Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (ISS) bir astronot, Pazartesi günkü ay tutulmasının muhteşem görüntüsünü fotoğraflamayı başardı.

Yakın zamanda ISS varışlı Samantha Cristoforetti, Dünya’nın yaklaşık 250 mil üzerindeki yörünge tesisinden görüldüğü gibi, kısmen gölgede kalmış bir ayın birkaç fotoğrafını (aşağıda) tweetledi.

Uzaydan mutlu Pazartesiler! Dün gece ay tutulmasını görebilecek kadar şanslı mıydınız? Biz öyleydik! / Buon lunedì dallo spazio! Avete avuto la fortuna di vedere l’eclissi lunare di ieri sera? Hayır!#ay tutulması2022 #MisyonMinerva #Ay Tutulması pic.twitter.com/RKJ49L4YAX

— Samantha Cristoforetti (@AstroSamantha) 16 Mayıs 2022

Cristoforetti, çarpıcı görüntülere eşlik eden bir tweet’te, “Kısmen tutulmuş bir ay, güneş panelimizle saklambaç oynuyor” diye yazdı.

Güneş panelimizle saklambaç oynayan kısmen tutulmuş bir Ay. / Eclissi parziale della luna che gioca a nascondino con il nostro pannello solare. #ay tutulması2022 #KanAy #MisyonMinerva pic.twitter.com/P7oYFcfTdA

— Samantha Cristoforetti (@AstroSamantha) 16 Mayıs 2022

Ay tutulması, Dünya’nın doğrudan güneş ile ayın arasına girmesiyle meydana gelir ve gezegenimizin en yakın göksel komşumuzun üzerine gölge düşürmesine neden olur. Ayın yalnızca bir bölümünün Dünya tarafından gölgelendiği kısmi ay tutulmaları oldukça yaygındır, ancak hafta sonu meydana gelenler gibi dolunaylar daha az sıklıkta meydana gelir.

Son tam ay tutulması en iyi Amerika kıtasından görüntülendi, ancak Afrika ve Avrupa’nın bazı bölgelerindeki gökyüzü gözlemcileri de fenomenin tadını çıkardı.

Bir sonraki tam ay tutulması 8 Kasım 2022’de gerçekleşecek ve ABD ile Asya’nın bazı bölgelerinde görülebilecek, ancak bundan sonra dünyalılar Mayıs 2025’e kadar beklemek zorunda kalacak.

Avrupa Uzay Ajansı astronotu Cristoforetti, 26 Nisan’da altı aylık bir konaklama için uzay istasyonuna geldi. SpaceX Crew-4 seyahat arkadaşları, NASA astronotları Kjell Lindgren, Bob Hines ve Jessica Watkins’den oluşuyordu.

Dört astronot, istasyondaki diğer üç kişiyle birlikte, zamanlarını mikro yerçekimi koşullarında bilimsel araştırmalar yapmak, yörünge karakolunu korumak ve yükseltmek için uzay yürüyüşleri yapmak ve uzay aracı geliş ve gidişlerini desteklemek için harcayacaklar.

ISS mürettebatı, artık dikkatlerini Aralık 2019’da başarısız bir görevin ardından 19 Mayıs Perşembe günü ikinci test uçuşuna hazırlanan Boeing’in CST-100 Starliner uzay aracının gelişine çevirecek. Her şey yolunda, mürettebatsız Starliner Boeing ve NASA için çok önemli bir test görevi olan Dünya’ya dönmeden önce Cuma günü kısa bir konaklama için uzay istasyonuna kenetlenecek.


genel-19