Mavi-yeşil alg olarak bilinen ve AA pil büyüklüğünde bir kutuya hapsolmuş bir Synechocystis kolonisi, fotosentez enerjisi sayesinde altı aydan fazla bir süre bir Arm çipini çalıştırdı. Bu çalışma, Cambridge’den araştırmacılar tarafından gerçekleştirildi ve yayınlanan 12 Mayıs Enerji Çevre Bilimi dergisinde.

Fotosentez geceleri bile çalışır!

Hayır, mavi alg bilgisayarları yarın ve yarından sonraki gün mağazalara gelmeyecek. Yine de performans ortada.

aynı kategoride

Yay A*'nın görüntüsü.

İşte galaksimizin merkezinde yer alan süper kütleli kara deliğin ilk görüntüsü.

Algler, alüminyum anotlu plastik ve çelik bir kasa içine alındı. Her şey, Şubat-Ağustos 2021 arasında, çalışma katılımcılarından birinin pencere pervazına yerleştirildi. Bir Arm Cortex-M0+ çipine güç vermeyi başardılar ve 15 dakikalık bekleme süresiyle 45 dakikalık bir döngüde basit hesaplamalar yaptılar ve bunları doğruladılar.

Energy Environmental Science bilim adamları tarafından yayınlanan çalışmada, enerji üretiminin geceleri de devam ettiği tespit edildi. Mikroorganizmaların “yiyeceklerinin” bir kısmının gün içinde toparlanıp beslenmeye devam ettiğini tahmin ediyorlar. ” Sistemin uzun bir süre boyunca ne kadar tutarlı bir şekilde çalıştığından çok etkilendik. Birkaç hafta sonra duracağını düşündük ama çalışmaya devam etti. “, makalenin ilk yazarı Dr. Paolo Bombelli sevindi. iletişim.

Bu deneyim, gelişen bir alan olan biyofotovoltaiklerin bir parçasıdır. Bu, fotosentez sürecinde ışığı dönüştürerek biyolojik mikroorganizmalar tarafından üretilen elektriği kullanmanın olası yöntemlerini araştırmaktan ibarettir. Amaç, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, çok düşük çevresel etkiye sahip yeni bir enerji kaynağı bulmaktır.

Biyofotovoltaiklerin ideal sonucu olan Nesnelerin İnterneti

Biyofotovoltaik, büyük ölçekte elektrik üretmenin diğer yollarına bir alternatif olmayı amaçlamamaktadır. Sınır bir bitki güneş enerjisinin ortalama %0.25’ini emdiği ve güneş panelinin %20’sini geri kazandığı için fotosentezin çok verimsiz olduğunu hatırlatır.

Cambridge araştırmacıları tarafından yapılan çalışmada, kullanılan çipin çok düşük tüketim olduğu, saatte 0.3 mikrowatt civarında olduğu belirtiliyor. Düşük tüketimli bir LED ampul, yaklaşık 10 watt, ortalama bir masaüstü bilgisayar 100’ü temsil eder. Mavi algler hedeften uzaktır.

Bu sınırın tamamen farkında olan bilim adamları, yine de keşifleri için büyük bir fayda olan Nesnelerin İnterneti’ni hayal ediyorlar. Makalenin özetinde şunu belirtiyorlar: ” Tek bir IoT cihazının güç tüketimi, μW ile mW arasında değişen mütevazı düzeydedir. “.

Makalenin yardımcı yazarlarından Profesör Christopher Howe, ” Genişleyen Nesnelerin İnterneti, artan miktarda enerjiye ihtiyaç duyuyor ve bunun, piller gibi depolamaktan ziyade, enerji üretebilen sistemlerden gelmesi gerektiğine inanıyoruz. “.

Pillerde kullanılan Lityum veya Kobalt gibi mineraller, önümüzdeki yıllarda sayılarının patlaması muhtemel olduğundan, halihazırda Çin ile ABD arasında bir yarışın konusu. Cambridge Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre, IoT’yi pillerle güçlendirmek için” dünyada yılda üretilenden üç kat daha fazla lityum alacaktı “. Biyofotovoltaiklerin vaadi, IoT’lere güç vermenin çevresel etkisini en aza indirmektir. Son derece çekici beklentiler.genel-16