Apple Podcasts, Spotify ve diğerlerinin karşısında oldukça şiddetli bir rekabetle mücadele etse de Cupertino, kendi podcast hizmetinden vazgeçmek istemiyor gibi görünüyor. TechCrunch şimdi rapor veriyor Apple’ın Apple Podcast’lerine birkaç yeni özellik getirdiğini ve bunların hem kullanıcılara hem de podcast yapımcılarına fayda sağlayacağını söyledi.

Apple Podcast, depolama temizleme araçları ve yıllık abonelik desteği kazanıyor

iPhone, iPad ve Mac’teki Apple Podcast’ler için yeni özellikler de geliyor Apple’ın şu anda destekleyici cihazlara dağıttığı en son yazılım güncellemeleri. Bu güncellemeye dahil edilen ana özellikler, cihazlar arasında podcast depolamayı yönetme seçenekleri ve yıllık podcast aboneliklerini etkinleştirmek için araçlardır. Podcast yapımcıları için Apple, Delegated Delivery sistemini duyurdu, ancak daha sonra bunun hakkında. Şimdilik, podcast dinleyicilerinin Apple Podcast’ler ile neler elde edeceğine odaklanalım.

Öncelikle, muhtemelen cihazınıza Apple Podcasts indirme şovları yüklediğini biliyorsunuzdur ve bu, uygulamanın çok fazla cihaz depolama alanı tüketmesine neden olabilir. Bu, özellikle 64 GB iPhone’unuz veya daha az depolama alanına sahip bir iPad’iniz varsa, yeni fotoğraflar çekememeniz veya yeni uygulamalar ve oyunlar yükleyememenize neden olabileceğinden bir sorun olabilir.

Üstelik, Apple Podcast kullanıcıları, iOS 14.5, uygulamaya istenmeyen, eski program bölümlerinin indirilmesine neden olan bir hata eklediğinde kendilerini daha da rahatsız bulmuş olabilirler. Evet, ‘Kurt kadar aç’ demek yerine ‘Depolama için Apple Podcast’leri kadar aç’ diyebileceğimiz noktaya kadar… hayır? Peki. Hareketli!

Apple, Apple Podcast’lerin depolamaya çok aç olduğunu biliyordu, bu nedenle iOS 15.5 ve iPad 15.5’in piyasaya sürülmesiyle Cupertino, Apple Podcast’lerin diyeti için yeni araçlar ekleyerek sorunu çözdü, yani bir şovun birikmiş indirmelerini kolayca kaldırmanıza izin verecek araçları kastediyoruz, potansiyel olarak depolama alanını boşaltmak (sadece gerçek kilo vermek bu kadar kolay olsaydı …)

Konuya dönersek, iPhone ve iPad’de Ayarlar uygulamasına gittiğinizde, Podcast’ler bölümlerinden “Otomatik Olarak İndirildi” seçeneğine dokunabilir ve kaç bölüm indirip kaydetmek istediğinizi seçebilirsiniz. Sahip olduğunuz seçenekler şunlardır: belirli sayıda yeni bölümü indirin (son üç, beş veya on gibi) veya yakın zamanda yayınlanan tüm bölümleri indirmeyi seçin (son bölüm, 14 veya 30 gün gibi). “Kapalı” seçeneğini belirleyerek ve Apple Podcast’lerini daha çok bir akış hizmeti haline getirerek hiçbir şey indirmemek bile isteyebilirsiniz.

Apple’a göre, varsayılan olarak, yepyeni Apple Podcast’leri kullanıcıları, tüm bölüm gösterileri için son beş bölüme ve seri gösteriler için tüm bölümlere sahiptir. Evet, hoş olmayan sürprizlerden kaçınmak için sizin için uygun olanı yapılandırmanızı ve yapılandırmanızı öneririz (özellikle 64 GB iPhone kullanıyorsanız)

Tercihinizi seçtikten sonra uygulama, yeni seçilen kriterleri artık karşılamayan otomatik olarak indirilen bölümleri uygulamadan kaldırmanızı ister. Hemen hemen bu, birçok bölümü kaldırmak için toplu bir temizleme aracı olarak çalışır. Güncellemeden önce manuel ve oldukça zahmetli bir süreçti.

Artık, daha fazla kişiselleştirme için bu tercihleri ​​gösteri düzeyinde de yapılandırabilirsiniz.

Yeni seçenek, cihaz depolama alanını temizlemeyle ilgili iPhone önerilerinizde de görünecek. Ayarlar > Genel > iPhone Depolama’dan erişebilirsiniz.

Podcast yaratıcıları için seçenekler

Apple Podcast’ler ayrıca podcast yaratıcıları için bazı yararlı seçenekler kazandı.

Apple şimdi podcast yaratıcılarının aylık seçeneklerin yanı sıra premium podcast’ler için yıllık abonelik planlarına sahip olma seçeneğini sunuyor. Yıllık aboneliğin artık varsayılan olarak seçileceğini unutmayın, bu nedenle bir podcast’e abone olduğunuzda ödeme seçeneğinizi kontrol ettiğinizden emin olun.

Temsil Edilen Teslimat ise şu anda iOS 15.5 ve iPadOS 15.5 ile kullanıma sunulmayan bir özelliktir. Bu özellik, bu sonbaharda desteklenen podcast barındırma sağlayıcılarına gelecek. Delegated Delivery, podcast yayıncılarının podcast’lerini üçüncü taraf barındırma sağlayıcılarından doğrudan Apple Podcast’lere kolayca dağıtmasına olanak tanır. Bunu yapabilecek ilk barındırma sağlayıcıları arasında Acast, ART19, Blubrry, Buzzsprout, Libsyn, Omny Studio ve RSS.com yer alıyor ve zamanla daha fazla hizmet eklenecek.telefon-1