YENİ DELHİ: Hindistan Başbakan, on yılın sonuna kadar ultra yüksek hızlı internet bağlantısı sağlayacak 6G telekom ağının kullanıma sunulmasını hedefliyor. Narendra Modi Salı dedi.

Hindistan şu anda 3G ve 4G telekom ağlarına sahip ve şirketler önümüzdeki birkaç ay içinde 5G’yi piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Telekom sektörü düzenleyicisi Trai’nin burada düzenlediği gümüş jübile etkinliğinde konuşan 5G ağının kullanıma sunulmasının Hindistan ekonomisine 450 milyar ABD doları katacağının tahmin edildiğini söyledi.

“Bu sadece internet hızını artırmak değil, aynı zamanda gelişme ve istihdam yaratma hızını da artırıyor” diyen 5G teknolojisinin ülke yönetiminde olumlu değişim, yaşam kolaylığı ve iş yapma kolaylığı getireceğini sözlerine ekledi.

Tarım, sağlık, eğitim, altyapı ve lojistikte büyümeyi artıracağını söyledi.

bağlantı, mod 21. yüzyılda ülkenin ilerlemesine karar vereceğini ve bu nedenle modern altyapının yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi.

Başbakana göre, bir görev gücü, on yılın sonuna kadar 6G ağını yaymak için çalışmaya başladı.

Önceki Kongre liderliğindeki UPA hükümetinin fotoğraflarını çeken Modi, 2G döneminin politika felci ve yolsuzluğun simgesi olduğunu söyledi.

Modi, hükümeti altındaki ülkenin şeffaf bir şekilde 4G’ye geçtiğini ve şimdi 5G’ye geçtiğini ve TRAI’nin bu geçişte çok önemli bir rol oynadığını söyledi.

Başbakan, endüstrinin geriye dönük vergi veya düzeltilmiş brüt gelir gibi zorluklarla karşılaştığında, hükümetinin krize hızlı bir şekilde yanıt verdiğini ve gerektiğinde reformlar yaptığını söyledi.

Modi, “Bu çabalar yeni bir güven yarattı. Bunun sonucu olarak, son 8 yılda telekom sektöründe 2014’ten önce ülkeye gelen miktara göre bir buçuk kat daha fazla doğrudan yabancı yatırım geldi.” dedim.

Hindistan’daki mobil üretim birimlerinin 2’den 200’ün üzerine çıktığını ve ülkenin şu anda dünyanın en büyük mobil üretim merkezi olduğunu da sözlerine ekledi.

Başbakan ayrıca, hükümetinin sağlıklı rekabeti teşvik ettiğini ve bunun Hindistan’ın dünyadaki en ucuz telekom veri ücretlerinden birine sahip olmasına yol açtığını söyledi.

Telekom sektöründe yerli 5G test yatağı, Hindistan’ın kendine güveninde önemli bir adım olduğunu da sözlerine ekledi.

telekom bakanı Ashwani Vaishnaw Ülkenin bilim adamları ve mühendislerinin, BSNL tarafından dağıtıma hazır olan eksiksiz bir 4G yığını geliştirdiğini ve 5G yığınının ileri bir geliştirme aşamasında olduğunu söyledi.

Vaishnaw, “Bu yılın sonunda, yerli olarak geliştirilen 5G teknoloji yığınımızı görmeliyiz.” Dedi.

Ayrıca, bu ayın sonuna kadar Telekom Dairesi – Kablosuz Planlama Komisyonu’nun spektrum yönetim kolunda reformların gerçekleştirileceğini söyledi.

İletişimden Sorumlu Devlet Bakanı Devusinh Chauhan, yerli olarak geliştirilen 4G telekom dişlilerinin bu yılın sonuna kadar BSNL ağında konuşlandırılacağını söyledi.

Trai Yönetim Kurulu Başkanı PD Vaghela, düzenleyicinin 5G hizmetlerine ilişkin tavsiyesinin uygulanmasının ve endüstri ve yeni başlayanlar için 5G testinin başlatılmasının, genel ekonomik büyümeye yol açan tüm dikey sektörler için yeni alanlar yaratacağını söyledi.

İleriye dönük olarak, düzenleyicilerin hizmet sunumunun maliyetini azaltmak için altyapıyı paylaşması ve birlikte oluşturmasının önemli olacağını ve Trai’nin altyapı düzenleyicileriyle işbirliği yapmaya başladığını söyledi.

Bilgi ve Yayın Sekreteri Apurva Chandra telekom sektöründe konsolidasyon yaşanırken, yayıncılık segmentine neredeyse her gün yeni bir giriş yapıldığını söyledi.

Medya ve eğlence endüstrisinin 2030 yılına kadar 25 milyar dolardan 70 milyar dolara büyümesinin beklendiğini ve bir yayın düzenleyicisi olarak Trai’nin bu büyümeyi yönlendirmede önemli bir rol oynaması gerektiğini söyledi.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9