Google, Meta ve diğer çevrimiçi hizmet sağlayıcıların, önerilen Avrupa Komisyonu kuralları uyarınca çevrimiçi çocuk pornografisini bulmaları ve kaldırmaları istenecek; bu, bazı gizlilik gruplarının insanların iletişimlerini riske atabileceğini söylediği bir hareket.

Kurallara uymayan şirketler, AB ülkeleri tarafından belirlenecek yıllık gelirlerinin veya küresel cirolarının yüzde 6’sına kadar para cezası ile karşı karşıya kalacak.

AB yöneticisi, Çarşamba günü açıklanan önerisinin, çocukları korumak için yetersiz olduğu kanıtlanmış şirketler tarafından mevcut gönüllü tespit ve raporlama sistemini değiştirmeyi amaçladığını söyledi.

2020’de 27 ülke bloğunda bir milyondan fazla çocuk cinsel istismarı raporuna atıfta bulundu ve COVID-19 salgını 2021’de bu tür raporlarda bir önceki yıla göre yüzde 64’lük artışta bir faktör. Bunun da ötesinde, dünya çapında çocuklara yönelik cinsel istismar materyallerinin yüzde 60’ı AB sunucularında barındırılıyor.

Komisyon yaptığı açıklamada, “Önerilen kurallar, ilgili çevrimiçi hizmet sağlayıcılara, hizmetlerinin çocuk cinsel istismarı materyallerinin yayılması veya çocukların teşviki (tımar) için kötüye kullanılması riskini değerlendirme yükümlülüğü getiriyor” dedi.

Şirketler daha sonra bilinen ve yeni resim ve videoların yanı sıra bakım durumlarını bildirmek ve kaldırmak zorunda kalacak. Uzmanlık merkezi olarak hareket etmek ve raporları polise iletmek için bir AB Çocuk Cinsel İstismarı Merkezi kurulacak.

Kurallar, barındırma hizmetleri ve mesajlaşma hizmetleri, uygulama mağazaları ve internet erişim sağlayıcıları gibi kişilerarası iletişim hizmetleri için geçerli olacaktır.

Avrupa Dijital Haklar lobi grubu, Komisyonun önerisinin uçtan uca şifrelemeyi tehlikeye atabileceğini ve otoriter gözetim taktiklerine kapı açabileceğini söyledi.

Meta yan kuruluşu WhatsApp da aynı endişeleri dile getirdi.

WhatsApp başkanı Will Cathcart bir tweet’te, “İnternet üzerinde önerilen bir AB düzenlemesinin uçtan uca şifrelemeyi koruyamadığını görmek inanılmaz derecede hayal kırıklığı yaratıyor” dedi.

Bir Meta sözcüsü, “Kabul edilen herhangi bir önlemin, çocuklar da dahil olmak üzere milyarlarca insanın güvenliğini ve gizliliğini koruyan uçtan uca şifrelemeye zarar vermemesi önemlidir.” Dedi.

Taslak AB kurallarının yasalaşmadan önce AB ülkeleri ve AB yasa koyucuları ile tartışılması gerekiyor.

© Thomson Reuters 2022
genel-8