Moskova Ulaştırma ve Karayolu Altyapı Geliştirme Departmanı, Moskova’daki ilk akıllı eko-trafik ışığını test etmeye başladığını duyurdu. Projeden Moskova Hükümeti Trafik Yönetim Merkezi (TsODD) sorumludur.Deptrans’ın basın servisinin dediği gibi, kavşağa takılan bir sensör kullanılarak yaya geçidi yakınındaki hava kalitesi belirleniyor. Sensör aşırı miktarda zararlı emisyon tespit ederse, trafik ışığı otomatik olarak yayalar için fazı açar. Örneğin, trafik sıkışıklığı oluştuğunda yayalar genellikle yeşil ışığı yakar. Sonuç olarak, yayalar kavşakta daha az durur ve yolu daha hızlı geçer.

Moskova'da akıllı bir eko-trafik ışığını test etmeye başladılar - gerekirse yayaların daha sık geçmesine izin veriyor

Akıllı trafik ışığı her duruma uyum sağladığı ve müdahale etmediği için sürücülerin de sıkıntı yaşamadığı da belirtiliyor.

Deptrans Başkanı Maxim Liksutov açıkladı:

Moskova Belediye Başkanı S. Sobyanin adına başkentte çevreye çok dikkat ediliyor. Kentsel ulaşım sisteminin gelişimi, zararlı emisyonları azaltmanın ana nedenlerinden biridir. Elektrikli otobüslerin piyasaya sürülmesi, vagon filosunun değiştirilmesi ve kamyonların girişine getirilen kısıtlamalar Moskova’da havayı daha temiz hale getirdi. Yeni projeler başlatmaya ve eko-trafik ışıklarını test etmeye devam edeceğiz. Bu, temiz bir şehre doğru atılan bir diğer adımdır.genel-22