75. Cannes Film Festivali’nin açılış gecesinde Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Palais’teki izleyicilere “Bu savaşı kazanacağız” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline devam ederken Kiev’den canlı bir görüntülü görüşme yapan Zelensky, film yapımcıları, basın, festival katılımcıları ve çalışanlarının yanı sıra Julianne Moore ve Forest Whitaker gibi yıldızlara seslenerek, “Sinemanın bunu yapmaması gerekiyor. sessiz ol.”

Palais’te canlı olarak Fransızca’ya ve ardından dili konuşanlar için İngilizce’ye çevrilen coşkulu konuşması sırasında Zelensky, Charlie Chaplin’in de dahil olduğu filmlere birçok gönderme yaptı. Büyük DiktatörAdolf Hitler ve Nazizm hakkında 1940’ta Amerika’nın II. Dünya Savaşı’na girmesinden önce yapılmış bir hiciv. Film yapımcılarını savaş sırasında boş boş durmamaya çağırdı. Bu diktatörler hakkında yapılan filmlerin “korkunç belgeseller ve haber filmleri” olduğu ironisine dikkat çeken Zelensky, “20. yüzyılın en acımasız diktatörleri sinemayı severdi” dedi.

Zelensky, Francis Ford Coppola’nın Vietnam Savaşı filmindeki kötü şöhretli repliğe de atıfta bulundu. kıyamet şimdi, “Sabahları napalm kokusuna bayılırım” diyerek Rusya’nın Ukrayna şehirlerini işgal ve bombalamasının da “sabah başladığını” belirtti. Başkan konuşmasını yaparken jüri üyeleri Vincent Lindon, Rebecca Hall, Joachim Trier, Jeff Nichols, Noomi Rapace, Asghar Farhadi, Jasmine Trinca ve Ladj Ly sahneden baktılar.

Bundan önce, akşam boyunca Ukrayna’daki savaşa çok sayıda gönderme yapıldı. Onursal Palme d’Or ödüllü Whittaker yaptığı konuşmada, “Geçtiğimiz iki yıl boyunca bazılarımız sevdiklerimizi salgın nedeniyle kaybettik ya da Ukrayna gibi işgaller ve savaşlar nedeniyle başka evlerin güvenliğine kaçmak zorunda kaldık. ” Akşam sunucu, “Ukraynalı yönetmenler ve Rus muhalif film yapımcıları”nın Cannes’da bir yeri olduğunu belirtti ve 1958 Altın Palmiye kazananına atıfta bulundu. Vinçler Uçuyorİkinci Dünya Savaşı’nın neden olduğu yıkım hakkında bir Sovyet dönemi filmi.

Festivalin açılışı Michel Hazanavicius’un Fransızca zombi komedisiydi. Coupéz. Filmin adı daha önce Zancak Hazanavicius, Ukrayna Enstitüsü tarafından kendisine ve festivale gönderilen “Z” harfinin Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin bir sembolü haline geldiğini açıklayan ve Rus yanlısı gösterilerde kullanılan bir mektuptan sonra filmin adını değiştirdi. Yönetmen, isim değişikliğini açıklayan bir açıklamada, “Filmim neşe getirmek için yapıldı ve hiçbir koşulda bunun doğrudan veya dolaylı olarak bu savaşla ilişkilendirilmesini istemem” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den asla ismiyle bahsetmeyen Zelensky, “Diktatörün kaybedeceğinden eminim” diyerek sözlerini tamamladı. Zelensky, “Ukrayna’ya şan,” diye imza attı.sinema-2