Apple bugün çalışanlarına, artan COVID-19 vakaları nedeniyle haftada en az üç gün ofise geri dönmelerini gerektiren bir planı erteleyeceğini söyledi.

Şirket, çalışanların 23 Mayıs’a kadar haftada üç kez ofise dönmelerini talep etmeyi planlamıştı. Bloomberg tarafından görülen bir not. Apple, şartın “şimdilik” ertelendiğini söyledi ve yeni bir uygulama tarihi vermedi; hala haftada iki gün ofiste çalışanları bekliyor.

Şirket ayrıca Apple Store’lardaki çalışanlar için yeniden bir maske zorunluluğu getirdi, ancak müşterilerin aynı şeyi yapmasını şart koşmuyor.

Apple, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Apple çalışanları, büyük teknoloji firmaları arasında daha katı olan işe dönüş politikaları arasında yer alan Apple’ın politikasını daha önce bırakmakla tehdit etmişti.

Bu ayın başlarında, kendisine Apple Together adını veren bir grup Apple yöneticilerine açık mektup yayınladı onları şirketin karma çalışma politikasını değiştirmeye çağırıyor.

elma esnek olmayan tweet heyecan

Diğer şikayetlerin yanı sıra, mektupta şirketin ofis gereksinimi “neredeyse hiç esneklik göstermediği” belirtildi.

İçinde bugün bir twitter yazısı, Apple Birlikte şunları yazdı: “Apple’ın esnek olmayan uzaktan çalışma politikası, çalışanları sağlıkları, son 2 yılda özenle inşa ettikleri hayatları ve işleri arasında seçim yapmaya zorladı. Bugünün konaklama yerleri hala yeterli olmaktan uzak. Apple, esnek ve modern bir uzaktan çalışma politikası oluşturmalı.”

Çalışan anketleri göstermiştir ki işçilerin %40’ı işini bırakacak uzaktan çalışmasına izin verilmezse. Yine de beyaz yakalı veya bilgiye dayalı işçi çalıştıran işletmeler arasında, üçte bir ila %60’ı arasında, ister yarı zamanlı, ister tam zamanlı olsun, bir tür ofis içi mevcudiyet gerekiyor.

Zorunlu işe dönüş politikalarına yönelik geri bildirim, Apple ile sınırlı değildir. Nisan ayında, JPMorgan’ın herkesin ofise dönmesi gerektiğini söylemesinden bir yıl sonra, JPMorgan CEO’su Jamie Dimon kabul etti şimdi 270.000 kişilik işgücünün yalnızca yarısının tam zamanlı olarak ofise dönmesini bekliyor – ve %10’u tamamen uzaktan çalışacak.

Diğer şirketler, uzaktan çalışmayı ve hibrit çalışma planlarını sonlandırmayı denemeye devam ediyor. Bunlar arasında: Goldman Sachs, Mart ayında herkesin ofiste olmasını gerektireceğini söyledi.

Connecticut’ta bir İK danışmanlık firması olan OperationsInc’in CEO’su David Lewis bugün, tam zamanlı olarak ofise geri dönüşü veya çalışanların nasıl uzaktan çalışması gerektiğini dikte eden firmaların, yetenek ve işe alım sorunlarına neden olma riskinin bulunduğunu söyledi.

Şu anda ABD’de 11,5 milyon iş ilanı var ve ABD’deki genel işsizlik oranı %3,6. Ancak BT endüstrisi ve işgücü için kâr amacı gütmeyen bir dernek olan CompTIA’ya göre, teknoloji piyasası için işsizlik sadece %2. Aynı zamanda, ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, son altı ayın her birinde 4 milyondan fazla insan işini bıraktı.

Gerçek şu ki, kurumsal politikalar söz konusu olduğunda çalışanlar üstünlüğe sahiptir ve yeteneklerin takdir edildiğini ve memnun olduğunu hissettiği insan merkezli bir çalışma ortamı yaratmak yönetime bağlıdır, diye açıkladı Lewis.

Lewis, çoğu şirket ve özellikle teknoloji şirketleri için, çalışanların belirli sayıda gün ofise dönmesini zorunlu kılmak açık bir sahte pas, ancak Apple’ın hareketi diğerlerinden daha az riskli, dedi Lewis. “Onlar odadaki 800 kiloluk goriller ve pazardaki benzersiz konumları nedeniyle diğer işletmelerin yapabileceklerine ters düşebilecek bir yön belirleme yeteneğine sahipler” dedi.

Lewis, rekor düzeyde düşük işsizlikle bile, Apple’ın çalışmak için daha arzu edilen bir yer olarak algılandığını açıkladı, bu nedenle çalışanlar çekip gitseler bile, muhtemelen bu pozisyonları doldurmak için kapılarına giden bir sıra başkaları olacaktır.

Lewis, “Çalışanlarına ne istediklerini sormak en iyisi başka bir şirket olacaktır” dedi. “Bununla birlikte, eski bir atasözü vardır: Kontrolün tamamen elinde olan biri, tamamen kontrol altında olmayana kadar tamamen kontrolde olan kişidir. Apple, burada fazla abarttıklarını kolayca görebilir, ancak öğrendikleri zaman biraz zarar vermiş olabilirler.”

Telif Hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.

genel-13