Ah, hakkında biraz daha söylenti duyuyoruz. iPhone Fold – ya da bu zor ve gizemli katlanabilir cihazın adı ne olursa olsun. 9to5Mac şimdi rapor veriyor Apple, Ming-Chi Kuo’ya göre, bu gizemli katlanabilirin dış ekranı için muhtemelen e-mürekkep test ediyor.

iPhone Fold, dış renkli bir e-mürekkep ekrana sahip olabilir veya en azından Apple bunu yapmayı düşünüyor

Ming-Chi Kuo, Apple söz konusu olduğunda itibarlı bir isim (bazen yanılmış olsa da) ve bu sefer analist iPhone Fold’dan bahsediyor (bu isim, muhtemelen söyleyebileceğiniz gibi, çok gayri resmi). Apple olsaydım, muhtemelen buna iFold ya da başka bir şey derdim, ancak yine de, böyle bir cihazı ne zaman göreceğimize dair gerçek bir kanıt olmadan, onun hakkında söylentiler duyuyoruz. Bununla birlikte, Kuo’nun katlanabilir iPhone (hatta iPad) hakkında neler söylediğini görelim.

Görünüşe göre Apple, gelecekteki ürünler için renkli e-mürekkep ekranları kullanmayı düşünüyor ve bu seçenek, katlanabilir form faktörlü bir cihaz için düşük güçlü ikinci ekran deneyimi için çok uygun olacak. Devam eden diğer söylentiler, Cupertino’nun da katlanabilir bir iPad için farklı tasarımlar düşünme sürecinde olduğunu söylüyor.

Yani evet, görünen o ki, katlanabilir Apple’ın üzerinde çalıştığı katlanabilir bir iPhone değil, katlanabilir bir iPad olma olasılığı daha yüksek (ya da her ikisi de olabilir, neden olmasın). Birkaç ay önce hem ekran analisti Ross Young hem de Bloomberg’den Mark Gurman, 20 inçlik katlanabilir bir MacBook/iPad’den bahsetti ve her ikisi de bunun geliştirme aşamasında olduğunu belirtti.

Kuo, e-mürekkep ekranın bir Apple katlanabilir aygıtının (ekranı açmanıza gerek kalmadan etkileşim kurduğunuz ekran) dış ekranı için kullanılabileceğini öne sürüyor. Ancak Apple gerçekten de bunun için gitmeye karar verirse, Android pazarındaki katlanabilir cihazlardan gözle görülür ve büyük bir fark olacaktır.

Mesele şu ki, cihazlar gibi Galaxy Z Fold 3, katlandığında, telefonun katlanmış olmasına rağmen temelde başka herhangi bir akıllı telefon ekranını kullandığınız gibi kullanabileceğiniz, katlandığında tamamen kullanılabilir 6,2 inç AMOLED ekrana sahiptir. Açtığınızda, 7,6 inçlik büyük ekranı elde edersiniz, ancak kalabalık bir otobüste meşgulseniz ve arkadaşlarınızla sohbet etmek istiyorsanız, katlanmış halde tutmak ve sohbet etmek rahat ve kullanışlıdır. Ancak, bir e-ink ekran bu tür bir tasarım için uygun olmayacaktır.

Öte yandan, 9to5Mac’in haklı olarak önerdiği gibi, Apple Galaxy Z Flip modellerinde olduğu gibi kapaklı katlanabilir bir tasarıma gitmeye karar verirse bir e-mürekkep ekranı daha olası görünüyor. Bu durumda, bildirimleri okumanıza ve saati kontrol etmenize olanak tanıyan küçük 1,9 inçlik bir kapak ekranı vardır, ancak tam ekran deneyimi sağlamaz.

Statik içerik için çok fazla güç tüketmeyeceğinden ve bu nedenle pil ömrünün uzamasına yardımcı olacağından bu amaç için bir e-ink ekran kullanmak uygun görünüyor (oldukça önemli ölçüde ekleyebiliriz). E-mürekkep ekranlar da çok daha düşük yenileme hızına sahiptir, ancak ekran küçükse (1,9 inç gibi), yenileme hızı gerçekten önemli değil.

Tüm söylenenlerle birlikte, katlanabilir bir iPhone veya katlanabilir bir iPad hakkında resmi bir bilgi bulunmadığını ve Apple’ın fikrini değiştirmeyi ve dış ekran için e-mürekkep kullanmamayı tercih edebileceğini unutmamalısınız. Katlanabilir bir iPhone’u çalışırken görmemize daha çok zaman var, bu nedenle planların bir veya iki kez değişebileceğini varsaymak güvenli.

Ross Young’a göre, Apple katlanabilir telefon pazarına 2025’ten daha erken girmeyebilir, bu nedenle beklemek için çok zamanımız var ve planların değişmesi için çok zamanımız var.telefon-1