ABD’li teknoloji devi Google, 2015 yılında 1,6 milyon kişiye ait NHS tıbbi verilerini kullanması nedeniyle İngiltere’de bir dava ile karşı karşıya.

Dava, Google’ın AI bölümü DeepMind’in Streams uygulamasının geliştirilmesi için Londra’daki Royal Free NHS Trust’tan hasta verilerini almasından kaynaklanıyor. Mobil uygulama, tıbbi personeli akut böbrek hasarı konusunda erkenden uyarmak için tasarlandı.

Ancak veriler bu proje tarafından hastaların onayı veya bilgisi olmadan kullanılmıştır. Birleşik Krallık’ın veri gözlemcisi Bilgi Komisyonu Ofisi (ICO), 2017’de Royal Free NHS Trust’ın “Veri Koruma Yasasına uymadığını” tespit etti.

Ancak DeepMind ve Google, hastaların verilerini rızaları olmadan nihayetinde gönderen NHS Trust olduğu için para cezasına çarptırılmadı.

ICO, Royal Free’nin verileri nasıl ele aldığıyla ilgili sorunları keşfetti ve verilerinin kullanıldığını hastalara iletmedi – ancak para cezası vermedi.

Şimdi, Mishcon de Reya tarafından temsil edilen davacı Andrew Prismall tarafından toplu dava tarzı bir dava açıldı. Dava, hastanın tıbbi bilgilerinin yasa dışı kullanımı nedeniyle tazminat talep ediyor.

Prismall, verilerini DeepMind tarafından kullanılan 1,6 milyon kişiyi temsil etmek istiyor. Royal Free NHS Trust’a dava açılmıyor.

UKTN yorum yapmak için Google ile iletişime geçti ancak yazı yazarken yanıt vermedi.

Prismall, “Bu davanın adil bir sonuca varmasını ve gizli kayıtları -hastaların bilgisi dışında- bu büyük teknoloji şirketleri tarafından elde edilen ve kullanılan birçok hasta için kapanmasını sağlayabileceğini umuyorum” dedi.

Geçen yıl Google karar verdi Akışlar uygulamasını kapatınsadece Londra’daki Royal Free hala kullanıyor.

Google, Ocak 2014’te Londra merkezli DeepMind’ı 400 milyon sterline satın aldı.

Arama devi bu yılın başlarında Londra’nın Batı Yakasındaki Central Saint Giles binasını satın almak için 1 milyar dolar (730 milyon £) harcadığını duyurdu. Ayrıca King’s Cross’taki üssünü de büyütüyor.genel-11