Karasakal (Taika Waititi), Aseksüel (Ace) Gurur bayrağının üzerine bindirilmiş.

resim: Aaron Epstein/HBO Max ve Shutterstock’a ait fotoğraf, Rebecca Fassola’ya ait görsel kolaj

İçinde şov Utanmadan ve cesurca ilerlediği için övülen queer gündemkarakterlerin arasında her zamankinden daha fazla kimlik yorumuna yer olduğuna inanıyorum. Bayrağımız Ölüm demektir. Yapılması gereken bir metin analizi var ve Tanrı tarafından, bunu yapacak olan onlar/onlar benim.

İçinde Bayrağımız Ölüm demektir, oynadığı korsan Edward Teach Taika Waititi, aseksüel (veya “as”) bir karakter olarak okunabilir. Gösteri, konuşmalar sırasında bayrak iğneleri veya aşırı basitleştirilmiş kimlik açıklamaları üretmek yerine, çoğunlukla karakterleri ve ilişkileri gelişigüzel bir şekilde tanıtarak, çok sayıda kimliği dahil etmek için çok şey yapıyor. Kimlik temelli tartışmaları açıkça tanıtmak yerine, tüm gösteri boyunca yaygın olan queerlik eyleminin, hissinin nüanslı ve dikkatli bir keşfi var. Titreşimler, sevgili okuyucu, lanet olasıca tuhaf.

“Ed’in tüm kamusal kişiliği, dünyada hareket eden ve alloseksüelliği maskeleyen as bir kişinin tüm hislerine sahip olan performanstır, çünkü dünya böyledir. bekler, böyle alırsın saygı ve ciddiye alınmış,Allison Epstein, kendini hem çift hem de aseksüel olarak tanımlayan bir tarihi kurgu romancısı, io9’a bir e-posta yazdı (tam açıklama: Ben ve Epstein birbirimizi gayri resmi olarak tanıyoruz ve bir edebi ajanı paylaşıyoruz). Bu, Blackbeard’ın gösteri boyunca yaptığı konuşmalarda açıkça belirtilmiştir. Ya o sadece Ed ise, ya süslü kıyafetler giyip bir partiye giderse? Ya insanların onu nasıl gördüğü yerine kendini nasıl sunacağını, nasıl görüldüğünü seçerse? Stede Bonnet’in (Rhys Darby) kitaplarından birinde kendi resmine baktığı ve “İnsanlar benim hakkımda gerçekten böyle mi düşünüyor?” diye sorduğu bir an var.

Bunu sadece karakterinin değil, kimliğinin de bir yansıması olarak yorumlarsak, Karasakal’ın bir yol ayrımında olduğu ortaya çıkar. Bu, ya olduğu gibi kalmaya ya da insanların onun hakkında düşündüklerini değiştirmeye karar verdiği noktadır. Ve dakikalar sonra, Bonnet’in gerçek dolabına girdiğinde, insanların kendilerini gösterebilecekleri ve ifadelerini ve karakterlerini yorumlayabilecekleri tüm farklı yolları görüyor ve gözleri parlıyor. Blackbeard ve korsanların geri kalanı aşağı yukarı fiziksel görünümlerine takılıp kalırken, Bonnet’in (gerçekten) gösteri boyunca birden fazla kıyafet değişikliği alan tek karakter olduğu benim için kayıp değil. Karasakal’da Bonnet’in kıyafetlerini giymeye başladığında, ayrılık sonrası depresyonu sırasında Bonnet’in cübbesini giydiğinde ve bir an için duygularını ve kimliğini daha tam olarak benimsemeye çalıştığında bir değişiklik olur.

Epstein, “Stede’in gardırobunun metaforu açıkça evet, tamam, büyük bir eşcinsel metaforu, ama aynı zamanda çok iyi bir metafor! Bütün bir dolap! Queer olmanın çok çeşitli yolları! Cinsel cazibe ile! Olmadan! Düğmelerle! Düğmeler olmadan! Büyük kabarık kollu! Biraz cinsel çekim ile ama belki sadece belirli durumlarda! Stede, Ed’i o dolaba davet eder ve oynamasına izin verir, doğru olanı çıkartır, giyer ve içine girer… Ve sonra, Stede Ed’in çocukluğundan beri sahip olduğu tek kimlik kırıntısını gördüğünde,” bir parça kırmızı ipekten, “[Blackbeard] korkuyor eksik, yetersiz, parçalanmış, utanç verici, olgunlaşmamış, utanç verici–Stede ona bakıyor ve ‘İyi şeyler giyiyorsun’ diyor.”

Epstein bu anı hafife almıyor. “Diğer her şeyi siktir et dostum. Bu, tüm gösterideki en romantik an. Bu görülüyor. Bu bütün haline getiriliyor.” O haklı. Bundan hemen sonra, bu iki adamın öpüşecek gibi göründüğü bir an var; ay parlıyor, güvertede yalnızlar ve hatalarını ve güvensizliklerini kabul ederek birbirlerinin önünde duruyorlar ve bu romantik ve geri çekiliyorlar. Hareketli. Bu doğru değil, hazır değiller.

Karasakal olarak Taika Waititi ve Rhys Darby ve Bayrağımızdan Stede Bonnet Ölüm Demektir

resim: Aaron Epstein/HBO Max

Giyim konusunda çok fazla okuma metaforuna devam edersek, Karasakal’ın sürekli olarak aseksüel bayrağın renkleri olan siyah, beyaz ve mor tonlarını giydiğini kabul etmeliyiz. Kostümlerin etkisini sadece tarihsel doğruluğunun (veya olduğu gibi yanlışlığının) ötesinde değerlendiren bir gösteride, Karasakal’ın as olarak okunabileceğini gösteren ince kodlar arasında bu karar vermeyi okumak doğru geliyor.

Ayrıca, Blackbeard’a birden fazla kişi tarafından, Stede Bonnet’in aslında onunla flört ettiğinin defalarca söylenmesi gerektiği çok önemli bir gerçek var. Calico Jack’in (Will Arnett, filmdeki en iyi konuk oyuncularından birinde) dediği gibi, korsanın tamamen kayıtsızlığı, queerlikle ilgili bilgi veya deneyim eksikliğiyle açıklanamaz. yıllar) sekizinci bölümde çok açık bir şekilde kendisinin ve Karasakal’ın birbirlerini “sürttüğünü” söylüyor. Karasakal, sıradan ilişkiler, queer seks, geniş flörtlerle çevrilidir ve kesinlikle hiçbirini kaydetmez.

Blackbeard ve Bonnet bir hazine avındayken ve bir restoran açmayı tartışırken, Lucius Spriggs (Nathan Foad) gözlerini kocaman açarak aralarına bakar ve çoğunlukla kendi kendine, “Aman tanrım, bu oluyor” der. Karasakal ve Bonnet dağıldıklarında, Bonnet’in, Karasakal’ın eşyalarından kurtulmasına yardım eden ve bu zor zamanda kaptanını destekleyen Spriggs’in de olduğu gibi, olanların sonuçlarını anladığı açıktır. Bu arada Blackbeard, bunu çok daha pragmatik bir an olarak görüyor; bir gemide iki kaptan olamaz. Hala bunun farklı bir tür ayrılık olduğunu anlamıyor.

Bayrağımızdan Stede Bonnet ve Karasakal olarak Rhys Darby ve Taika Waititi Ölüm Demektir

resim: Aaron Epstein/HBO Max

Epstein, “Herkes ve anneleri Stede’nin Ed ile flört ettiğini biliyor” dedi. “Izzy’nin Ed’e aşık olması. O Calico Jack hala Ed’i becermek istiyor. Bunu herkes biliyor. Ed bunu biliyor mu? Ed kesinlikle bunu bilmiyor. Stede, Ed için bütün bir hazine avı kurdu ve Ed bunun bir randevu olduğunu fark etmedi. As kültürü, Sayın Yargıç. Sözümü bitirdim.”

Izzy Hands’in (Con O’Neill) kaptanına çok açık bir şekilde aşık olduğu, Karasakal’a her söylediğinde “üst me” kelimesini yanlış telaffuz etme konusunda rahatsız edici bir yeteneğe sahip olduğu ve Bonnet’in ekibinin benimsediği tuhaf normatiflik ile sürekli olarak çeliştiği doğru. . Aynı zamanda şovun ihtiyaç duyduğu folyo, bir galibiyet alamayan, sıkıca bastırılmış yaşlı beyefendi. Gavia Baker-Whitlaw, Hands’in karakterini ustalıkla inceliyor. Günlük Noktabelirterek, “Her şeyden önce, [Izzy] Karasakal’ın şanlı günlerinin şiddetli, maço kişiliğine geri dönmesini istiyor… çünkü Izzy’nin kendi kimliği Karasakal’ın imajına bağlı.” Baker-Whitlaw şöyle devam ediyor, “[Izzy’s] toksik erkeklik tarafından o kadar zehirlenmiş ki, insanların neden sadece birbirlerinin arkadaşlığından zevk aldıklarını anlayamıyor. Bu onu bir tür kendi kendini idame ettiren homofobi makinesine dönüştürüyor.”

Bu yüzden, Karasakal’ı bir yöne itmeye çalışan bu figürümüz var, ki bu derin bir performansın sürdürülmesine ve sunumun kısıtlanmasına dayanır ve Bonnet’e sakince, dikkatli bir şekilde Karasakal’a başka bir seçenek sunuyoruz. Blackbeard için, dokuzuncu bölümdeki o an benim için kaybolmadı. Sonunda öpülmek, şehvet değil, bir kabul eylemidir. “ne yapar” diyor [him] mutlu [Stede]” Bu bir mutluluk ve bütünlük itirafıdır, bir tamamlanma anıdır. Bu, sevgi ve anlayışın bir ifadesidir, ancak yine de as deneyiminin temsilcisidir, sonunda bu kadar çok romantizm ve ilişkinin, başka birinin yanında olmaktan mutlu olmanın özselleştirilmiş bir tanımına indirgenebileceğini anladığınız o andır.

“Ed’in hikayesi bana as gibi geliyor” Epstein yazdı. “Çocukluğundan birinci sezonun son saniyesine kadar Ed’in hayatındaki derin ve kalıcı korku, onun yeterli olmamasıdır. Onda temelde eksik bir şeyler var.” Bunu, sterilize edilmemiş veya aşırı basitleştirilmemiş, karmaşık ve anlamlı bir as ilişkisi olarak okuduğunu ve bunun aseksüellikle birlikte gelen bütün bir romantizm ve arzu yelpazesi olduğunu gözden kaçırmadığını söyleyerek devam etti. Gerçek şu ki, as insanlar kimliklerini geçersiz kılmadan sağlıklı, tatmin edici, cinsel ilişkiler içinde olabilirler. Bayrağımız Ölüm demektir Karasakal için onu sadece queer değil, aynı zamanda aseksüel olarak da gösteren metinsel bir yorumu teşvik ediyor.

“Bunu mu bekliyodum Bayrağımız Ölüm demektir bana kanonik bir eşcinsel-as Karasakal verecek mi?” Epstein’a sordu. “Numara. Kalbimin kalbinde bunun doğru olduğunu hissediyor muyum? Kesinlikle evet.”


Daha fazla io9 haberi ister misiniz? En son ne zaman bekleneceğini kontrol edin hayret ve Yıldız Savaşları sürümler, sırada ne var DC Universe film ve TV’deve hakkında bilmeniz gereken her şey Ejderha Evi ve Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri.genel-7