Kongrede olağandışı bir duruşma, Salı günü hükümet yetkililerine olağandışı sorular yöneltti ve yarım yüzyılda UFO’lar (şimdi UAP’ler veya “tanımlanamayan hava olayları” olarak adlandırılan) hakkındaki ilk kongre oturumunu işaret etti.

Terörle Mücadele, Karşı İstihbarat ve Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme ile ilgili Temsilciler Meclisi İstihbarat Alt Komitesi soru-cevap oturumunu düzenledi ve federal hükümetle kesişen en tartışmalı, komploya meyilli konulardan birinin nadir bir kamuoyu tartışmasında iki Pentagon yetkilisine ev sahipliği yaptı.

“UAP’ler açıklanamıyor; Bu doğru,” diye belirtti alt komitenin başkanı Indiana Temsilcisi Andre Carson açılış konuşmasında. “Ama onlar gerçek. Araştırılmaları gerekiyor ve oluşturdukları birçok tehdidin hafifletilmesi gerekiyor.”

Duruşma sırasında, ABD Deniz İstihbarat Başkan Yardımcısı Scott Bray, Donanma eğitim menzilinde uçan bir pilot tarafından yalnızca birkaç kısa kare görülebilen yansıtıcı, tanımlanamayan küre şeklindeki bir nesnenin sınıflandırılmamış bir videosunu paylaştı. Bu klip, aşağıdaki gömülü videoda 46:40 civarında görüntülenebilir.

Bray, kayıt hakkında “Bu özel nesnenin ne olduğuna dair bir açıklamam yok” dedi.

Açık tartışmayı, Pentagon yetkililerinin ABD ordusunun UAP verilerini nasıl topladığının teknik özelliklerini tartışabildikleri gizli bir oturum izledi.

Halka açık oturum sırasında yetkililer, popüler bir komploya biraz soğuk su atmak için fırsat buldular: ABD ordusunun gizlice, Dünya’dan gelmemiş düşen uçakların kanıtlarına sahip olduğu. Illinois Rep. Raja Krishnamoorthi’den gelen gizemli enkazla ilgili bir soruya cevaben Bray, ordunun “açıklanamayan, karasal kökenli olmakla tutarlı olmayan” herhangi bir materyale sahip olmadığını söyledi.

Bray, açıklanamayan kanıtlarla ilgili farklı bir soruya yanıt olarak “Elimizde hiçbir materyal yok” dedi. “UAP görev gücü içinde, kökeninin dünya dışı olduğunu düşündürecek hiçbir yayılım tespit etmedik.”

Savunma Bakanlığı özel bir görev gücü kurdu 2020’de UAP’leri araştırmak, hükümetin bir zamanlar doğrudan tartışmayı reddettiği bir konuda daha şeffaf olma çabalarında bir kilometre taşı. Görev gücü, misyonunu “ABD ulusal güvenliğine potansiyel olarak tehdit oluşturabilecek UAP’leri tespit etme, analiz etme ve kataloglama” çabası olarak tanımlıyor.

Pentagon’un UAP Görev Gücü, açıklanamayan hava gözlemlerinin raporlarından oluşan bir veri tabanı tutuyor ve Bray, şu anda 400 rapor içerdiğini kaydetti. 143’ten itibaren bir yıldan az bir süre önce.

Duruşmada, Pentagon yetkilileri ve milletvekilleri, UAP tartışmalarını meşrulaştırmak için çaba harcadılar ve bu tür olayları gözlemleyen servis üyelerini öne çıkmaya teşvik ettiler. Bray, “Görme raporları sık ve devam ediyor” dedi. “… Damgalanma azaldı.”

Salı günkü duruşma, UFO takipçilerinin spekülasyon yapmayı sevdikleri en egzotik, gezegen dışı açıklamalar için çok az yem sağladı, bunun yerine konuşmayı ulusal savunmayla ilgili daha temelli bir alana itti.

Olası bir açıklama – hala uzun vadeli olarak kabul ediliyor – ABD servis üyeleri tarafından gözlemlenen bazı UAP’lerin, Çin ve Rusya gibi Amerikan düşmanlarının askeri faaliyetleri gözetlemek için tasarlanmış hipersonik teknolojisi olabileceğidir. Bu teori doğrulanırsa, diğer ulusların bazı açılardan ABD ordusununkinden çok daha ileri teknolojik yeteneklere sahip olduğunu gösterecektir.

Ancak ne yazık ki gerçek inananlar için daha dünyevi açıklamalar hâlâ geçerli. Bunlar arasında başıboş hava balonları ve gizemli görüntüleri kaydetmek için kullanılan ekipmanlarda üretilen görsel bozulmalar yer alıyor.genel-24