Herkese merhaba ve ZDNet’in günlük editoryal podcast’i ZD Tech’e hoş geldiniz. Benim ismim Guillaume Serisive bugün sana açıklıyorum Aramco neden borsada Apple’ı geride bırakıyor ve neden küresel bir ekonomik gerilemenin sembolü?.

Teknoloji sektörü ve ilk etapta Apple, küresel yarı iletken kıtlığı nedeniyle zayıflıyor. Bağlı cihazların üretimini azaltmaya zorlayan bir eksiklik. Ve bu durumun sonuçlarından biri de Apple markasının geçen haftadan bu yana artık dünyanın en pahalı şirketi olmaması.

Tabii ki, tek sebep bu değil. Ve daha iyi anlamak için ayrıntılara gireceğiz.

Evet, Apple’ı geçerek bir kez daha dünyanın en değerli şirketi haline gelen Suudi petrol devi Saudi Aramco oldu. 2019’un en değerli şirketleri sıralamasında ilk sırada yer alan Microsoft ise şimdi üçüncü sırada yer alıyor.

Suudi petrol firmasının şimdi tahmini değeri 2.43 trilyon dolar

Bloomberg ajansı, Suudi petrol şirketinin şu anda tahmini 2,430 milyar dolar değerinde olduğunu garanti ediyor.

Peki bu değişiklik neden? Evet, Apple yarı iletkenler yüzünden zarar görüyor, ancak Ham petrol fiyatlarındaki son artış sayesinde Aramco tırmanıyor.

Tabii ki, Apple’ın değerlemesi önemli olmaktan çok daha fazlası. Kaliforniyalı şirketin sermayesi bugüne kadar 2.370 milyar dolar. Ancak bu sermaye, yılın başından beri çöktü. Geçen Ocak ayında Cupertino şirketi, piyasa değerinde 3 trilyon doları aşan ilk şirket oldu.

Düzeltme, teknolojinin değerleri için acımasız

Ancak o zamandan beri, Aramco’nun sermayesi %28 artarken Apple’ın değeri yaklaşık %20 düştü.

Düzeltmenin teknoloji hisseleri için acımasız olduğu ve tüm Nasdaq’ı etkilediği belirtilmelidir. Bu teknoloji borsa endeksi, Ukrayna’da enflasyon ve savaş karşısında Amerikan Merkez Bankası, Fed’in para politikasında yaptığı bir değişikliğin ardından, yılın başından bu yana %25’ten fazla kaybetti.

Bu nedenle, enerji sektörünün değer kazanması ve teknoloji sektöründeki aktivitedeki yavaşlamanın durumun tersine dönmesine neden olduğu iyi anlaşılmıştır. Bloomberg’in sürdürülebilir olduğunu düşündüğü bir geri dönüş.

Ajans, “Hareket kısa ömürlü olsa ve Apple en üst sırayı yeniden kazansa bile, rollerin tersine çevrilmesi, küresel ekonomide çalışan büyük güçlerin gücünün altını çiziyor” dedi.

Apple, Temmuz 2020’de Aramco’yu geçti

Ancak Apple ve Aramco arasındaki geçiş yeni değil. Apple, Covid-19 krizi sırasında Temmuz 2020’de Aramco’yu geride bırakırken, Suudi grubu düşen fiyatlar ve düşen talep nedeniyle ekonomik aktivitedeki yavaşlama ile el ele giderken cezalandırıldı.

Fransa’da, 16 milyar avroyu aşan değerleme ile Fransa sıralamasında ikinci sırada yer alan Orange operatörü olduğunu not ediyoruz. Ve ilk sırada Louis Vuitton yer alıyor. Lüks devi, 20 milyar avrodan fazla bir değerleme talep ediyor.genel-15