binalar ve duman

Kuzey New Mexico’da, Buzağı Kanyonu/Hermits Zirvesi ateş şimdi devlet tarihindeki en büyük, alev alev yanan 298.060 dönümden fazla şimdiye kadar. bu ikinci-en büyük yangın 2012’nin 297.945 dönümlük alanı süpüren Whitewater-Baldy yanığıydı. Devam eden yangın, geniş çaplı tahliyelere ve binaların yıkılmasına neden oldu. ve evler, ancak şu ana kadar resmi olarak herhangi bir ölüm bildirilmedi.

Buzağı Kanyonu/Hermits Peak alevi sadece bu hafta 90.000 dönümden fazla yayıldı ve Pazartesi itibariyle sadece %27 oranında bulunuyor. Ani, kuru gök gürültülü fırtınalarda, düşük nem ve rüzgar ABD Orman Servisi’ne göre, hepsinin yangının yayılmasını sürdürmesi bekleniyor.

Eyalette başka birçok yangın da yanıyor, ancak hiçbiri Calf Canyon/Hermits Peak yangını ölçeğinde değil. bu Cerro Pelado yangın batıda yanıyor, 45.605 akreden fazla alanı kaplıyor ve %62’lik bir çevreleme seviyesinde. bu Aşçılar Tepe ateşi Calf Canyon/Hermits Peak’in kuzeydoğusunda yanıyor, 59.359 akreden fazla alanı kaplıyor ve neredeyse tamamı %97 oranında kontrol altında. En az üç diğer küçük alevler eyalette daha güneyde aktif.

Binlerce ev, ağırlıklı olarak Mora, San Miguel ve Taos ilçeler tahliye edildi 6 Mayıs’ta New Mexico Valisi Michelle Lujan Grisham, yaklaşık 16.000 evin tahliye emri altında olduğunu ve 30.000 ila 40.000 kişiyi etkilediğini söyledi. raporlama tarafından Santa Fe Yeni Meksika. Ve 5 Mayıs itibariyle, en az 170 evler ve 580 yapılar var göre yok edildi albuquerque günlüğü.

Hermits Peak yangını, 19 Nisan’da Calf Canyon yangınıyla birleşmeden önce 6 Nisan’da bir orman yangını ilan edildi. reçeteli bir yanık olarak başladı ve bildirildiğine göre ayarlanmış düşük nem ve rüzgarın anlık tahmin koşulları altında – kontrollü bir yangın için ideal değildir. New Mexico Kongre Üyesi Teresa Leger Fernández, Orman Hizmetini planlanan yakma konusunda ilerlemekle eleştirdi ve bir iç soruşturma çağrısında bulundu. açık mektup.

Nisan ve Mayıs, yanma mevsiminin yaşandığı New Mexico’da bu büyüklükteki yangınlar için erken aylardır. genellikle Haziran ayında zirve yapar. Bununla birlikte, New Mexico, büyük olasılıkla insan kaynaklı iklim değişikliği tarafından güçlendirilen tarihi kuru koşullar arasında yanıyor.

Güneybatı şu anda yaşıyor en kötü kuraklık yaklaşık 1.200 yıl içinde. Bölgedeki orman yangınları Arizona, Teksas ve Colorado’da da yanıyor. İklim değişikliği yapılıyor yangın mevsimleri daha uzun, her ikisinin de yıl içinde daha erken başlamasına ve daha sonra bitmesine neden olur. Ayrıca, iklim değişikliği ısıyı ve kuraklığı şiddetlendiriyor, orman yangınlarının iki ana nedeni.genel-7