Asus, nispeten sessiz kalırken çerçeveleri dışarı atması gereken büyük bir kahverengi ve ten rengi grafik kartı yapmak için ünlü fan üreticisi Noctua ile bir kez daha işbirliği yaptı. İki şirketin son işbirliği bir RTX 3070’di, ancak şimdi kesinlikle meraklı bir seviye kartı duyurdular: bir RTX 3080.

Buna göre Noctua’nın basın açıklaması, kartta iki adet 120 mm fan ve özel bir soğutucu bulunuyor ve bu da onu “sınıfındaki en sessiz hava soğutmalı grafik kartı” yapıyor. Fantezi soğutmanın yanı sıra, iki BIOS profili, bir arka plaka ve 10 GB GDDR6X RAM ile nispeten standart bir Asus grafik kartı. 12 GB belleğe sahip 3080’ler var, ancak bu Noctua soğutucu ile bir seçenek gibi görünmüyor.

Kart, “2022 Haziran başlarından itibaren” satışa sunulacak, ancak bir tane satın alıp alamayacağınız tamamen başka bir soru, çip kıtlığı ve hisse senedi belirsizliği hala GPU pazarını rahatsız ediyor. Mükemmel bir dünyada, kart için kripto madencileri ile rekabet etmek zorunda kalmazsınız – günümüzdeki çoğu Nvidia kartı gibi, madencilik yeteneklerini azaltan bir Lite Hash Rate modelidir. Yine de, bilgisayar korsanları göz önüne alındığında bunun bir yolunu bulmuşbahisler orada kapalı olabilir.

Kartın pek standart olmamasının bir yolu var: büyük. Birincisi, Noctua’nın “özel olarak tasarlanmış birleşik soğutucu”, normal kartlara kıyasla performansını ayıran bir web sayfasına göre Asus’un standart soğutucusundan daha kalın. Ayrıca içinde gerçek masaüstü hayranları var: Noctua’s NF-A12x25 PWM modeli. Bu, Asus’un teknik özelliklerine göre yaklaşık 3,25 inç kalınlığında olmasına neden oluyor, neredeyse bir inç daha kalın. şirketin üç fanlı Strix 3080’i. Bu bir kuyruklu alacak anlamına gelir dört PC’nizdeki yuvalar – ve hala bir sonraki yuvanın alanına küçük bir çıkıntı var.

Bu kartı istiyorsanız, kalınlıkta olmalısınız.
Resim: Asus

Bazı insanlar için buna değmeyebilir. Örneğin, iş arkadaşlarımdan biri, tam boyutlu hayranlar yapıştırıp bir gün demekten daha ilginç veya daha iyi bir çözüm olması gerektiğini düşünüyor. Muhtemelen performans özelliklerine bakmaktan da özellikle etkilenmeyecektir; Noctua 3080, 1815 MHz’lik bir “OC Modu” hızlandırma saatine ve 1785 MHz’lik bir “Oyun Modu” hızlandırma saatine sahiptir. Bu, Asus’un standart 3080’leriyle hemen hemen aynı, ancak Strix modeli önemli ölçüde daha yüksek sayılar ortaya koyuyor: OC Modunda 1935MHz ve Oyun Modunda 1905MHz.

Noctua genellikle redline performansı ile ilgili değildir; mümkün olduğu kadar az gürültü yaparken iyi performansla ilgilidir. Noctua, “tipik otomatik hızlı fan ayarlarında” 3080’in Asus’un TUF serisi modelinden 4,5 dB(A) daha sessiz olacağını ve GPU çekirdeklerinde 3 santigrat derece daha soğuk çalışacağını söylüyor. Soğutucu tamamen bittiğinde, Noctua’nın 1 santigrat derece daha soğuk ve 8,6 dB(A) daha sessiz olacağını söylüyor.


Noctua’nın renk düzeni edinilmiş bir zevktir, ancak hemen hemen herkes şirketin soğutma uzmanlığını takdir edebilir.
Resim: Asus

Performans isteyen ama duymak istemeyen insanlar için (merhaba, benim), iyi bir seçenek olabilir – ya da en azından öyleydi. Bu kartın 3070 versiyonu ile fikir birliği. Noctua’nın soğutucusunun 3080’in önemli gücünü kontrol altına almaya çalışırken sessiz kalıp kalamayacağını görmek için bağımsız testçilerin ellerine geçene kadar beklememiz gerekecek.

Fiyatlandırmaya gelince, Noctua’nın basın açıklaması “fiyatlandırma hakkında daha fazla bilgi için yerel ASUS temsilcinizle iletişime geçin” diyor ve Asus’un web sitesinde fiyatlandırma bilgisi yok. Asus’un “giriş seviyesi” 3080’leri 850 dolar civarındave meraklısı modeller 1.100 dolara yakın maliyet.

3070 sürümünün fiyatlandırmasına dayanarak, Noctua sürümü büyük olasılıkla bir fiyat primi ile gelecek; Newegg’de, bir Asus Dual RTX 3070 V2 OC 760 dolar civarıburada Noctua OC Sürümü 854 dolara gidiyor. Asus’un her iki modele göre daha yüksek boost saatlerine sahip Strix modeli, 806 dolara gidiyor. Bu karşılaştırmaları bir tuz tanesiyle yapın; bunlar üçüncü taraf mağaza fiyatlarıdır (aynı üçüncü taraf mağaza olsa da) ve henüz tuhaf GPU fiyatlandırma ormanlarından henüz çıkmadık.

Ayrıca, bu noktada üst düzey 30 serisi bir kart satın almanız gerekip gerekmediği sorusu da var. Nvidia’nın Temmuz ayında 4090’ı piyasaya süreceği ve yeni nesil kartlarını başlatacağına dair söylentiler var. 3080’in piyasaya sürülmesinden bu yana ne kadar zaman geçtiği göz önüne alındığında, epeyce bir süre önce Noctua donanımlı bir 4090 görüyoruz.genel-2