Ninebot KickScooter MAX G30D II Xiaomi Mi Scooter Pro 2 Streetbooster Bir mavi tekerlek 10″
illüstrasyon Yandan Ninebot KickScooter MAX G30D II Xiaomi Mi Scooter Pro 2 yandan görünüm Streetbooster Bir yandan yandan Bluewheel 10
Fiyat 424,99 euro 779,99 Euro 756,39 euro 699,00 Euro 539,00 Euro
Ağırlık 12.5kg 19,5 kg 14,2 kg 13,5 kg 13,5 kg
yük 100kg 100kg 100kg 106,5 kg 120kg
Boyutlar 113x43x118 cm 119.5x60x21cm ‎113 x 49 x 118 cm 110cm x 43cm x 117cm Katlanmamış: 108,6 x 44 x 117,2 cm Katlanmış: 108,6 x 44 x 45,9 cm
motor 300 watt 350 watt 300 watt 350 watt 350 watt
fren tipi Arka fren, ön fren ön fren ön fren Arka disk fren, elektrikli ön Üçlü fren sistemi
yüklenme zamanı 5 saat 6 saat 8 saat 5 saat 3-4 saat
maksimum aralık 30 km 65 km 45 km 30 km 25 km
hız 20km/s 20km/s 20km/s 20km/s 20km/s
lastikler 8.5 inç havalı lastikler 10 inç havalı lastikler 8.5 inç havalı lastikler 8.5 inç havalı lastikler 10 inç havalı lastikler
ekran Evet Evet Evet Evet Evet
Akıllı telefon tutucu sadece daha pahalı pakette Evet
Teklif etmek*

Fiyatı kontrol et

Fiyatı kontrol et

Fiyatı kontrol et

Fiyatı kontrol et

Fiyatı kontrol et

Bir e-scooter satın almak kolaydır. Böyle bir aracın teknik olarak eşit olup olmadığını ve yolda kullanmanıza izin verilip verilmediğini görmek daha az kolaydır. Tam bir bakış açısına sahip olmanız için, sizi elinden tutup bir e-scooter satın almadan önce bilmeniz gereken her şeyi açıklayacağız.

Masamızdaki e-scooterların hiçbirini kendimiz test etmedik. Meslektaşlarımızdan genel bakışları ve test raporlarını inceledik ve bu temelde, tümü tavsiye edilen ve yerel yollarda kullanılabilecek birkaç model seçtik. Gelecekte kendi e-scooter test raporlarımızı yapmaya cesaret edip etmeyeceğimizi yorumlarda bize bildirin.

İçindekiler:

Navee e-scooter'ın alt kısmı

Navee N65 e-scooter da Xiaomi filosuna ait. / © geek satın alma

Bir e-scooter satın alırken dikkat etmeniz gereken özellikler

Kimler e-scooter kullanabilir?

Prensip olarak, 14 yaşın üzerindeki herkes Almanya’da bir e-scooter kullanabilir. Her ülkedeki düzenlemelerin birbirinden farklı olduğunu unutmayın. Örneğin Fransa’da 12 yaşından itibaren araba kullanmaya izin verilmektedir. Ehliyete ihtiyacınız yok, ancak sigortaya ihtiyacınız var. Çıkartmayı sigortacıdan hızlı bir şekilde alabilirsiniz (hızlıdır, çoğu zaman yanınıza alabilirsiniz). Biraz şansla, doğrudan scooter üzerindeki satıcıdan da satın alınabilirler. Çünkü birçok model zaten aktif sigortalı kadın ve erkeklere satılıyor.

Adam bir köprüde e-scooter kullanıyor

Ninebot MAX G30D II gibi e-scooter’ları sürerken kask taktığınızdan emin olun. / © Nintebot

Lütfen e-scooter’ı yalnızca bir kişi ile kullanabileceğinizi unutmayın. Kask takma zorunluluğu yoktur ama kendi çıkarınız için mutlaka kask takmalısınız. Gençler ayrıca diz ve dirsek pedleri giymelidir.

E-scooter’ı nerede kullanmanıza izin verilir?

Bir e-scooter satın alırken çok önemlidir: Akıllı scooter’ın ülkenizde sokaklarda yasal olduğundan emin olun. Bir sonraki noktayı mutlaka okuyun. En azından halka açık yollarda uçmak istiyorsanız bu geçerlidir. Turlarınızı sadece özel mülkte yaptığınız sürece, bu onay gerekli değildir.

Yolda yasal bir e-scooter’ınız varsa, 20 km/s hıza kadar bisiklet yollarında araç kullanabilirsiniz. Bisiklet yolu yoksa caddeyi de kullanabilirsiniz. Kaldırımda sürüşe yalnızca maksimum 12 km/saat hızla gidiyorsanız izin verilir!

“Yol yasal” ne anlama geliyor?

Daha önce de belirtildiği gibi, halka açık yollarda kullanabilmeniz için yasal bir e-scooter’a ihtiyacınız var. Bunun neyle ilgili olduğunu parçalayacağız. Her şeyden önce, araçların hak kazanabilmesi için birkaç şartı karşılaması gerekiyor. Küçük Elektrikli Araçlar Yönetmeliği düşmek. Bunlar aşağıdaki beş noktadır:

 • Maksimum araç ağırlığı (sürücü hariç) 55 kg
 • 500 watt maksimum güç
 • 20 km/s azami hız
 • Bir gidon veya gidon
 • 700 mm genişliğinde, 1400 mm yüksekliğinde ve 2000 mm uzunluğunda maksimum boyutlar

Daha sonra yol onayı için birkaç şey verilmelidir.

 • Genel işletme iznine (ABE) ve bir sigorta etiketine ihtiyacınız var
 • Fabrika plakası ve araç kimlik numarası ile kimliğe ihtiyacınız var
 • ışık ve reflektörler
 • İki bağımsız fren
 • zil veya zil
Ninebot KickScooter MAX G30D II'nin Gidonları

Gidonlarda her zaman bir ekran bulacaksınız. / © Ninebot

Önemli teknik özellikler

Birkaç yüz euro harcamadan önce ekranda olması gereken birkaç teknik veri var. Bu içerir:

 • Ağırlık: Kural olarak, e-scooter’ların ağırlığı 12 ila 15 kilogram arasındadır. Ancak 20 kg civarında daha büyük, daha ağır modeller ve sadece 8 kg olan hafif alternatifler de var. Özellikle işe giderken her gün scooter’ı dengelemeniz gerekiyorsa, ağırlığı hesaba katın. Trenlerden bahsetmişken: Bu durumda katlanabilir bir scooter olsaydı da pratik olurdu.
 • yük: Bu satırların yazarı kesinlikle bir e-scooter’ı yakın zamanda test etmeyecek çünkü böyle bir scooter’ın yük kapasitesini açıkça aşıyor. Çoğu zaman bu yük 100 kilo oluyor ama yine de 120 kilo ile tırmanabileceğiniz cihazlar da var. Çok önemli: Toplam ağırlığın belirleyici olduğunu unutmayın. Yani 90 kiloysanız ancak sırt çantanızda 15 kilo yiyecek varsa bu size yardımcı olmaz.
 • Pil / menzil: Ayrıca satın alırken çok önemli bir kriter. Size her zaman maksimum bir aralık verilecektir. Ancak pratikte deneyimler bunu başaramayacağınızı göstermiştir. Yük kapasitesi, herhangi bir eğim ve sürülen hız, pil performansını düşürür, böylece genellikle belirtilen aralığın önemli ölçüde altında olabilir. Bu yüzden bunu önceden hesaba katın, uygun test sürüşlerini yapmak en iyisidir. Çıkarılabilir pili olan modeller de vardır. Onarım söz konusu olduğunda hayatınızı kolaylaştırır ve daha az güçlükle dairenize alıp mağazaya götürebilirsiniz.
 • performans: Almanya’da e-scooter’lar için 500 watt’a kadar izin verilir. Scooter’ın gücü ne kadar fazlaysa, ağır insanları ve yokuşları o kadar kolay idare edebilir.
 • Hız: Almanya’da, genellikle tüm modellerde ulaşılan yolda 20 km/s hıza izin verilir. Yüzde on’luk bir tolerans vardır, yani teorik olarak 22 km/s sürebilirsiniz. Birçok e-scooter da daha hızlı gidebilir. Önemli: Böylesine hızlı bir scooter ile sadece izin verilen 20 km/s’lik sürüş konusunda titiz olsanız bile, bir inceleme sırasında başınız belaya girebilir ve hatta Flensburg’da bir puan alabilirsiniz.
 • Lastikler: Pnömatik lastikler daha yumuşaktır, darbeler sönümlenir, ancak bir çivi vb. üzerinden geçerseniz daha hassastırlar. Öte yandan, dolgu lastik lastiklerin kullanımı çok daha pürüzlüdür, ancak o kadar savunmasız değildir. Bu varyant, büyük şehirlerdeki çoğu kiralık scooter’da bulunabilir. Ayrıca tekerleklerin boyutuna da dikkat edin: tekerlekler ne kadar büyükse bordür gibi engelleri aşmanız o kadar kolay olur.
 • Frenler: Elbette, frenler de e-scooter’ınızın önemli bir bileşenidir. Bağımsız olarak çalışan iki fren zorunludur. Disk veya kampanalı frenler veya hatta elektrikle çalışan frenler gibi çeşitli teknolojiler arasında seçim yapabilirsiniz.
 • Aydınlatma: Işık zaten zorunludur, ancak sistemin aküye bağlı olduğundan ve bağımsız çalışmadığından emin olabilirsiniz. Böylece aradaki ışığı kaybetme riskiniz olmaz. Göstergeler zorunlu değildir, ancak kaza riskini önemli ölçüde azaltır.

Başka nelere dikkat edebilirsiniz? Evet, satın alma kararınızı etkileyebilecek ve dikkat etmeniz gereken başka noktalar da var. Tabii buna fiyat da dahildir. En azından burada önerilen modeller için 400 ile 800 Euro arasında değişiyor. Lütfen hırsızlığa karşı koruma talep etmeyi de unutmayın. PIN ile yazılım tarafı çözümleri de vardır.

Burada gösterilen tüm e-scooter’ların kendi ekranı vardır. Özel bir uygulama hayatınızı kolaylaştırabilir. Ek olarak, bazı modeller size cep telefonunuz için bir tutucu sunar. Zaten gidonlardan bahsettiğimiz için: Lütfen yüksekliklerinin ayarlanabilir olduğundan emin olun. Özellikle büyük veya özellikle küçük insanlar bana teşekkür edecek!


Sanırım bununla işimiz bitti. Size verdiğimiz tüm ipuçlarını dikkate alırsanız, doğru e-scooter’ı satın alabilmeniz gerekir. Şimdi tek yapman gereken bana bir iyilik yapmak ve trafik kurallarına uyacağını ve dikkatli bir şekilde araç kullanacağını bize temin etmek. Sonuçta bundan sonraki yazılarımızı sağlıkla okumanızı istiyoruz!

Halihazırda bir e-scooter’ınız var mı yoksa sadece bir tane mi arıyorsunuz? Ve zaten kiralık modellerle ilgili deneyiminiz var mı? Yorumlarda bize bildirin!genel-27