'Neden' İddialarına Rağmen ABÖS Hâlâ Trajik Bir Gizemdir başlıklı makalenin resmi  Bulunmuş

Fotoğraf: Andrew Wong (Getty Resimleri)

Geçen hafta, çok sayıda manşet ve sosyal medya gönderisi, bilim adamlarının nihayet bulduğunu ilan etti. en Ani Bebek Ölümü Sendromunun (SIDS) “nedeni”. Ne yazık ki, gerçek biraz daha karmaşık. Araştırma, bir gün bu yıkıcı sendromu tahmin etmede veya tedavi etmede önemli keşiflere yol açabilir., bulgular, orijinal olarak tasvir edildikleri kadar oyunu değiştirmiyored-en azından henüz değil.

çalışma yayınlanan eBioMedicine dergisinde bu ayın başlarında. Avustralya’daki araştırmacılar, ABÖS’den öldüğüne inanılan bebekleri, yaşayan bebek gruplarını kontrol etmek için karşılaştırdı. tarama programının bir parçası olarak yenidoğanlardan alınan kan örneklerini kullanarak başka sebeplerden öldü. ABÖS karakterize bir yaşından küçük bir çocuğun açıklanamayan ölümüyle, genellikle uyurken. Ekip, butirilkolinesteraz (BChE) adı verilen bir enzimle birlikte toplam protein seviyelerine baktı.

Diğer şeylerin yanı sıra, BChE, solunum ve kalp atış hızı da dahil olmak üzere birçok vücut fonksiyonunu bilinçsizce yöneten sinirler olan otonom sinir sistemini düzenlemede rol oynar. Birçok araştırmacı, bu Dahil edildiğinde, otonom sistemdeki bir işlev bozukluğunun ABÖS’ün altında yatan bir neden olabileceğini kuramlaştırın. Eğer öyleyse, daha fazla spekülasyon yaparlardaha sonra aşağı-hariç-normal BChE seviyeleri bir işaret olabilir-hatta bu işlev bozukluğunun olası bir tetikleyicisi-. Ve tabii ki ekip, ABÖS’den ölen çocukların doğumdan hemen sonra kontrollere göre belirgin şekilde daha düşük BChE seviyelerine sahip olduğunu buldu.

Araştırmayla ilgili ilk medya manşetleri müjdeli “bebeklerin ABÖS’den ölmesinin sebebini” saptamış olarak. Çok geçmeden, Twitter kullanıcıları çalışmayı ABÖS’ün gerçek nedenini bulmuş olarak tanımladılar. Ama bu keşif yapılırken Harvard Tıp Okulu’nda biyoetikçi olan Jonathan Marron’a göre, bulguların aşırı abartılması ve yanlış karakterize edilmesi önemli. Marron özellikle ABÖS konusunda uzman değil, aynı zamanda klinik bir çocuk doktoru ve araştırmacıdır.

“Bilim adım adım ilerler. Bu çalışma, yıkıcı ve yeterince anlaşılmamış bir varlık olan ABÖS için ilginç ve umut verici bir gelişmedir. Ancak bu sihirli bir kurşun değil ve bugün ABÖS tedavisini bulduğumuzdan emin olduğumuzu söyleyemeyiz,” dedi Marron Gizmodo’ya bir e-postada.

Her çalışma kendi sınırlamalarıyla birlikte gelir ve bu bir istisna değildir. Birincisi, örneklem büyüklüğü çok küçük, çalışmaya sadece ABÖS’den ölen 26 bebek dahil edildi. SIDS, neyse ki nadir görülen bir durumdur, bu nedenle sayılar anlaşılabilir, ancak daha fazla araştırma ile doğrulanana kadar herhangi bir bulgunun daha dikkatli görülmesi gerektiği anlamına gelir. Çalışma ayrıca, yerleşik bir neden-sonuç ilişkisi değil, yalnızca BChE seviyeleri ile ABÖS arasında bir ilişki buldu. Düşük BChE, ABÖS riskinin bir işareti veya tetikleyicisi olabilir, ancak bu araştırma tek başına bize bunu söyleyemez. Ve bu bağlantı umduğumuz kadar önemli olsa bile, örneğin BChE seviyelerini artırabilecek veya ABÖS’nü önleyebilecek güvenli bir tedavi bulmak gibi, bundan yararlanmak yıllar alacaktır.

Marron, çalışmanın yazarlarının, çalışmaları hakkında anlaşılır bir şekilde heyecan duysalar da, araştırmalarının sonuçları konusunda, onu çevreleyen ilk manşetlerden ve müteakip sosyal medya konuşmalarından daha temkinli olduklarını belirtiyor.

“Bunun nedeninden emin değilim – bu, medya raporlarını yazanların işi ve sınırlarını anlamayan bir örneği olabilir, ancak aynı zamanda sansasyonel hikayelerin ve sansasyonel manşetlerin tıklamaları artırdığı gerçeğinin bir temsili olabilir. dedi Marron. Daha sonraki makaleler, o zamandan beri, çalışmanın sonuçları hakkında daha açık görüşlü olmuştur. uyarılarve o zamandan beri en az bir erken makale güncellenmiş ilave olarak.

Yine de, bu araştırmanın erken kapsamına alınmasını sağlayan sadece sansasyon ya da zayıf bilim okuryazarlığı değildi. SIDS, tarihsel olarak, ebeveynlerin – özellikle de annelerin – genellikle çocuklarının ölümlerinden sorumlu tutulduğu çok sayıda damgalama içeriyor. Diğer zamanlarda, çocukluk aşıları gibi hayat kurtaran müdahaleler günah keçisi antivaxxers tarafından ve destekleyici veya saf bir medya. Araştırmayı tartışan tweetlerin çoğunda, “gerçek neden” tamamen kimsenin kontrolünde olmayan bir şey olduğu ortaya çıktığından, bu damgalamanın sonunda ortadan kalkacağını umarak okuyucular arasında ortak bir tema vardı.

“Belirsizlikten rahatsızız – belki de konu bir çocuğun ölümü kadar önemli ve yürek burkan bir şey olduğunda daha da fazla. Tek bir neden, tek bir cevap bulmak, o zaman çekici geliyor,” dedi Marron. “İnsanların, bilim adamlarının ABÖS’ün nedenini bulduğunu öğrenmekten heyecan duyması anlaşılabilir bir şey.”

Anlatının bir başka zorlayıcı kısmı, çalışmanın baş yazarı Carmel Harrington’ın, kayıp kendi bebekten ABÖS’e. Ve araştırma odağını motive eden bu trajik kayıptı. (Gizmodo, yorum için Harrington’a ulaştı, ancak henüz haber alamadı.)

Harrington ve ekibinin çalışması, bir gün ilk manşetlerin ilan ettiği kadar anıtsal olabilir. ABÖS’ün açık bir nedenini bulsak bile, yeni ebeveynlerin çocukları için ABÖS riskini nasıl azaltacakları konusunda rutin olarak aldıkları tavsiyeyi mutlaka değiştirmez. Daha da önemlisi, araştırmalar bebekleri sırt üstü tutmak ve aşırı ısınmadan kaçınmak gibi güvenli uyku uygulamalarının ABÖS riskini azaltabileceğini göstermiştir. 1990’larda başlayan bu uygulamaları ve diğer ipuçlarını vurgulayan halk sağlığı kampanyalarının ardından, yıllık oranlar ABD’de ve başka yerlerde ABÖS oranları zamanla düşmeye devam etti.

Elbette bu, gazeteciler tarafından abartılan veya okuyucular tarafından yanlış anlaşılan ilk bilim dalı değil. Hiç kimse önyargıdan tamamen bağışık olmasa da, bu bölüm insanlara çarpıcı bilim haber başlıklarına şüpheyle bakmalarını ve söz konusu araştırmanın daha geniş bağlamını aldıklarından emin olmalarını hatırlatmalıdır. gazeteciler her zaman dünyaya ne koyduklarına dikkat etmelidMarron notları.

Gazetecilerin sahip oldukları sorumluluğun ve kamuoyu üzerindeki etkisinin farkına varacaklarını umuyorum” dedi.genel-7