Asus, Hindistan’da zaten çok çeşitli oyun dizüstü bilgisayarları satıyor ve tüm seriler ve modeller arasında ayrım yapmak zor olabilir. Giriş seviyesi TUF serisi var; ROG Strix modelleri, e-spor ve günlük oyunlar içindir; ROG Zephyrus modelleri şık ve güçlüdür; ve nispeten yeni ROG Flow serisi ultra taşınabilir cihazlar içindir. Bu şirket aynı zamanda form faktörlerini denemeye de yabancı değil. Bugün, bu kategoriler arasındaki sınırları biraz bulanıklaştıran iki yeni Asus ROG oyun dizüstü bilgisayarının erken üretim birimlerine sahibiz. Bu yıl Hindistan’da piyasaya çıktıklarında oyunculara yeni seçenekler sunacaklar. Şimdilik yeni Asus ROG Flow X16 ve ROG Strix Scar 17 SE’ye hızlı bir ilk bakış atma zamanı.

Asus ROG Akış X16

Geçen yıl ultra taşınabilir ROG Flow X13 kompakt 2’si 1 arada ve Flow Z13 ayrılabilir tabletin ardından, Asus şimdi bir kardeşi olan 2’si 1 arada ROG Flow X16’yı duyurdu. Bu yeni model aynı kalıba tam olarak uymuyor – çok daha büyük ve daha çok standart bir dizüstü bilgisayar gibi – ancak çok amaçlı güçlü bir oyun makinesi isteyen kişilere hitap edebilecek bir esneklik derecesi sunuyor. Potansiyel olarak daha güçlü ve daha kullanışlıdır, ancak yine de çoğunlukla niş bir kitleye hitap edecektir.

ROG Flow X16, 19.4 mm’lik oyun dizüstü bilgisayar standartlarına göre nispeten ince, ancak çok sağlam hissettiriyor. 2 kg ağırlığında ve elbette 16 inç 16:10 ekran için yeterince geniş. Gövde koyu gri metalle sarılmıştır ve kapak, tutmayı çok kolaylaştıran çok ilginç bir diyagonal nervürlü desene sahiptir. Sol alt köşedeki gümüş bir ROG plakası, göreceğiniz tek markadır ve klavye arka ışığı dışında herhangi bir RGB LED yoktur.

Güç düğmesi sağ taraftadır, böylece ROG Flow X16’yı nasıl tutarsanız veya kullanırsanız kullanın ona ulaşabilirsiniz. Parmak izi sensörü yok ama Windows Hello yüz tanıma için bir IR kamera alıyorsunuz. Ayrıca tam boyutlu HDMI 2.0b bağlantı noktası, iki adet USB 3.2 Gen2 (10Gbps) Type-A bağlantı noktası, DisplayPort 1.4’lü bir Type-C (10Gbps) bağlantı noktası, bir 3,5 mm ses jakı ve bir adet de dahil olmak üzere makul sayıda bağlantı noktasına sahip olacaksınız. microSD kart yuvası.

En ilginç olan, bu cihazın, daha küçük Flow serisi kardeşiyle aynı tescilli harici PCIe konektörüne sahip olması ve Asus’un ROG XG Mobile harici GPU’sunu ve bağlantı istasyonu aksesuarlarını kullanmasına izin vermesidir. Dizüstü bilgisayarın gövdesindeki daha az güçlü olanlarla sınırlı olmadığınız için harici bir GPU isteyip istemediğiniz net değil (daha fazlası için), ancak seçeneğiniz var. Bu konektör, Type-C bağlantı noktası standardı etrafında oluşturulduğundan, aslında başka bir Type-C cihazını bir çırpıda takabilirsiniz.

Ekranı tamamen geri katlayabilir ve ROG Flow X16’yı tablet olarak kullanabilirsiniz, ancak bu hantal olacaktır.

Ana çekimlerden biri olan ekrana gelen Asus, üst düzey varyantlarda mini LED seçeneği sunuyor. Bu, yüzde 100 DCI-P3 renk gamı ​​kapsamına ve 512 bölge yerel karartmaya sahip 2560×1600 piksel 16:10 165Hz paneldir. Dolby Vision ve DisplayHDR 1000 sertifikalıdır ve iddia edilen 1100nit en yüksek parlaklığa sahiptir. Aynı zamanda elbette bir dokunmatik ekran. ROG Flow X16 ile geçirdiğim kısa süre içinde ekrandaki içerik kesinlikle parlak ve canlı görünüyordu. Koruma için Gorilla Glass var ama iç mekan aydınlatması altında son derece yansıtıcı buldum.

Klavyede herhangi bir düzen sorunu yok gibi görünüyor. Ok tuşları yatay olarak sıkıştırılmış ancak etraflarında boşluk var. ROG Armory Crate yazılımını başlatan bir tanesinin yanı sıra özel ses ve mikrofon sesini kapatma düğmeleri vardır. Anahtar seyahat şaşırtıcı derecede iyi ve hareket alıştığımdan biraz daha az net. İzleme paneli oldukça büyük ve ayrı düğmeleri yok.

ROG Flow X16’yı, ekran size yakınken “stand” moduna veya kalın bir tablete dönüştürmek için tamamen geriye katlayabilirsiniz. Parmakla dokunulduğunda ekran biraz sallanıyor. Ne yazık ki, bu cihaz bir çadır olarak ayağa kalkmaya çalışırsanız çok iyi dengelenmez. Arka tarafta, tablet modunda havayı size doğru itecek büyük bir havalandırma deliği var. ROG Flow X16, tek elle tutulamayacak kadar hantaldır ve onu bir kanepede uzanırken ya da uzanırken bir tablet gibi kullanmaya çalışıyorsanız, onu rahat bulamayabilirsiniz.

Ayrıca, ısının bazı tablet kullanım durumlarını zorlaştırması da oldukça olasıdır, ancak bu ancak tam bir inceleme yapıldıktan sonra ortaya çıkacaktır. Asus, yeni bir üçlü fan soğutma sistemi kullandığını, ancak üst düzey bileşenlerin kapalı alanlarda oldukça kızardığını söylüyor. ROG Flow X16, AMD Ryzen 9 6900HS CPU’ya ve Nvidia GeForce RTX 3070 Ti’ye kadar seçtiğiniz GPU’lara, ayrıca 32 GB’a kadar DDR5 RAM’e ve 2 TB’a kadar depolama alanına (ikinci bir M.2 SSD için alan ile) sahiptir.

asus rog akışı x16 taraf ndtv asus

XG Mobile konektörü (üstte), ekstra bir USB Type-C bağlantı noktası işlevi görebilir. Güç düğmesine (altta) tüm konumlardan erişilebilir

Asus ROG Strix Skar 17 SE

bile daha güçlü bir seçenek olarak konumlandırılmıştır. 2022 Strix kadrosu, yeni ROG Strix Scar 17 SE, Intel’in yepyeni Core HX mobil CPU’larını temel alıyor. Bunlar esasen, 55W’a kadar çalışacak şekilde yeniden paketlenmiş ve yeniden tasarlanmış, daha fazla çekirdeğe ve daha yüksek sürekli CPU hızlarına izin veren masaüstü CPU’lardır. ROG Strix Scar 17 SE’nin masaya bağlı bir oyun dizüstü bilgisayarı olduğu açık, ancak en azından nispeten kolay bir şekilde hareket ettirilebilir.

Bu, günümüz standartlarına göre hantal bir oyun dizüstü bilgisayarıdır, ancak elde edeceğiniz şey, Intel Core i9-12950HX CPU, Nvidia GeForce RTX 3080 Ti GPU, 360Hz 1080p veya 240Hz 1440p ekran, 64GB dahil olmak üzere kesinlikle birinci sınıf donanımdır. DDR5 RAM ve 4 TB NVMe depolama alanı. Asus, ayrıntılı soğutma sisteminin GPU’dan toplam 175 W ve CPU’dan 65 W ısı dağılımını ve sessiz kalırken kaldırabileceğini söylüyor.

Fiyatlar, açıklandığında astronomik olmalıdır. Asus, açıkça ROG Strix Scar 17 SE’yi en güçlü oyun dizüstü bilgisayarını isteyen alıcılara hedefliyor. Bu performans iddialarının, üzerinde tam bir inceleme gerçekleştireceğimiz bir birim aldığımızda test edilmesi gerekecektir.

asus rog strix 17se kapak ndtv asus

Dahil edilen UV torcu, kapaktaki desenleri ve sembolleri ortaya çıkaracaktır.

Görünüş açısından Asus, bu dizüstü bilgisayar için bir sürü fikir ortaya attı ve çok şey oluyor. Her şeyden önce, Asus kapağa UV’ye duyarlı bir görünüm kazandırdı ve alıcılar kutuda, grafiti benzeri neon sembollerden oluşan bir yama ve kapakta bir miktar metin ortaya çıkaracak küçük bir UV meşalesi alacaklar. Görüntüler herkesin zevkine uygun olmayacak ancak bu, siyah ışıklı bir ortamda oyun oynuyorsanız öne çıkmanıza yardımcı olabilir. Menteşenin arkasındaki dudağın sol tarafı, yerinden çıkarılabilen ve değiştirilebilen yarı saydam bir plastik parçasıdır – kutuda iki alternatif tasarım alırsınız ve kendinizinkini 3D yazdırabilirsiniz. Sağdaki bir çentik, perakende birimleriyle birlikte gelecek bir ROG Keystone NFC etiketini barındırmak içindir – bu, sahiplerin performans profilleri ve makrolar gibi yazılım ayarlarını kişiselleştirmesine olanak tanır ve SSD’nizdeki dosyaları gizlemenize izin veren bir şifreleme anahtarı görevi görür.

Klavye destesinin bir kısmı yarı saydamdır ve baştan aşağı ROG logolu beyaz bir şeritle ayrılmıştır. Doğru ışık türü altında dizüstü bilgisayarın iç çerçevesinin bir kısmını görebilirsiniz ve tuş başına RGB klavye arka aydınlatması, düzgün ancak biraz dikkat dağıtıcı bir etki yaratır. RGB’den bahsetmişken, bu dizüstü bilgisayarın tabanının önünden geçen bir ışık şeridi masanıza ışık tutuyor. Kapaktaki aynalı ROG logosunun kenarlarında aslında düzgün görünen RGB aydınlatma bulunur. Ayrıca, ROG markasının kuruluş yılına gönderme yapan, arka havalandırma deliklerinden birine kalıplanmış ‘MMVI’ bulacaksınız. Tüm bu tasarım dokunuşlarının birleşik etkisi, alabildiğiniz kadar belirsizdir, ancak yalnızca gücü önemseyen insanlar olmalıdır.

asus rog akışı x16 tuşları ndtv asus

RGB efektleri ve kısmen şeffaf klavye destesi Asus’un oyuncu estetiğinin bir parçası

Neyse ki ekran yansıtıcı değil, ancak Asus, sınırları ince tutmak için bir web kamerasından tamamen vazgeçmeyi seçti. Dörtlü hoparlörler, oyunlarda ve diğer içeriklerde sesin çekici olmasını sağlamalıdır. Klavye düzeni rahat ve tam bir sayısal tuş takımı olmasına rağmen ok tuşlarında nefes almak için yer var. 2.5G Ethernet bağlantı noktası ve Thunderbolt 4’ün yanı sıra ek USB bağlantı noktaları, HDMI ve 3,5 mm ses jakı ile birlikte Wi-Fi 6E elde edersiniz. 330W güç adaptörünün büyük ve ağır olması bekleniyor.

Hem ROG Flow X16 hem de ROG Strix Scar 17 SE’nin performansı hakkında konuşmak için henüz çok erken ve ayrıca Hindistan için henüz fiyatlandırma ayrıntılarına sahip değiliz. Nakliye perakende birimleri hakkında tam incelemeler yaptığımızda, bu iki cihazın gerçekten ne kadar rahat ve pratik olduğunu görmek ilginç olacak. İnsanların oyun oynayabilen ve harici bir GPU’ya bağlanabilen hantal 2’si 1 arada bir bilgisayar isteyip istemediği veya en üst düzey donanım için ne kadar harcayacağı konusunda bir üst sınır olup olmadığı henüz belli değil. Cevaplar için Gadgets 360’a bağlı kalın.genel-8