Bir adam grip aşısı olmak için kolunu açarken, doktor aşı olacağı alanı alkolle siler.

Fotoğraf: Kristopher Radder/Brattleboro Reformer (AP)

Covid-19 halk sağlığına hakim olmaya devam ederken bile spot ışığıeski dostumuz grip bazılarıyla ortaya çıkıyor yeni sürprizler. TNBC’de olduğu gibi, yılın grip mevsimi olağan çan eğrisi modelini izlemiyor grafik gösterir, vakaların zirve yaptığı yer Ocak ve Şubat civarında ve ardından Nisan ayının sonuna doğru düşer. Yerine, en grip var tuttu onun hızı Mayıs ayına.

Vakaların azaldığı ve dengelendiği yaklaşık 10 haftaya kadar işler nispeten normal bir yörüngedeydi. Mart ayına kadar vakalar artmaya başladı ve Nisan ayına kadar grip için pozitif çıkan tüm testlerin yaklaşık %10’unda zirveye ulaştı. Genel vakalar hala düşük olsa da, grip şimdi Mayıs ayına kadar sürdü karşılaştırıldı covid-19’dan önceki ortalama grip mevsimine.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tahminler o, geçen Ekim ile 30 Nisan arasında, yakalanmış en Grip 5.7 milyon arasında ve 9.6 milyon. olmuştur tahmini 59.000 ila 120.000 hastaneye yatış ve 3.600 ila 10.000 grip ölümler. Bu rakamlar geçen yılki sezondan daha yüksek olsa da-hangisiydi pratikte yokinsanlar maske takıp toplanmaktan kaçındıkça – hala nispeten hafif bir grip resmi çiziyorlar. mevsim. İçinde 2018-19örneğin, yaklaşık 35,5 milyon insan grip oldu, ve 34.200 kişi bundan öldü.

Uzmanlar NBC’ye ülkenin salgın gribe yaklaşmamak herhangi bir şekilde seviyeler, ancak kalan doğa beri neredeyse diğer yıllara kıyasla dikkate değerdir. 1982ABD, Mayıs ayı sonlarında birkaç yoğun salgın yaşadığında.

ABD'yi düşük grip aktivitesine sahip çoğunlukla yeşil eyaletler olarak gösteren bir resim, ancak Peurto Rico, New Mexico ve Colorado kırmızı veya turuncu.

grafik: HKM

En yeni aşılar dolaşımdaki virüsle uyumsuz olduğundan, bu yıl büyük ve hatta orta dereceli bir grip mevsiminden kaçındığımız için şanslıyız. suşlar, sonuçlanan bir aşı etkinliği sadece %16. CDC, bu yılki aşının hastalanma şansını azaltmamış olabileceğini söylese de gripten, o atış önermeye devam ettidan beri veri gösterileri semptomları daha az şiddetli hale getirir ve hastaneye yatış veya ölüm olasılığını azaltır.

Maske takmak da dahil olmak üzere covid-19 ile mücadele çabaları, daha bulaşıcı olan koronavirüs yayılmaya devam etse bile, gribin ilerlemesini durdurmaya yardımcı oldu. Daha fazla insan yüz yüze toplantılara devam ettikçe ve maske gereksinimleri kalktıkça, gribin tekrar hayatımıza girmesi şaşırtıcı değil. Umuyoruz ki, hastayken ve salgınlar sırasında maskeleme artık ABD’de yeterince normal hale getirilmiştir ki, bu mümkün olabilir. önlemek bir zamanlar rutin olarak kabul ettiğimiz yıkıcı grip mevsimleri.genel-7