Bir dizüstü bilgisayar, yeşil bir Alman kırsalından geçen bir tren vagonunun masasında Google'ın ana sayfasını gösteriyor.

Fotoğraf: Christophe Gateau/resim ittifakı/dpa (AP)

Google, hem Avrupa Birliği’nden hem de haber medyası şirketlerinden gelen, teknoloji devlerinin sitelerde veya arama sonuçlarında muhabirlerin çalışmalarının snippet’lerini görüntülemek için ödemesi gereken taleplere nihayet tamamen teslim olduğunu duyurdu.

Orijinal olarak bildirildiği gibi Reuters ve daha sonra bir şirkette onaylandı Blog yazısıGoogle, içeriklerini lisanslamak için Almanya, Macaristan, Fransa, Avusturya, Hollanda ve İrlanda’daki 300 yayıncıyla anlaşma imzaladığını duyurdu.

Google’ın haber ve yayın ortaklıkları direktörü Sulina Connal, geçen yıl Ekim ayında göreve geldi – bu, belirli haber siteleriyle ilk anlaşmaların tamamlandığı zaman civarındaydı. Blog gönderisinde, programın yalnızca bir makaledeki bir bağlantıdan veya birkaç tek kelimeden daha fazla görüntülenen içerik için geçerli olduğunu, ancak haber parçacıkları ve küçük tırnakların, bunlar için Google arama sonuçlarında göründüklerinde teknoloji devine mal olacağını yazdı. kaydolan şirketler.

Google ayrıca, diğer medya şirketlerinin hizmette oturum açmasına izin vermesi gereken ek araçlar oluşturduğunu da söyledi. bu Genişletilmiş Haber Önizleme Programı yayıncıların programa kaydolmalarına ve sitelerini arama konsoluna eklemelerine olanak tanır. Yayıncıların programa istedikleri zaman kaydolmalarına izin verilir.

Yayıncılar kapı bekçileri hakkında uzun süre şikayet etti Google ve Facebook gibi, mevcut dijital çağda, reklam gelirlerini kaybederken trafik oluşturmak için içeriklerini siteleri aracılığıyla göstermekten başka seçeneklerinin olmadığını söylüyorlar.

Geçmişte, Facebook ödedi belirli siteler içeriği görüntülemek için, ancak hangi siteleri destekledikleri konusunda eşitlik sağlanmadı. The New York Times ve Washington Post’un yanı sıra ödeme yaptılar. komplo cehennem deliği siteleri Breitbart gibi. Son Facebook Belgelerinde açıklandığı gibi (Gizmodo aracılığıyla daha fazla bilgi edinebilirsiniz). burada) sosyal medya monoliti, yalnızca sitedeki içeriği için Breitbart’a ödeme yapmakla kalmadı, aynı zamanda siteye izin vererek siteye aktif olarak yardım etti. onun kuralları etrafında etek sahte bilgi gönderme hakkında.

Google, AB yasaları tarafından belirlenenler dışında hangi sitelerin ENP programına başvurmasına izin verileceği konusunda herhangi bir açık sınır koymamıştır. Google’ın arama işlevindeki değişiklik, AB’nin Avrupa Telif Hakkı Direktifini geçmesinden tam üç yıl sonra geldi. Kanun, 2019’da geçtihaberleri otomatik olarak toplayan şirketlerin, “bireysel kelimelerin veya çok kısa alıntıların” ötesinde belirsiz bir ölçüm kullanarak arama motorlarında çıkan herhangi bir metin için yayıncılara ödeme yapmasını gerektiriyor.

Avustralya AB’nin geçen yılına benzer bir yasa çıkardı ve şimdi Kanada Google ve Facebook’un çalışmalarını sergilemek için yayınlara ödeme yapması gerekip gerekmediğini dikkate alacak bir yasa teklifi ile plakaya adım atıyor.

Blog gönderisinde Connal, Google’ın geçen yıl haber içerikleri için ödeme yapmak için şirketlerle birlikte çalışacağını açıkladığını söyledi. ile sözleşmeler yapmaya başladı. almanca haber siteleri geçen yıl kasım ayında. Der Spiegel, Die Zeit ve Handelsblatt dahil olmak üzere sözleşme verilen 300 sitenin 220’si Alman.

Connal gönderide, “Her zaman olduğu gibi, yayıncılar, içeriklerinin Google Arama’da görünüp görünmediği ve bu içeriğin nasıl önizlenebileceği konusunda tam kontrole sahip olmaya devam ediyor” diye yazdı.genel-7