Sanayi ve Ticaret Bakanlığı başkanı Denis Manturov, Renault’nun tekrar AvtoVAZ’ın hissedarı olabileceğini, ancak bunun için şirketin iki koşulu yerine getirmesi gerektiğini söyledi: bileşenlerin tedarikinde yardım ve oluşturulan platformu kullanmaya devam etmek AvtoVAZ ile ortaklaşa.

Ana koşul, Renault’nun diğer ülkelerden bileşenlerin tedarikini kolaylaştırmak için her türlü çabayı sarf etmesidir, bu ürünlerin üretimine ve tedarikine hazır, arkadaş canlısıdır. Ayrıca, Rus girişimi için Renault tarafından AvtoVAZ mühendisleriyle birlikte geliştirilen platformu kullanma yeteneğini koruma ihtiyacı.


Denis ManturovManturov, Renault’nun önümüzdeki altı yıl içinde geri dönebileceğini, ancak bir istisna olduğunu da sözlerine ekledi: Renault Rusya’nın Moskova fabrikası artık Renault’yu geri satın alamayacak. Bu daha önce başkent Maksim Liksutov’un Belediye Başkan Yardımcısı tarafından ifade edilmişti. Denis Manturov, bu anlaşmayı “uzlaşmalı bir çözüm” olarak nitelendiriyor, çünkü Renault, hem AvtoVAZ’ın Togliatti sahasının hem de Moskova’daki kendi fabrikasının yüklenmesini sağlamak için bileşenlerin, bileşenlerin tedarikini tam olarak sağlayamadı.

Fransız otomotiv grubu Renault’nun yönetim kurulu başkanı Jean-Dominique Senard, Rus varlıklarını devlet mülkiyetine devretme kararının çok zor olduğunu söyledi. Daha önce, Moskova Belediye Başkanı Sergei Sobyanin, ünlü Moskvich markası altında binek otomobil üretimine Renault Rusya fabrikasında devam edileceğini söyledi. Moskvich-2141’in baş tasarımcısı yeni Moskvich’e yardım etmeye hazır.

Daha önce Autonews of the Day, Moskova Belediye Başkanı Sergei Sobyanin’in kararıyla, Renault grubuna ait Renault Rusya fabrikasının tarihi Moskvich markası altında yerli binek otomobil üretmeye başlayacağını bildirdi.genel-22