Cep telefonunuzu kullanırken sürekli olarak verilerinizin güvenliği ve gizliliği konusunda endişeleniyorsanız, korkarız bugün bir başkası olacak. bu günler.
Bu makalenin sonraki paragraflarına geçmeden veya aşağıdaki paragraflara göz atmadan önce oturmak, derin bir nefes almak ve kalp ilaçlarınızın güncel olduğundan emin olmak iyi bir fikir olabilir. en son Trend Micro raporu Yüzbinlerce Android cihaza “Facestealer” olarak bilinen bir tür casus yazılım taşıyan “200’den fazla” yeni uygulama grubunun son derece müdahaleci ve kesinlikle kötü niyetli davranışlarını detaylandırıyor.
Bunun da ötesinde, aynı siber güvenlik yazılımı şirketi, insanların zor kazanılmış kripto paralarını ve diğer çeşitli hassas bilgileri gizlice çalmaya çalışırken (oldukça şeffaf bir şekilde) “40’tan fazla sahte kripto para madenciliği uygulamasını” suçüstü yakaladı. her türlü kullanıcı izni.

İşte en kısa sürede kaldırmanız gereken uygulamalardan bazıları

  • Günlük Fitness OL
  • Fotoğraf Editörünün Keyfini Çıkarın
  • Panorama Kamera
  • Fotoğraflı Oyun Yapbozu
  • sürü fotoğrafı
  • İşletme Meta Yöneticisi
  • Kripto Madenciliği Çiftliği Kendi Madeni Paranız

Bu liste, 240’dan fazla başlık eklemeyi beklediğinizden biraz daha kısa geliyorsa, tebrikler, temel matematik becerileriniz yerinde. Şaka bir yana, bunlar ne yazık ki Trend Micro tarafından açıkça adlandırılan ve utandırılan ve temelde prensipte uzak durmanız gereken genel başlık örnekleri olarak sunulan tek yeni uygulamalardır.

İyi haber şu ki, bu kötü amaçlı yazılım taşıyan uygulamaların yedisi ve bu raporda kamuya açıklanmayan başlıklar, Google’a gerçek niyetleri ve veri çalma yetenekleri hakkında bilgi verilir verilmez hemen Play Store’dan atıldı.

Kötü haber ise, bu ifşadan önce bu uygulamaları yükleyen tüm Android kullanıcıları için bariz gizlilik ihlali sorununu çözmüyor. Telefonunuzda bulabileceğiniz yukarıdaki listedeki tüm suçluları silmenin yanı sıra, bu uygulamaları kullanırken cihazınızda depolamış olabileceğiniz diğer popüler uygulamalar ve hizmetler için Facebook şifrenizi ve diğer oturum açma kimlik bilgilerini değiştirmeniz muhtemelen akıllıca olacaktır. hemen!

İlerlemek için nelere dikkat etmeli

Ne yazık ki, bu özel bela veya benzeri güvenlik tehlikeleri için kusursuz bir çözüm değil. Photo Gaming Puzzle ve Swarm Photo’nun 4,5 yıldızlı sağlam ortalaması veya Play Store’dan çıkmadan önce 100.000 yükleme engelini aşmayı başaran kötü amaçlı bir uygulama olan Enjoy Photo Editor’ın 4,1’lik makul puanı ile kanıtlandığı gibi, yaygın Joker kampanyaları.

Tabii ki, daha da yüksek kullanıcı derecelendirme puanları ve daha yüksek kurulum sayıları olan çok sayıda Android “fotoğraf düzenleyicisi” var ve “orijinal” olmayı ve trendlere meydan okumayı ne kadar isteseniz de, genellikle mobil araçları ve hizmetleri tercih etmek daha güvenlidir. mümkün olduğunca çok kişi tarafından doğrulandı ve övüldü.

Yani, Facebook kimlik bilgilerinizi, daha fazla bilgi çalmak için aynı şifreyi paylaşan diğer uygulamalara ve hizmetlere girmeye çalışmak ve daha sonra satmak da dahil olmak üzere, onları her türlü gölgeli şekilde kullanabilecek kötü aktörlerden bir sır olarak saklamak isterseniz. en yüksek teklifi verene.

Sahte kripto para madenciliği uygulamaları söz konusu olduğunda, genel tavsiyemizi takip etmek daha da kolaydır. Asla, asla, asla, durmadan bu tür herhangi bir platforma (özellikle doğrulanmamış ve doğrulanamayan bir sicile sahip olana) güvenin, bir dolarlık kripto paranız bile varsa, yoksa cüzdanınızdaki her şeyi kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.telefon-1