Apple, karma gerçeklik kulaklığını bu yılın sonunda veya önümüzdeki günlerde tanıtabilir. Ancak yeni bir kaynak raporundan da görebileceğiniz gibi, şirket 2015 yılında proje üzerinde çalışmaya başladı.Apple, kulaklığı 2022-2023’ten çok daha önce piyasaya sürmeyi planlıyordu, ancak geliştirme sürecinde şirket, çıkışın sürekli ertelenmesi nedeniyle bir takım sorunlarla karşılaştı.

Daha 2016’da, projeden sorumlu ekip, yönetime çok erken prototipler gösterdi. Belli sayıda vardı ve birbirlerinden oldukça farklıydılar. Bazıları Windows kullanıyordu, bazıları değiştirilmiş HTC Vive modelleri veya başka şirketlerden dönüştürülmüş bazı seri ürünlerdi. Bir prototip o kadar ağırdı ki, onu kafasında tutmak için “küçük bir vinç” gerekliydi. Sonuç olarak, Facebook bu sürece kısmen katkıda bulunsa da yönetim projeyi desteklemeye karar verdi. Daha spesifik olarak, Apple’ın benzer bir şirket projesiyle ilgili endişeleri.

Geçmişte Apple’ın iPhone gibi en iddialı yeni ürünlerinde olduğu gibi, teknik sorunlar gecikmelerin önemli bir nedeni olmuştur. Ancak Apple akıllı telefonun da Steve Jobs’ta son derece güçlü bir figürü vardı.

Şu anki Apple CEO’su Tim Cook, kulaklık projesini desteklerken, projeye aşina olan beş kişiye göre iPhone geliştirmede Jobs kadar aktif değil. Örneğin, bu kişilere göre, projenin geliştirme ekibini Apple’ın ana kampüsünden uzaktaki ofislerinde nadiren ziyaret etti. İnsanlar, kod adı N301 olan kulaklığı destekleyen Cook gibi bir otoritenin eksikliğinin zaman zaman personel ve mühendislik kaynakları açısından Mac ve iPhone gibi diğer ürünlerle rekabet etmeyi zorlaştırdığını söylüyor.

Aynı zamanda, Apple’ın bir başka etkili ismi olan baş tasarımcı Jony Ive, kullanıcıların böyle bir cihazı uzun süre başlarına takmak istemeyeceklerine inandığı için genel olarak projeye karşıydı. Ayrıca Quince ekibi, sanal gerçekliğin insanları birbirinden ayırdığına inanıyordu. Görünüşe göre, kulaklığın sonunda sanal gerçeklik cihazından karma gerçeklik kulaklığına dönüşmesinin nedeni buydu.

Buna ek olarak, proje ekibi ilginç bir detayla geldi: kulaklığı harici bir ekranla donatmak. Cihazın dahili kamerasından bir görüntü göstermesi gerekiyordu. Böylece kullanıcının etrafındaki insanlar gözlerini görebiliyordu. Uzun süredir, geliştirilmekte olan ürünün bu özelliği hakkında sadece birkaç kişi biliyordu.

Makalenin yazarları, cihazın geliştirilmesinde 2019 yılında yaşanan dönüm noktasından daha sonra bahsedeceklerini de belirtiyorlar. Muhtemelen mesele şu ki, kulaklığın bir bilgi işlem platformuna sahip ayrı bir dış üniteye sahip olmasını sağlayan projeden vazgeçmeye karar verdim. Bunun yerine, daha az üretken, ancak daha bağımsız bir cihaz seçmeye karar verildi.genel-22