Bilgisayarınızı nasıl temizleyeceğinizi öğrenmek önemlidir ve oyun bilgisayarınızın toz toplamasını önlemeye ve işleri hızlandırmaya yardımcı olabilir. Doğru bilgisayar kasasını seçmek ve donanımınız içindeki kabloları yönettiğinizden emin olmak yardımcı olur, ancak yine de zaman zaman kollarınızı sıvamanız ve iç organlarını fırçalamanız gerekir. İyi bir bilgisayar hijyeni stratejisi uygulamak, makinenizin normal görünmesini sağlar, ancak aynı zamanda en yeni Steam oyunlarını çalıştırırken fps’yi artırmaya ve en yüksek performansı korumaya yardımcı olur.

eğer araştırma yaptıysanız bilgisayarınızı nasıl temizlersiniz, muhtemelen bunun odanızı toplamaya benzemediğini fark edeceksiniz. Oyun bilgisayarınızdaki fiziksel tozu, kiri ve kiri temizlemek, özellikle donanımınız en iyi grafik kartıyla çalışıyorsa, özel dikkat gerektirir. Makinenizi temizlemek göz korkutucu ve sıkıcı gelse de, parçalarınızın daha uzun ömürlü olmasına yardımcı olacak ödüllendirici bir süreçtir – devam eden bileşen eksiklikleri arasında maliyetler düşünüldüğünde paha biçilmez bir nimet.

Makinenizi derinlemesine temizlemenize yardımcı olmak için, bilgisayarınızı güzelleştirmek için gerekli araçlar ve adımlar da dahil olmak üzere, bilgisayarınızı nasıl temizleyeceğiniz konusunda kullanışlı bir kılavuz hazırladık. Dijital kir, kasanızın içindeki kir kadar sorunlu olabileceğinden, sabit sürücünüzü ve SSD’nizi nasıl temizleyeceğiniz konusunda size bazı ipuçları bile vereceğiz.

Bilgisayarınızı nasıl temizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Bilgisayarınızı temizlemek için araçlar

Elektronik toz toplama macerasına başlamadan önce, bilgisayarınızı temizlemek için gerekli araçları önceden edinmek akıllıca olacaktır. Bu, yalnızca oyun PC’nizin kirli iç kısmında savaşmak için doğru silahlara sahip olmanızı sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda doğaçlama yapmak zorunda kalmayacağınız anlamına da gelecektir – makineniz için risk oluşturabilecek bir şey.

PC’nizi temizlemek için ihtiyacınız olanlar:

 • Sıkıştırılmış hava
 • Q ipuçları (pamuk tomurcukları)
 • İzopropil alkol
 • Mikrofiber bezler
 • Yüz maskesi

Bilgisayarınızın tozunu evin içinde almayı planlıyorsanız, bazı eski çarşafları koymak isteyeceksiniz. Toz tavşanlarının saklanabileceği çok sayıda kuytu ve kuytu olduğundan, makinenizin içinde ne kadar toz ve kir kaldığına şaşırabilirsiniz.

Basınçlı hava kullanmak, Q-uçları ve İzopropil alkol ile, pahalı oyun anakartınız gibi hassas parçaları temizlemenin bir yolu olarak hizmet eden sıkıştırılmış pislikleri saklandığı yerden çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

bilgisayar nasıl temizlenir: Intel fanlı, anakartlı ve grafik kartının alt kısmındaki oyun bilgisayarının içinde

Bilgisayarınızın içini temizleme

PC’nizi temizlemeye gelince, içeriden kir işlem sırasında kasanızın dışına çıkabileceğinden, içeriden başlamak isteyeceksiniz. Bu şekilde, teçhizatınızın dışını çamurlayarak çabalarınızı boşa çıkarmazsınız.

Oyun bilgisayarı kasanızın içini nasıl temizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 • Bir yüz maskesine tak
 • PC’nizi kapatın ve tüm kabloları çıkarın
 • Bilgisayarınızı düz, havalandırılmış bir alana taşıyın
 • PC kasanızın yan panellerini ve fan filtrelerini çıkarın
 • Filtrelerdeki tozu temizlemek için kısa süreli basınçlı hava kullanın
 • Mikrofiber bir bez kullanarak filtrelerde kalan kalıntıları silin
 • PC kasanızın iç duvarları ve zemini için aynı adımları tekrarlayın.

Yıllarca toz biriken bir teçhizatın üstesinden gelmek için bileşenlerinizi kasanızdan çıkarmanız gerekecek. Bu aslında bir oyun bilgisayarının nasıl kurulacağının tam tersidir, yani pahalı parçalarınızı tutarken benzer önlemleri almanız gerekir.

Bunu geniş, düz bir yüzeyde de yapmak isteyeceksiniz, ancak oyun masanızın herhangi bir kozmetik yaralanmaya maruz kalmasını önlemek için bir şeyler koyduğunuzdan emin olun. Parçalarınızı teçhizatınızdan çıkardıktan sonra, onları yeniden parlak ve yeni görünmeye başlayabilirsiniz.

Anakartınızı ve PC parçalarınızı nasıl temizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 • Kısa basınçlı hava patlamaları kullanarak anakartınızdaki ve grafik kartınızdaki daha büyük toz yığınlarını temizleyin
 • Bir Q ucunu izopropil alkole batırın ve anakartınızın yüzeyini ve diğer hassas alanları nazikçe temizleyin
 • Fanlarınızı temizlemek için sabit tutun ve sıkışmış tozu üflemek için basınçlı hava kullanın.
 • PC kablolarınızı mikrofiber bir bezle silin

Sıkıştırılmış hava kullanmak, sıkıştırılmış pisliği saklandığı yerden patlatmanıza yardımcı olacaktır.

Güç kaynağı muhafazasının içinde toz birikebilirken, birini açmadan önce iki kez düşünmek isteyeceğinizi belirtmekte fayda var. Bunu yapmak yalnızca garantinizi potansiyel olarak geçersiz kılmakla kalmaz, aynı zamanda yüksek voltajlı parçaların içinde kurcalamak potansiyel olarak tehlikelidir. PSU’nuzu açmadan temizlemek için sadece basınçlı hava kullanmanızı öneririz, çünkü kabuğunu kırmadan ne kadar ileri gidebileceğinize şaşıracaksınız.

Temizleme çabalarınızdan memnun kaldığınızda, teçhizatınızı yeniden monte etmek ve yan panellerinizi ve fan filtrelerinizi tekrar yerlerine yerleştirmek isteyeceksiniz. Mükemmeliyetçiyseniz, çalışmanızı incelemek ve kaçırdığınız noktaları tespit etmek için bir el feneri kullanmak isteyebilirsiniz. Bununla birlikte, tozu tamamen ortadan kaldırmak imkansızdır, bu nedenle gelecekte tüm bunları tekrar yapacağınız gerçeğiyle barışmak en iyisidir.

bilgisayar nasıl temizlenir: Mavi zemin üzerinde Corsair PC kasası

Bilgisayarınızın dışını temizleme

Teçhizatınızın dışını temizlemek içini temizlemek kadar kolay değil, ancak son rötuşlar oyun PC’nizin parlamasına yardımcı olabilir. Bilgisayarınızın muhafazasını uçtan uca tutmak, tozun kasanıza girmesini önlemeye yardımcı olur, bu da bir dahaki sefere tüm süreci kolaylaştırabilir.

Bilgisayarınızın kasasını nasıl temizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 • Sırtlardan ve yarıklardan tozu itmek için kısa basınçlı hava patlamaları kullanın
 • Çıkartılan yan paneller de dahil olmak üzere bilgisayarınızı mikrofiber bir bezle ovun
 • Kasanızda cam panel varsa, mikrofiber bir beze az miktarda cam temizleyici püskürtün ve dairesel hareketlerle silin.

Bir araba gibi en iyi bilgisayar kasasını detaylandırma fikrine meraklıysanız, uygulayabileceğiniz birkaç isteğe bağlı ekstra adım vardır. Ekstra güçlü temizleyiciler veya çözücüler kullanmamanızı tavsiye etmekle birlikte, mikrofiber bezinize küçük bir sprey mobilya cilası eklemek, sisteminizi görsel olarak canlandırabilir ve toz birikmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Bilgisayar nasıl temizlenir: sağda emoji ışıltılı genel sabit disk

Sabit sürücünüz nasıl temizlenir

Artık bilgisayarınızı donattığınıza göre, dijital alanını temizlemeyi düşünmenin zamanı geldi. Sabit sürücünüzü veya SSD’nizi temizlemek için zaman ayırmak, özellikle işlerin sorunsuz yürümesini istiyorsanız, tüm farkı yaratır. Neyse ki, dijital alanınızı dezenfekte etmek çok fazla yağ gerektirmez ve ihtiyaç duyacağınız araçların çoğu Windows 11 gibi işletim sistemlerinde yerleşiktir.

Başlangıç ​​için, potansiyel olarak istenmeyen dosya ve programları bilgisayarınızdan kaldıralım. Önceden oluşturulmuş bir makine kullanıyorsanız, zaten ihtiyacınız olmayan yazılımlarla tıkanmış olduğunu görebilirsiniz. Bunu akılda tutarak, Windows 10 ve ötesindeki programları nasıl kaldıracağınız aşağıda açıklanmıştır.

 • Windows görev çubuğu arama aracını kullanarak ‘Depolama ayarları’na gidin
 • Sayfanın üst kısmında, ‘Uygulamalar ve Özellikler’i tıklayın
 • En üstteki ‘sıralama ölçütü’ filtresini tıklayın ve ‘kurulum tarihi’ni seçin
 • Uygulama listenize göz atın ve artık ihtiyacınız olmayan programları kaldırın

Windows depolama yönetimi ayrıca gereksiz dosyaları, klasörleri ve uygulamaları belirlemenize yardımcı olabilir ve alanı hızla boşaltmanıza olanak tanır. Bu, oyun seçenekleri için daha küçük en iyi SSD’lerden birini kullanıyorsanız kullanışlı olabilir, çünkü bu, sürücünüze yeni Steam oyunları yüklemek için fazla bir şey yapmanız gerekmeyeceği anlamına gelir.

Bilgisayarınız nasıl temizlenir: Windows 11 pembe zeminli Windows defender logosu

Ek olarak, yerleşik Windows güvenliğini kullanarak kötü dijital mikropları da önleyebilirsiniz. McAfee veya Norton gibi üçüncü taraf bir güvenlik paketi kullanmıyorsanız, ‘virüs ve tehdit koruması’ zaten açık olmalıdır.

Windows 11 güvenliğini nasıl açacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 • Windows aramasını kullanarak Windows Güvenlik uygulamasına gidin
 • ‘Virüs ve tehdit koruması’ sayfasında ‘ayarları yönet’i seçin
 • Gerçek zamanlı koruma dahil olmak üzere çeşitli hizmetler sunulacak
 • Yeşil geçişleri kullanarak her işlevin açık olduğundan emin olun.

Windows 11 artık kötü amaçlı dosyalara ve yazılımlara dikkat edecek ve dijital kir olup olmadığını kontrol etmek için sürücünüzü düzenli olarak tarayacaktır.

Bilgisayarımı temizlemek için ne kullanabilirim?

Açık olabilir, ancak su bazlı temizleme solüsyonları kullanıyorsanız da dikkatli olmak isteyeceksiniz. Bileşenleri çıkardığınızda özellikle kirli bilgisayar kasalarını temizlemek için sabun ve su kullanabilirsiniz, ancak yeniden monte etmeden önce her şeyin kuru olduğundan emin olmanız gerekir. Elbette, elektrikli bileşenleri bir ev temizleyicisi yerine %99 izopropil alkol gibi bir şeyle temizlemek isteyeceksiniz, çünkü bu artık nemin ve kimyasalların parçalarınıza zarar vermesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Bilgisayar nasıl temizlenir: Mavi zeminde işaret olmayan Henry vakumu

Bilgisayarımı süpürebilir miyim?

Bilgisayarınızı güzelleştirmek yeterince basit görünebilir, ancak bilgisayarınızı temizlemeye çalışırken kaçınmanız gereken birkaç şey vardır. Ne kadar çekici gelse de, elektrikli süpürgenize uzanmayın, çünkü elektrikli süpürge kullanmak statik elektrik üretebilir ve parçalarınıza zarar verebilir. Toz katmanlarını ve sıkıştırılmış kirleri çıkarmak için, bilgisayar temizliği düşünülerek tasarlanmış bir kutu basınçlı hava veya elektrikli hava silici kullanmak en iyisidir.

Bilgisayarımı ne sıklıkla temizlemeliyim?

Bilgisayarınızı düzenli olarak temizlemelisiniz, ancak ne sıklıkla çeşitli faktörlere bağlıdır. Evcil hayvanlarınız varsa veya bilgisayarınızı tozlu bir ortamda kullanıyorsanız, bilgisayarınızda normalden daha fazla pislik birikecektir. Doğal olarak, odanızın zeminlerini ve yüzeylerini süpürmek ve cilalamak, toz partiküllerini daha makinenize ulaşmadan halledecektir. Bunun ötesinde, birkaç ayda bir yapınızın içine bakmak ve işleri hafif bir şekilde temizlemek isteyeceksiniz.

Bilgisayarınızdan toz nasıl korunur

Toz, hayatın ev içi acılarından biridir ve onu oyun bilgisayarınızdan uzak tutmak zor olabilir. Kasanızda pozitif basınç oluşturmak egzoz kalıntılarına yardımcı olduğundan, en iyi PC fanlarını kullanmak toz birikmesini önlemenin iyi bir yoludur. Soğutma yapılandırmanız negatif basınç oluşturursa, daha fazla hava ve yabancı cisim alabilir; bu genellikle CPU ve GPU sıcaklıklarını birkaç derece azaltmak için yapılan bir takastır.

Fırsatlar Widget’ı
RAM, Klavyeler, Monitörler, Bilgisayarlar, Oyun Koltukları, Kulaklıklar, SSD’ler, Oyun Fareleri, Oyun Kulaklıkları, Denetleyiciler ve Joystickler, VR ve Oculus Rift, Dizüstü Bilgisayarlar, Fanlar ve Soğutucular, PC Oyunları, Bilgisayar Hoparlörleri, Hoparlörler, Mikrofonlar, Web Kameralarıoyun-2