Cannes’ın ciddi küresel trajedilere odaklanarak 75. dönüm noktası festivalini açtığı bir gecede, seyirciler Michel Hazanavicius’un zombi komedisiyle rahatladı. Son Kesim.

Film, hangi Hollywood Muhabiri “Zeki ve baş döndürücü eğlenceli” olarak adlandırılan eleştirmen Jordan Mintzer, 2000 koltuklu Lumieré Tiyatrosu’nda sürekli kahkahalar eşliğinde gösterildi ve dört dakika ayakta alkışlandı.

Filmin adı daha önce Zancak Hazanavicius, Ukrayna Enstitüsü tarafından kendisine ve festivale gönderilen “Z” harfinin Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin bir sembolü haline geldiğini açıklayan ve Rus yanlısı gösterilerde kullanılan bir mektuptan sonra adını değiştirdi. Yönetmen, isim değişikliğini açıklayan bir açıklamada, “Filmim neşe getirmek için yapıldı ve hiçbir koşulda bunun doğrudan veya dolaylı olarak bu savaşla ilişkilendirilmesini istemem” dedi.

Başrollerini Romain Duris ve Berenice Bejo’nun paylaştığı, Son Kesim bir zombi filmi çekiminin ölümcül bir hal aldığı 30 dakikalık bir sekansla açılıyor. Kanlı bir sahnedeki son ölüm gibi görünen şeyden sonra, krediler yalnızca bir arka plan ortaya çıkarmak için yuvarlanır: Aksiyon, ikinci sınıf bir Fransız yönetmen olan Rémi Bouillon’a (Duris) bir Japon’un yaklaştığı bir ay öncesine geri döner. yapımcı (Yoshiko Takehara) tek bir kesintisiz çekimde bir korku filmi yönetecek.

Açılış töreni sahne etkinliği, akşam sunucunun “Gelin karanlıktan birlikte çıkalım ve dünyayı kucaklayalım” açıklamasıyla başladı. Bu noktada, Palais’in merdivenlerinde dışarıdaki gibi görünmek için yapılmış minyatür bir kırmızı halı ortaya çıkarmak için sahneden siyah bir kumaş parçası kaldırıldı. Sahnedeki ekranlarda Cannes silüeti ve rüzgarda sallanan dijital palmiye ağaçları vardı.

Gecenin en dikkat çekici görünümü, festivale Kiev’den canlı bir video akışıyla katılan Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’den geldi. “Bu savaşı biz kazanacağız” dedi ve ardından “Sinemanın sessiz kalmaması gerekiyor” dedi.

Eksik olan bir şey: maskeler. Filmin başlaması için ışıklar kapanmadan önce, PA’dan bir ses, “Gösterim sırasında maskenizi takmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz” dedi. 2000 kişilik izleyici kitlesinde, yalnızca yüzde 5’i bunu yaptı, ancak Palais personelinin tamamı maskeliydi.

Mia Galuppo ve Rebecca Keegan bu rapora katkıda bulundular.sinema-2