Yeni bir vatandaşlık biliminin sonuçlarına göre, şimdi 2011’den beri Birleşik Krallık’ta yıldızları seyretmek için en iyi zaman anket kırsal hayır kurumu CPRE tarafından yönetiliyor. Birleşik Krallık’taki ışık kirliliği, CPRE’nin on yıldan fazla bir süre önce yıllık çalışmasına başlamasından bu yana en düşük seviyelerine düştü.

Işık kirliliği 2020’de (COVID-19 pandemisi tüm hızıyla devam etmeden önce) zirve yaptı ve ardından geçen yıl pandemi sırasında işyerlerinin kapanmasıyla düşüşe geçti. O zamandan beri CPRE, daha fazla insanın evden çalışmaya devam etmesi ve Avrupa’da yükselen enerji fiyatlarının haneleri aydınlatma maliyetlerini düşürmeye zorlamasıyla ışık kirliliğinin düşmeye devam ettiğini söylüyor.

CPRE, her yıl bir “Yıldız Sayısı” için yurttaş bilim adamlarının yardımını alıyor. Bu yıl 2500’den fazla katılımcı, 26 Şubat – 6 Mart tarihleri ​​arasında kendi bölgelerinde gece gökyüzünde gördükleri yıldızları saydı. Onlardan, Orion’un kuşağını oluşturan üç parlak yıldız için tanınan Orion takımyıldızı içindeki yıldızları aramaları istendi. CPRE’nin tanımladığı gibi “şiddetli” ışık kirliliği, çıplak gözle 10 veya daha az yıldız görülebildiğinde meydana gelir.

2020’de, katılımcıların yüzde 61’i şiddetli ışık kirliliği bildirdi. 2021 yılına kadar, şiddetli ışık kirliliği raporları yüzde 10 azaldı. Bu rakam bu yıl düşmeye devam etti ve katılımcıların yüzde 49’u şiddetli ışık kirliliği yaşadı.

Parlak yapay ışık büyük poz verebilir hayvanlar için problemler. Geceleri çiftleşen kurbağaların ve ateşböceklerinin havasını bozabilir. Çakalların iletişimini bozabilir; gökyüzü daha karanlık olduğunda daha çok uluyorlar. Ve bazı kuşlar uçarken yollarını bulmak için aya ve yıldızlara bağımlıdır.

Araştırmalar ayrıca parlak gece ışıklarının olumsuz etkileri olabileceğini göstermiştir. insanları etkilemek, melatonini baskılayarak ve uyku ritimlerimize müdahale ederek. Flip tarafında, yıldızları izlemek sadece eğlenceli ve rahatlatıcı olabilir.

Bu nedenlerden dolayı CPRE, ışık kirliliğini azaltmak için değişiklikler yapılmasını savundu. CPRE, ofislerin gece ışıklarını kapatabileceğini ve şehir konseylerinin sokakları yalnızca gerektiğinde aydınlatma konusunda daha stratejik olabileceğini söylüyor. Bir bonus olarak, bu önlemler aynı zamanda enerji faturalarını azaltabilir ve diğer kirlilik türlerini azaltabilir.

“İyi haber şu ki, bu sonuçlar [of the Star Count] küçük uyarlamaların büyük bir fark yaratabileceğini gösterin,” dedi CPRE karanlık gökyüzü kampanyacısı Emma Marrington bugünün duyuru.

CPRE ayrıca yardımcı harita İngiltere’de hangi noktaların en fazla ışık kirliliğine sahip olduğunu ve yıldız gözlemcilerinin gece gökyüzünün en iyi manzaralarını nerede yakalayabileceğini gösteren web sitesinde.genel-2