Arma 3 modlarının büyük video oyunları üzerindeki etkisini abartmak zor olurdu. Hem DayZ hem de PUBG: Battlegrounds, askeri simülasyon oyun serisi için modlar olarak hayatlarına başladı ve geliştirici Bohemia Interactive, Arma 4/Reforger modding sahnesini başlatmaya hevesli. Arma Reforger’a güç veren ve Arma 4’ün eninde sonunda kullanacağı yeni Enfusion motoru, mod yapımcılarının çalışmalarını ilk kez hem PC’de hem de Xbox’ta paylaşmalarına olanak tanıyor.

Arma Reforger modlarına, Atölye kutucuğu seçilerek ana menüden erişilebilir. Burada hem Bohemia Interactive’in resmi modlarına hem de kullanıcı tarafından oluşturulan modlara göz atabilirsiniz. Her ikisi de aynı araçlar kullanılarak oluşturulmuştur – Arma Reforger, Steam kitaplığınızın Araçlar bölümünde bulunan ayrı bir yazılım paketi olan Workbench’i içerir.

Reforger proje lideri Jan Dusek, “Aslında geliştirmemiz için kullandığımız araç bu” diye açıklıyor. “Bu araç, insanların oyunun belirli yönlerini nasıl etkileyebileceklerini veya değiştirebileceklerini görmeleri için örnek modlar ve belgeler içeriyor.” Bohemya başlattı çevrimiçi geliştirme merkezibir dokümantasyon wikisine bağlantılar ve github’da örnek modyeni Enfusion modcularının başlamasına yardımcı olmak için.

Workbench, tüm bir oyunu oluşturmak için ihtiyacınız olan hemen hemen her şeyi içerir. Bir dünya editörü, bir parçacık editörü, animasyon ve prosedürel animasyonlar için editörler, bir davranış editörü ve daha fazlası var.

Bohemia, “C# komut dosyası oluşturma konusunda yeterli bilgiye sahip herhangi bir kullanıcı, özel yapay zeka davranışları, işitsel ve görsel varlıklar ve hatta tamamen yeni oyun mekaniği ekleyebilmelidir” diyor. “Aslında, hayal gücü kuvvetli oyuncular Enfusion’ı sınırlarına kadar keşfedebilecekler ve Arma 4 modlamasında programın çok ilerisinde bir hızlandırılmış kurs alacaklar.”

Dusek, Arma Reforger modlarının oyunun Steam Atölyesi yerine Bohemia Interactive’in kendi arka ucunu kullanan Atölyesinde yayınlandığını söylüyor. Bu, Arma Reforger’ın Xbox Oyun Önizleme sürümünü kullanan oyuncuların da bunları yükleyip oynayabileceği anlamına geliyor.

Dusek, “Arma Reforger, insanların kendi işlerini yaratmaya başlayacakları ve Enfusion ile çalışmayı öğrenecekleri bir ürün” diyor. Reforger için yapılan modların Arma 4 ile uyumlu olacağının garantisi olmasa da, zamanı geldiğinde Bohemia’nın “onlara yardım etmek için elimizden geleni yapacağını” söylüyor.oyun-2