Çinli yonga üreticisi Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) en son mali raporunu 12 Mayıs’ta yayınladı. Sonuçlar, 2022’nin ilk çeyreğinde, 2021’e kıyasla ciroda %67’lik bir büyüme ile 1.84 milyar dolar ile olumlu. Ancak SMIC CEO’su Zhao Haijun, çip satışlarının büyük ölçüde düştüğünü açıkladı.

Chip satışları düştü taş gibi »

SMIC, çiplerini başta akıllı telefon üreticileri olmak üzere birçok teknoloji oyuncusuna satıyor. Maalesef satışlar düştü taş gibi Zhao Haijun ilk çeyrek kazanç duyurusu konferans raporlarında söyledi Kayıt. Burada kalıcı olan yarı iletken kıtlığı bağlamında şaşırtıcı haberler.

aynı kategoride

Bir bitcoin ve bir ABD dolarının taslağı.

Bir ABD vatandaşı yasadışı olarak 10 milyon dolarlık bitcoin aktarmakla suçlanıyor

SMIC’in patronu bu fenomen için çeşitli açıklamalar yapıyor. İlk olarak, akıllı telefon üreticileri hala 5 aylık çiplerinin kaldığını açıkladı. Yeni siparişler vermeden önce rezervlerini tüketmeyi planlıyorlar. Çip talebi, özellikle Çin’de, PC ve elektronik üreticileri arasında da düştü.

CEO’ya göre, düşüş Çin’de daha önemli, çünkü Çinli oyuncular ülke genelindeki katı karantinalara tepki olarak alımlarını durdurdu. Sağlık durumu, maksimum üretim kapasitelerinde çalışamayan SMIC dökümhanelerinin kapanmasına da yol açtı.

Şirket, kıtlığa rağmen talebin düştüğü bu paradoksal durumda kendini bulursa, bunun sayesinde ” Kıtlığı önlemek için SMIC tarafından uygulamaya konulan planlama ve önlemler. Önceki altı ay boyunca şirket, kapasite tahsisinde erken optimizasyon gerçekleştirdi ve daha fazla üretim kapasitesi kurdu “, detaylar en son mali rapor.

Uluslararası piyasa sayesinde asgari ücret korunuyor

Çin pazarına odaklanan rakiplerinin aksine, Çin’in istediği kendi kendine yeterlilik mantığında SMIC, uluslararası bir müşteriye sahip olma avantajına sahiptir. Bu, özellikle Amerika ve Avrupa pazarlarında iyi sonuçlar elde etmesini sağlayan şeydir. hızla iyileşti Zhado Haijun’a göre.

Ancak, uluslararası alanda bile satışlar en iyi seviyede değil. 2020’de SMIC, ABD Ticaret Bakanlığı’nın yaptırımlarına maruz kaldı. Kuzey Amerika pazarına bağlı çip satışlarının payını 2020 ve 2021 yılları arasında %27,7’den %19,6’ya sınırladı.

SMIC’e göre, Ukrayna’daki savaş, talepteki bu keskin düşüşle ilgisiz değil. Çinli şirketler Rusya ile iş yapmamaları için ABD baskısı altında. SMIC CEO’su ayrıca, Ukrayna nüfusunun artık akıllı telefonlar veya PC’ler gibi temel olmayan ürünlerin satışından etkilenmediğine inanıyor.

Savaş ve Çin’deki sağlık durumu arasında SMIC, 2022’de müşterileri tarafından üretilen akıllı telefon satışlarında 200 milyon düşüş öngörüyor. Sağlık durumu kötüye gitmezse, SMIC üretimini sürdürebilecek ve yanıt vermeye hazır olacak. yıl boyunca toparlanacak olan talep.genel-16