Samsung’un akıllı telefon alanındaki en büyük rakibini yenmek için Apple gibi kendi yazılım ve donanım ekosistemini geliştirdiği söyleniyor. Ancak bunu yapmadan önce, Exynos serisinden ayrı ve farklı olacak kendi SoC’lerini geliştirmesi gerekiyor. En son rapora göre, bu çipler yalnızca Koreli devin Galaxy telefon ailesinde kullanılacak.

Muhtemelen Apple Gibi Kendi Geliştirilmiş CPU Çekirdeklerini Sunacak Yeni, Özel SoC

Samsung’un planına aşina olan kişilerin, The Korean Economic Daily’ye şirketin planları hakkında bilgi verdiği bildirildi. İlk özel yonga setinin tasarımının 2023’te tamamlanması bekleniyor, ancak bu aynı yıl piyasaya sürüleceği anlamına gelmiyor. Rapora göre, Koreli üretici yeni silikonu 2025’te piyasaya sürmeyi planlıyor ve bu silikon yalnızca Galaxy serisi akıllı telefonlar için üretilecek.

Galaxy Z Fold 4 Sonunda Bu Renderlarda Kapağı Kırıyor

Rapor, özel SoC’nin Galaxy S serisinde mi yoksa daha düşük bir seviyede mi bulunacağını doğrulamazken, Samsung’un çipini önde gelen akıllı telefon ailesinde kullanmayı hedefliyor. Yılda en fazla satışı gerçekleştirin. Bu isimsiz SoC ile Exynos 2200 arasındaki fark, eskisinden farklı olarak Exynos 2200’ün ARM tasarımlı CPU’ları ve GPU’ları kullanmasıdır.

Yeni uygulama işlemcisi, muhtemelen biri performans için özel olarak tasarlanmış, diğerleri güç verimliliğine odaklanan özel tasarlanmış işlemciler oluşturmak için ARM’nin talimat setlerini kullanan Apple’ın yönünde ilerleyecek. Bu bağlamda, şimdilik Samsung’un özel bir GPU geliştirdiğini varsayabiliriz, ancak Exynos 2200’ün Xclipse 920’sinin hayal kırıklığı yaratan sonuçlarından sonra AMD ile ortaklığının ne kadar süreceğini yalnızca zaman gösterecek.

Çok uzun zaman önce, Samsung’un mobil başkanı TM Roh, şirketin Galaxy akıllı telefonlar için ‘benzersiz’ bir yonga seti geliştirdiğini ima etti, ancak kapsamlı ayrıntılara girmedi. Samsung’un birincil hedefi muhtemelen Apple ile aynı yazılım ve donanım ekosistemini yaratmaktır, bu yüzden Cupertino devinin ürünleri kitleler tarafından imreniliyor. Bir sanayi yetkilisi, Samsung’un Apple gibi kendi ekosistemini geliştirememesi durumunda Çinli rakiplerinin gerisinde kalacağını söyledi.

Apple’ınkine benzer kendi ekosistemi olmadan, Samsung’un Çinli şirketlerin gerisine düşmesi an meselesi olacak.”

Samsung’un Exynos yonga seti serisi aşırı ısınmayla ünlüdür ve RDNA2 mimarisine dayalı farklı bir GPU geliştirmek için AMD ile ortak olmasına rağmen Exynos 2200 ile durum düzelmedi. Bu özel çözüm hakkında hala bilmediğimiz bir ton bilgi var, bu yüzden daha fazla ayrıntının akmasını ve okuyucularımızı zamanında güncellemesini bekleyeceğiz.

Haber kaynağı: Kore Ekonomik Günlükgenel-17