Jeff Bezos bu hafta sonu, Başkan’ın bir tweet’ini kınayarak Twitter’da siyasi bir kavga başlatan en son centibilyoner oldu Joe Biden “dezenformasyon” ve “yanlış yönlendirme” olarak kurumlar vergileri hakkında. Beyaz Saray Pazartesi günü hızlı bir şekilde yanıtladı: Bezolar “orta sınıf için bir ekonomik gündeme karşı çıkıyor.” Ve sonra Bezos, Biden Yönetim, “Daha İyisini İnşa Et” olarak bilinen 3.5 trilyon dolarlık ekonomik ve sosyal harcama faturasını yasalaştırsaydı, enflasyonu daha da kötüleştirebilirdi.

Bezos, “Başarısız oldular, ancak başarılı olsalardı, enflasyon bugünkünden daha yüksek olurdu ve bugün enflasyon 40 yılın en yüksek seviyesinde” dedi.

Anlaşmazlık, genellikle kamuoyunda siyasi kavgalardan kaçınmaya çalışan Bezos için alışılmadık derecede yüksek profilli bir anlaşmaya işaret ediyor. Bezos, 150 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin ikinci kişisi. elon muskserveti 268 milyar dolara ulaştı. Twitter’ı satın almak isteyen Tesla’nın kurucusu Musk, sosyal medya platformunu, algılanan eleştirmenlerine saldırmak ve ifade özgürlüğü hakkında kavgalar çıkarmak için sık sık kullandı.

Tartışma Cuma günü Biden’ın hesabının “Enflasyonu düşürmek mi istiyorsunuz? En zengin şirketlerin adil paylarını ödediğinden emin olalım” tweetiyle başladı.

Biden sık sık suçladı AmazonBezos’un yaklaşık çeyrek asırdır kurduğu ve yönettiği e-ticaret devi, vergilerdeki adil payını ödeyemedi. 2017 ve 2018’de Amazon, milyarlarca kar elde etmesine rağmen gelir vergisi ödemedi. O zamandan beri, şirket mütevazı vergi ödemeleri yaptı.

Bezos, yanıt olarak “Şirket vergilerinin artırılması tartışılabilir” dedi. “Enflasyonu evcilleştirmek tartışmak için çok önemlidir. Bunları bir araya getirmek sadece yanlış yönlendirmedir.”

Gerçek politika sorusunda – kurumsal gelir vergilerinin artırılmasının aslında enflasyonu sınırlayıp sınırlayamayacağı – çoğu ekonomist, bir uyarıda bulunarak Biden’a avantaj sağlıyor.

Muhafazakar Amerikan Girişim Enstitüsü’nden bir ekonomist olan Michael Strain, “Fikir, kurumlar vergisinin artırılmasının kurumsal harcamaları azaltacağı ve ekonomideki genel talebi azaltacağı ve fiyatlar üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturacağıdır” dedi.

Yine de, Strain ve diğer ekonomistlerin çoğu, herhangi bir faiz artışının çok fazla etki yaratmasının aylar alacağı ve o zaman bile enflasyonu fazla düşürmeyeceği konusunda uyarıyor.

Chicago’daki bir varlık yönetim şirketi olan Northern Trust’ın baş ekonomisti Carl Tannenbaum, “Enflasyonu dizginlemek için yapacağım onca şey arasında, kurumlar vergisi listenin çok altında yer alıyor” dedi.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9