Kurumsal verilerden değer elde etme arzusu, yalnızca pandemi kuruluşları operasyonlarını dijitalleştirmeye teşvik ettikçe büyüdü. Ancak kuruluşlar genellikle bunu yapmak için doğru araçlardan yoksundur. Yakın tarihli bir Fivetran’a göre anketşirketlerin %82’si eski bilgilere dayanarak karar veriyor, %85’i yanlış kararlara ve gelir kaybına yol açtığını söylüyor.

Gerçek zamanlı veritabanı teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla birlikte, eski veriler ve onu çevreleyen sorunlar yakında geçmişte kalabilir – eğer satıcıların satış konuşmalarına inanılırsa. Gerçek zamanlı veritabanları, teoride anında içgörüler sunabilir ve şirketlerin iş kolu sorunlarını ortaya çıktıkça ele almalarını ve kısa vadeli değişiklikler üzerinde hareket etmelerini sağlar.

Giderek artan finansman dilimlerinin kanıtladığı gibi, yatırımcılar gerçek zamanlı veritabanları için oldukça büyük bir pazar olduğuna inanıyor. Geçtiğimiz Eylül ayında, işletmelerin verilerini tek bir varlık olarak entegre etmelerine, izlemelerine ve sorgulamalarına yardımcı olacak bir platform sağlayan SingleStore, bir finansman turunda 80 milyon dolar topladı. Tam bugün, başka bir gerçek zamanlı veritabanı satıcısı, İma etmek Data, başlangıç ​​​​parasını 1,1 milyar dolar olarak değerlendiren 100 milyon dolarlık D Serisi turu kapattığını duyurdu.

Thoma Bravo, OMERS Growth Equity, Bessemer Venture Funds, Andreessen Horowitz ve Khosla Ventures’ın katılımıyla Imply’nin turunu yönetti. Kurucu ortak ve CEO Fangjin Yang, yeni paranın ürün geliştirmeye ve şirketin işgücünü yıl sonuna kadar 200 çalışandan 300’e çıkarmaya ayrılacağını söyledi.

Imply’nin Apache Druid destekli sorgu görünümü.

“Sektörün geneli, kuruluşların verilerden nasıl değer elde etmek istediklerine bağlı olarak analitik için bir sonraki teknik engeller dalgasının üzerinde. 2000’li yıllardaki ilk dalga, büyük ölçekli veri işleme ve depolama zorluklarını çözmeye çalışıyordu. [tools like] HDFS, MapReduce ve Spark ele alındı,” dedi Yang, TechCrunch’a bir e-posta röportajında. “2010’lardaki ikinci dalga, bulut veri ambarlarının (örneğin, Snowflake, Redshift ve BigQuery) ve dağıtılmış SQL motorlarının (örneğin, Impala, Presto, vb.) ortaya çıkmasına neden olan büyük ölçekli sorgu işleme sorununu çözmeye çalışıyordu. Atina). Şimdi, kuruluşların çözmeye çalıştığı zorluk, etkileşimli veri deneyimleri sağlayan büyük ölçekli analitik uygulamalarıdır. İşte burada… Imply devreye giriyor.”

Burlingame, California merkezli Imply, 2015 yılında Yang, Gian Merlino ve Vadim Ogievetsky tarafından kuruldu. Yang, Cisco’da ağ oluşturma için optimizasyon algoritmalarına odaklanan bir Ar-Ge mühendisiydi, Merlino ise Yahoo! (tam açıklama: TechCrunch’ın ana şirketi).

Yang, Merlino ve Ogievetsky, Snap tarafından 2017 yılında satın alınan programatik reklamcılık için bir analitik platformu olan Metamarkets’te bir araya geldi. yüksek hacimli gerçek zamanlı ve geçmiş verileri analiz edin.

Şu anda Netflix, Salesforce ve Confluent gibi şirketler tarafından yapımda kullanılan Druid, 2015 yılında bir Apache lisansına geçti.

Yang, “Druid kullanan şirketler arasında tutarlı olan şey, verilerden, özellikle gerçek zamanlı akış etkinliklerinden daha fazla değer elde etme yetenekleridir” dedi. “Bulut veri ambarları, bir avuç analist tarafından sık olmayan sorgularla açıklanan raporlar ve panolar için olduğunda, Druid, anında sorgu yanıt sürelerinde sınırsız sayıda dahili paydaş ve harici müşteriyle verilerle etkileşimli, canlı konuşmaları destekleyen analitik uygulamaları sağlar.”

Imply, Druid kullanarak tam olarak yönetilen veritabanları oluşturur. Ayrıca Yang, Imply’ı Druid’in “kurumsal versiyonu” olarak konumlandırıyor ve görünüşte bağımsız Druid projesinden daha fazla yetenek ve hizmet sağlıyor. Örneğin, Imply kısa süre önce akış, görselleştirme ve gerçek zamanlı analitiğin diğer yönlerini basitleştirmek için tasarlanmış bir bulut veritabanı hizmeti olan Polaris’i piyasaya sürdü.

Yang, “İş açısından bakıldığında, veri odaklı içgörülere ve uygulamalara duyulan ihtiyaç, pandeminin getirdiği değişiklikleri artırdı ve bu da Imply teknolojisine olan ihtiyacı artırdı” dedi. “[I]nsights artık bir raporda önceden tanımlanmış bir dizi sorguyla sınırlı değildir. Kuruluşlar artık operasyonel zeka, gerçek zamanlı öneriler ve içgörüleri müşterilerine genişletmek için muazzam ölçekte gerçek zamanlı ve geçmiş olayları (ör. tıklama verileri, bulut uygulaması ve hizmet ölçümleri ve nesnelerin interneti telemetrisi) alabilir.”

Imply, işletmeler veritabanı yönetimi için bulutu giderek daha fazla tercih ettikçe kazançlı çıkıyor. Gartner bir kez tahmin edilen bu yıl itibariyle tüm veritabanlarının %75’inin bir bulut platformuna dağıtılacağı veya taşınacağı. Imply, PostgreSQL, Snowflake, Elastic ve Clickhouse gibi alternatif veritabanlarında ve veri ambarlarında rekabete sahiptir, ancak Yang, özellikle akış ve toplu veri alanlarında, yüksek eşzamanlılık ve “değer” ile girişimin yeterince farklı olduğunu iddia ediyor.

Her platformun kapsamlı karşılaştırmalarını engellemek için Yang’ın sözünü almamız gerekecek. Ancak buna değer olarak Imply, Atlassian, Cisco ThousandEyes, InterContinental Exchange ve Reddit dahil 150’den fazla müşteriye sahip olduğunu iddia ediyor.

Imply’nin şu anki geliri sorulduğunda, Yang, “Imply’nin veri tabanına dayanan uygulamalara binlerce kullanıcı tarafından erişiliyor” dedi. “Druid, yepyeni bir analitik kullanım senaryoları dünyasının kilidini açıyor ve dijital dönüşümlerden geçerken kuruluşlar için muazzam bir değer yaratıyor.”

Imply bugüne kadar 215 milyon dolarlık risk sermayesi topladı.genel-24