IDC tarafından hazırlanan bir rapora göre, Hindistan’da akıllı saat, kulakiçi kulaklık ve bileklikten oluşan giyilebilir pazar, 2022’nin ilk çeyreğinde yıllık bazda (Yıllık olarak) yüzde 20,1 büyüdü. Saatler, Ocak-Mart arasındaki çeyrekte yüzde 173 büyüme ile 3,7 milyon adet sevk ederek en hızlı büyüyen kategori olmaya devam ederken, bilek bantları art arda dokuzuncu çeyrekte yıllık düşüşünü sürdürdü. Ayrıca Boat, Noise, OnePlus, Fire-Boltt ve Realme ilk çeyrekte giyilebilir pazarda ilk beş marka arasına girdi.

Pazar araştırma şirketi International Data Corporation (IDC) en son rapor Genel olarak giyilebilir ürünler kategorisinin ortalama satış fiyatının (ASP), özellikle saatlerin ASP’sindeki daha güçlü bir düşüş nedeniyle yıllık bazda yüzde 17,1 düştüğünü söylüyor.

Segmentler bazında, saatler, 2022’nin ilk çeyreğinde 3,7 milyon sevkiyat ve yıllık yüzde 173 büyüme ile Hindistan giyilebilir pazarında en hızlı büyümesini sürdürdü. Temel saatler, toplam saat kategorisi sevkiyatlarının yüzde 95,1’ini oluştururken Rapora göre, akıllı saat sevkiyatları yıllık bazda yüzde 202.1’lik bir büyüme ile yıllık yüzde 4,2 azaldı.

Ayrıca, saat ve bileklikleri içeren genel kol giyim segmenti, toplam 4 milyon adet sevkiyatla 122’nin ilk çeyreğinde yüzde 87,5’lik bir büyümeye tanık oldu.

Kulaklık segmenti ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 48,3 büyüdü ve aynı zamanda ilk çeyrekte genel giyilebilir kategorinin yüzde 71,3’ünü oluşturdu.

Fotoğraf Kredisi: ekran görüntüsü/ IDC

IDC Hindistan Müşteri Cihazları Kıdemli Pazar Analisti Anisha Dumbre, “Agresif indirimler, yeni özellikler ve markalar ile kanal ortaklarından gelen güçlü baskı, tüketicileri giyilebilir saatlere yükseltmeye ve daha fazla harcamaya teşvik ediyor” diyor. “TWS ve giyilebilir saatler gibi cihazlara bağımlılık artarken, tedarik endüstri için bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor. 50 doların altındaki (kabaca 3,880 Rs) kategorisindeki yoğun rekabet, tüm markaları fiyatlandırma, özellikler ve cihaz tasarımı açısından rekabetçi teklifler sunmaya zorluyor, ”diye ekledi Dumbre.

Hint markaları Boat, yüzde 22,9 pazar payı ile YY yüzde 5,2 büyüme ve yüzde 10.9 pazar payı ile YY yüzde 150,1 büyüme ile Noise, 2022’nin ilk çeyreğinde yükselen ilk beş giyilebilir marka arasında ilk iki sırayı aldı.

OnePlus ise yüzde 13,8 pazar payı ile üçüncü sırayı aldı, ancak ilk beşte geçen çeyrekte yıllık bazda yüzde 35,8 düşüş kaydeden tek oyuncu oldu.

Hint markası Fire-Boltt yüzde 6,6 pazar payı ile dördüncü sıraya girerken, Realme 2022’nin ilk çeyreğinde yıllık yüzde 26,6’lık bir büyümeye tanık olarak beşinci sırayı almayı başardı.

idc giyilebilir cihazlar en iyi markalar tablosu ekran görüntüsü idc giyilebilir cihazlar

Fotoğraf Kredisi: ekran görüntüsü/IDC

Giyilebilir cihazlar Tier 2 ve Tier 3 şehirlerdeki kullanıcıları çekmeye çalışacağından, 2022 için görünüm güçlü kalmaya devam ediyor. IDC Hindistan Araştırma Müdürü Upasana Joshi, diğer cihazlardaki ve aksesuar alanındaki markaların girmesiyle sağlıklı büyüme pazara daha yeni oyuncuları çekiyor” diyor. Markaların devam eden baskısı ile 2Ç22’nin (Nisan-Haziran) yıllık olarak sağlıklı bir büyüme göstermesi bekleniyor. 2H22’deki (Temmuz-Aralık) festival sezonundaki agresif teklifler, satışlar ve pazarlamanın, giyilebilir cihaz kategorileri için bu büyüme ivmesini yıl boyunca sürdürmesi bekleniyor.

Ayrıca, “Hükümet tarafından açıklanan giyilebilir cihazlara yönelik PLI planıyla, ekosistemdeki kilit oyuncular bu cihazların yerel üretimine girmeye ve ‘Hindistan’da Üretilen’ ürünleri piyasaya sürmeye başladı ve bu da muhtemelen ASP’lerin daha da düşürülmesine yol açtı.”
genel-8