Sosyal medyadaki güncellemelerimiz, dünyaya genel olarak kişiliğimiz ve özellikle bu konulardaki ihtiyaçlarımız ve bakış açılarımız hakkında bir fikir veriyor. Peki ya bir resim, video veya başka bir gönderi paylaştığımız anda tam olarak nasıl hissettiğimizi değerlendirmenin bir yolu varsa. Bunu anlayabilmek için İspanya’daki Katalonya Açık Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, sosyal medyada paylaştıkları gönderileri tarayarak mutsuz olan kişileri belirleyebileceğini iddia ettikleri bir algoritma geliştirdiler. Araştırmacılar, bu aracın olası iletişim sorunlarının ve zihinsel sağlığın teşhisinde faydalı olabileceğine inanıyor.

Ekip, bu derin öğrenme modeli üzerinde iki yıl çalıştı. Araştırmacılar, hayatta kalma, güç, özgürlük, ait olma ve eğlence olmak üzere tüm insan davranışlarının merkezinde yer alan beş temel ihtiyacı tanımlayan Amerikalı psikiyatrist William Glasser’ın Seçim Teorisi’ne dayandılar. Bu ihtiyaçların Facebook, Twitter veya Instagram gibi sosyal medya platformlarına yüklemeyi seçtiğimiz görseller üzerinde etkisi olduğunu söylüyorlar. Çalışma ayrıca, İspanyolca konuşan kullanıcıların, kendilerini depresyonda hissettiklerinde, İngilizce konuşan kullanıcılara göre sosyal medyada ilişki sorunlarından bahsetme olasılıklarının daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Bu çalışmaya öncülük eden Mohammad Mehdi Dehshibi, “Sosyal medyada kendimizi nasıl sunduğumuz, davranışlar, kişilikler, bakış açıları, güdüler ve ihtiyaçlar hakkında faydalı bilgiler sağlayabilir” dedi. dedim Bir açıklamada.

Dehshibi ve araştırma ekibi, araştırma için hem İspanyolca hem de Farsça 86 Instagram profilini analiz etti. yayınlanan Affective Computing üzerine IEEE İşlemleri dergisinde. Araştırmalarının, bir kişiye zihinsel sağlık bozukluğu teşhisi konduğunda, teşhisten daha iyi tedaviye kadar değişen önleyici tedbirlerin iyileştirilmesine yardımcı olabileceğine inanıyorlar.

Ama algoritma nasıl çalışıyor? Dehshibi bunu bir dağa tırmanan bir bisikletçi örneğini vererek açıklıyor. En üstte, kişinin bir özçekimi mi yoksa bir grup fotoğrafını mı paylaşmayı seçip seçmediği, kişinin zihinsel durumunu anlamaya yardımcı olabilir. Kişi bir selfie seçerse, bu bir güç ihtiyacı olarak algılanır. Diğer seçeneği seçerlerse, kişinin eğlenceden daha fazlasını aradığı, aynı zamanda ait olma ihtiyacını gidermenin bir yolunu aradığı sonucuna varılır.


En son teknoloji haberleri ve incelemeler için Gadgets 360’ı şu adresten takip edin: heyecan, Facebookve Google Haberleri. Gadget’lar ve teknolojiyle ilgili en son videolar için sayfamıza abone olun. Youtube kanalı.

Robinhood Hisse Senedi Rallisi, FTX Kurucusu Kripto Borsasında Yüzde 7,6 Hisse Aldı

Elon Musk-Twitter Anlaşması Şimdi Geçici Olarak Askıda: Bilinmesi Gereken 10 Noktagenel-8