Yazılımda erişilebilirliği sıfırdan tasarlamanın önemi yalnızca pandemi tarafından vurgulandı ve sonuç olarak Fable’ın isteğe bağlı erişilebilirlik uzmanları değerlerini defalarca kanıtladı. Şirket, CEO Anwar Pillai’nin dediği gibi, ölçeği büyütmek ve “Kapsayıcı Ürün Geliştirmeyi statüko haline getirme” hedefini sürdürmek için 10.5 milyon dolar topladı.

Fable, erişilebilirlik konusunda ilk elden uzmanlığa yönelik artan talebe yanıt olarak 2020 yazında (2018’de kuruldu) 1,5 milyon dolarlık bir başlangıç ​​turu topladı – esasen, geliştiricilere test ve tavsiye sağlamak için kullanılabilecek engelli insanlar ve yazılım deneyimi . Uygulamanızı görme engelli kişiler tarafından kullanılabilecek şekilde tasarlıyorsanız, muhtemelen kör kişilerin uygulamanızı test etmesi gerekir, değil mi? Fable bu tür şeyleri kolaylaştırır.

Ancak şirketin amacı, yalnızca çeşitli test uzmanları ve uzmanlardan oluşan bir grup sağlamak değil, erişilebilirliğin en başından itibaren herhangi bir şirkette ve herhangi bir projede yol haritasında yer almasını sağlamaktır. Son birkaç yıl bu mesajı eve götürdü.

“COVID-19’un başlamasıyla fiziksel dünya durma noktasına geldi ve her şey çevrimiçi oldu. Bu, herkesin dijital ürün ve hizmetlere erişmesini sağlamanın önemine ışık tutuyor,” dedi Pillai. “Bu spot ışığın daha fazla kuruluşta sorun hakkında farkındalık yaratmasına yardımcı olurken, misyonumuz her zaman engelli insanları topluma katılmaya, katkıda bulunmaya ve toplumu şekillendirmeye teşvik etmek olmuştur ve olmaya da devam etmektedir.”

Difference Partners, Disruption Ventures ve birkaç meleğin katılımıyla Five Elms Capital liderliğindeki yeni finansman turu, elbette halihazırda sundukları ürünleri ölçeklendirmeye ve iyileştirmeye yardımcı olacak. Microsoft, Shopify, Slack ve Meta gibi şirketler zaten müşteridir.

Ancak şimdi şirket, kurumsal eğitim dünyasına da adım atacak.

Pillai, “Kuruluşlar arasında erişilebilirlik uygulamasında bir patlama görmemize rağmen, bilgi ve beceri kümeleri ayak uyduramadı” dedi. “İkinci ürünümüz Fable Upskill, erişilebilirlik eğitimine yönelik yoğun müşteri talebine yanıt olarak geliştirildi.”

Upskill, müşterinin halihazırda kullandığı gerçek ürünler ve süreçler de dahil olmak üzere “erişilebilirlik uzmanları tarafından her ekip için özel olarak tasarlanmış video tabanlı kurslar” olacaktır. Yani sadece standart bir tek beden herkese uyan bir “Erişilebilirlik nasıl yapılır” videosu değil (muhtemelen zaten bunlardan yeterince var).

Tabii ki, Fable’ın yaygın bir engelli profesyoneller topluluğunun temel gücü göz önüne alındığında, içerik aynı zamanda bu uzmanları ve onların seslerini öne ve merkeze koyacak, böylece tavsiyeler soyut olarak görülmeyecektir. Bu 10 milyon dolarlık infüzyonla beceri geliştirme şansı yakalayacak, bu yüzden yakında kendi eğitim malzemelerinizde Fable’ın videolarından birini görürseniz şaşırmayın.genel-24