Müfettişler, 16 Mayıs 2022'de Buffalo, New York'ta bir süpermarkette bir teröristin ateş açtığı olay yerinde çalışıyor.

Müfettişler, 16 Mayıs 2022’de Buffalo, New York’ta bir süpermarkette bir teröristin ateş açtığı olay yerinde çalışıyor.
Fotoğraf: Matt Rourke (AP)

Bloomberg News’in yeni bir raporuna göre, Cumartesi günü New York’un Buffalo kentindeki bir süpermarkette 10 kişiyi öldüren ve üç kişiyi yaralayan beyaz üstünlükçü terörist, toplu saldırısını mesajlaşma platformu Discord’a açıkça planladı.

Terörist, Conklin, New York’tan Payton S. Gendron, Twitch’e yaptığı saldırıyı canlı yayınladı. Şirket saldırının ortasında videoyu durdurmayı başarırken, saniyeler içinde en az yarım düzine insanın öldürüldüğü görüldü. Video başka platformlara da kopyalandı ve internete yayıldı.

Gendron, 2 Aralık 2021’de Discord’a “Yer değiştirenlere karşı bir saldırı gerçekleştireceğim ve hatta saldırıyı discord ve twitch aracılığıyla canlı yayınlayacağım” dedi. Bloomberg.

Gendron, “beyaz olmayan” tüm insanlara olan nefretini açıkça ortaya koyan ve Büyük Yer Değiştirme Teorisi olarak bilinen bir komplo teorisini destekleyen bir manifesto yazdı. Teori, beyaz nüfusun “yerine geçmek” için beyaz olmayan insanların kasıtlı olarak “geleneksel olarak beyaz” ülkelere gönderildiğinde ısrar ediyor. Teori genellikle George Soros gibi insanların başını çektiği karanlık bir Yahudi kabalının bir şekilde bunun arkasında olduğu iddialarını içerir.

Gendron, geçtiğimiz günlerde Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki iki farklı camide 51 kişiyi katlettiğini Facebook’ta canlı yayınlayan Avustralya vatandaşı Brenton Tarrant’tan esinlenerek modellendi. 15 Mart 2019. Gendron, Bloomberg’e göre, Aralık 2021’de Discord’a Tarrant’ın iğrenç saldırısının üçüncü yıldönümü olan 15 Mart 2022’de kendi saldırısını gerçekleştirmek istediğini yazdı.

Artık toplumda uç bir fikir olmaktan uzak, haftanın herhangi bir günü Fox News’i açabilir ve şöyle konuşanları duyabilirsiniz: Tucker Carlson “Büyük Değiştirme” hakkındaki bu saçmalığı ağzından çıkar. Daha önce göçmenlerin ABD’yi “daha kirli” hale getirdiğini söyleyen beyaz üstünlükçü Carlson, Gendron gibi insanları “akıl hastası” olarak nitelendirerek, genellikle bu tür silahlı saldırılardan uzaklaşmaya çalışıyor, ancak bu fikirler ana akım haline geldi ve birçok Cumhuriyetçi politikacı da açıkça görülüyor. bu nefret dolu çöpü püskürtüyor.

Bloomberg’e göre Gendron, saldırıyı birkaç ay içinde en az 17 kez gerçekleştirme planlarından bahsetti ve Discord kanalı gizli olarak ayarlanmış olsa da, şirketin bir şeyler olduğu gerçeğini anlamaması hala şaşırtıcı. Gendron, “saldırı” kelimesini 200’den fazla kez kullandı.

Discord, Salı günü erken saatlerde bir e-postaya hemen yanıt vermedi, ancak Gizmodo, bir yanıt alırsak bu makaleyi güncelleyecektir.

Gendron tarafından vurulan 13 kişiden 11’i Siyahtı. CNNve polis gelmeden önce süpermarketten çıkmış olsaydı saldırıya devam etmeyi planladığı iddia edildi. Gendron polis tarafından canlı olarak yakalandı ve o zamandan beri mahkemede suçsuz olduğunu iddia etti.genel-7