Steam Destesinin oyuncuların kendileri için satın alabilecekleri birkaç farklı versiyonu vardır. Bu sürümler arasındaki en belirgin fark, depolama kapasiteleridir ve bu da her bir sürümün fiyatını biraz yükseltir. Depolama söz konusu olduğunda 64GB, 256GB ve 512GB seçenekleri var. Modern oyunlarda 64 GB tek bir AAA oyunu indirmek için yeterli olmayacaktır. İkinci seçenekler beş veya altı oyun tutabilirken, bazen oyuncular sadece daha fazla erişim ister. Oyuncular daha fazla indirilen oyun isterlerse, bir microSD kart satın alıp takabilirler.

Bir microSD kart, çoğunlukla fotoğraflar, videolar ve diğer veriler gibi dosyaları depolamak için kullanılan küçük bir depolama aygıtıdır. Ancak oyuncular, Steam Deck depolama alanlarını genişletmek için bu teknolojiden yararlanabilirler. Oyuncular için, depolama kapasitesi ve okuma/yazma sürelerine göre değişen çeşitli uygun fiyatlı seçenekler vardır. Biraz 512GB modeller örneğin, saygın markalardan 60 doların altında bir fiyata satın alınabilir.

Oyuncular, kendileri için hangi fiyat ve depolama kapasitesinin işe yaradığını belirledikten sonra, kartı Steam Destelerine yükleyebilir ve oyunları tutmak için biçimlendirebilirler. Aşağıda, oyuncular bunu tam olarak nasıl yapacaklarını öğrenebilirler.

MicroSD Kartın Takılması

Elinizde microSD kart varken, Steam Destesinin altında bunun için yuvayı bulun. Bu, cihazın alt kısmının sağ tarafında bulunur. Steam Desteniz bu işlem için açılıp kapatılabilir. Kartı doğru şekilde tuttuğunuzdan emin olun; kartın üzerinde, yuvaya hangi yönden takılması gerektiğini gösteren bir ok olmalıdır. Kartı takarken, yuvaya tam olarak girdiğinden emin olmak için sağlam bir baskı uygulamalılar. Steam Destesinin altından dışarı çıkmıyorsa, microSD kartın tam olarak takıldığını bileceksiniz.

Her şeyi doğru yaptıysanız, Steam Destesinin üstünde küçük bir simge göreceksiniz. Kartı Steam Deck kapalıyken taktıysanız, cihazı açabilir ve simgenin görev çubuğunda ekranın üst kısmında olup olmadığına bakabilirsiniz. Simge, kare şeklinde bir posta parçasına benziyor. Bu simgeyi görürseniz, ona basın, ayarlara yönlendirileceksiniz. Göremiyorsanız, microSD kartı çıkarın ve tekrar takmayı deneyin.

Ayarlarda, “Genel”in altında sol taraftaki “Sistem” sekmesine dokunun. Burada, tıklamak istediğiniz “SD Kartı Biçimlendir” yazan bir seçenek görebilirsiniz. Bu, bu SD kartı biçimlendirerek önceki tüm verilerini sileceğinizi bilmenizi sağlayan bir uyarıyı tetikleyecektir. Bu yeni bir SD kartsa, endişelenecek bir şeyiniz yok. Ancak kart daha önce kullanılmışsa, üzerindeki verilerin başka bir cihaza yedeklendiğinden emin olun. Kartı biçimlendirmek için “Tamam” ı tıklayın.

Oyun yükleme

Bu işlem, kartın ne kadar depolama kapasitesine sahip olduğuna bağlı olarak değişen miktarlarda zaman alabilir. Tamamlandığında, üzerine oyunlar yüklemeye başlayabilirsiniz. Bunu yapmadan önce, microSD kartı Steam Deck’inizin varsayılan depolama konumu olarak etkinleştirmek istiyorsunuz. Bununla birlikte, Steam Deck’inizin önceden yüklenmiş SSD’sini doldurmadıysanız, bunu varsayılan olarak bırakın. Ardından, dolduğunda microSD’ye geçebilirsiniz.

Daha hızlı yüklenmesini istediğiniz oyunları indirmek için dahili SSD’yi kullanmanızı öneririz. microSD kartın okuma/yazma süreleri o kadar hızlı değil, bu nedenle oyunların yüklenmesi daha uzun sürecek. Tüm bunları yaptıktan sonra Steam Kitaplığınıza gidin, indirilmemiş bir başlık seçin ve indirmeyi seçin.

GameSpot, perakende tekliflerinden komisyon alabilir.oyun-1