Filipinler'deki Manila yakınlarındaki Özgürlük Adası kritik yaşam alanı ve ekoturizm alanında çöp dolu bir plajda bir Coca-Cola şişesi duruyor.

Filipinler’deki Manila yakınlarındaki Özgürlük Adası kritik yaşam alanı ve ekoturizm alanında çöp dolu bir plajda bir Coca-Cola şişesi duruyor.
Fotoğraf: NOEL CELIS/AFP (Getty Resimleri)

Büyük şirketlerin geri dönüşüm hedefleri denizlerimizi plastik kirliliğinden kurtaramayacak.

A yeni rapor sürdürülebilirlik danışmanlık firması tarafından yürütülen EunomiaKar amacı gütmeyen okyanus koruma kuruluşu Oceana tarafından görevlendirilen , plastik kirliliği taahhütlerinin okyanuslara ulaşan plastik miktarında fazla bir fark yaratmayacağını buldu.

Analiz, beş büyük meşrubat şirketini (Coca-Cola Company, Nestlé, PepsiCo, Danone ve Keurig Dr Pepper) ve bunların geri dönüşüm taahhütlerini inceledi. Her şirket miktarını artırmaya söz verdi. geri dönüştürülmüş 2025 yılına kadar PET plastik şişelerindeki malzemeleri %25’ten %50’ye çıkararak atıkları azaltmak, teoride kulağa harika geliyor. Ama Eunomia analizi bu beş şirketin geri dönüşüm taahhütlerinin yalnızca plastik şişe kirliliğini azaltacağını buldu yaklaşık %7 ve bu şu anlama gelir: 33 milyon şişe Rapora göre, bu şirketlerden yapılan satışların bir sonucu olarak hala su yollarında sona erecek.

Oceana’nın stratejik inisiyatifler direktörü Dana Miller, incelenen şirketlerin kendileri için koydukları hedeflere bile ulaşıp ulaşamayacaklarının kesin olmadığını söyledi. Tek kullanımlık plastik kirliliğinden kurtulmanın, büyük şirketlerin vaatlerini yerine getirip getirmediğini görmek için beklemek zorunda kalmaması gerektiğini savundu.

Miller, Earther’e verdiği demeçte, “Meşrubat markaları plastik kirliliği krizine çözüm olarak geri dönüşüme odaklanıyor, ancak bu çalışmanın bulguları göz önüne alındığında, Oceana bu şirketleri yeniden doldurulabilir şişelerin benimsenmesine ve genişletilmesine öncelik vermeye çağırıyor” dedi. “Daha fazla geri dönüştürülmüş içerik eklemek, tek kullanımlık bir plastik şişenin denizlere ulaşmasını engellemiyor.”

Alkolsüz içecek şirketleri varsayılan olarak tek kullanımlık plastik şişelere dönmeden önce 1980’ler boyunca ve 1990’lar, depozitolu cam şişeler normdu. Müşteriler bir içki satın alır, genellikle bir cam şişe olan şeyi iade eder ve depozitoyu geri alırlardı.

“[It’s] Değişen taban çizgileri, ”dedi Miller. “Bir nesil için normal olan, bir önceki nesil için normal olan şey değildir. Tek kullanımlık plastikle büyüdük ve bu kullanımı normal görünüyor. Ebeveynlerimiz için, büyükanne ve büyükbabalar için, yeniden doldurulabilir şişe sistemi onlar için normaldi.”

Son birkaç on yılda geri dönüşüme yönelik baskı, yalnızca yaşam alanlarımızı doldurdu. çöplü okyanuslar. Büyük petrol ve gaz şirketleri ve birçok büyük içecek şirketi, kirliliğin sorumluluğunu tüketiciye yüklemek için geri dönüşüm fikrini kullandı. Yine de, büyük şirketler katkıda bulunur Tüketiciler genellikle bir bozuk geri dönüşüm sistemi bu işe yaramaz.

Miller, işletmelerden ve meşrubat şirketlerinden zaman ve para alacak olsa da, yeniden kullanılabilir şişelere yönelme çabasının buna değeceğini söyledi. Oceana’ya göre doğru takip ve temizleme sistemi ile PET plastik şişeler 20 kata kadar, cam şişeler 50 kata kadar yeniden kullanılabilir.

“Dünya çapında baskın sistemler tek kullanımlık plastiğe odaklanıyor… bu, tekerleği yeniden icat etmek değil,” dedi ve “Bu, işleri yapmanın eski bir yolu, ancak mevcut teknolojilerle geliştirilebilir.”

Bu çalışma, sürdürülebilirlik grubunun tek kullanımlık plastik şişelerin çevre için ne kadar korkunç olduğunu, “geri dönüştürülebilir” olarak etiketlenmiş olsalar bile dile getirmesinin tek yolu değil. Daha geçen ay Oceana, gerçeklik yıldızı Heidi Montag ile bir Dünya Günü şaka kampanyası oluşturmak için işbirliği yaptı. reklamı yapılan tek kullanımlık kot pantolon.genel-7