Adına Rağmen Terra'nın Stablecoin Değeri Düşüyor başlıklı makalenin resmi

Fotoğraf: Justin Tallis (Getty Resimleri)

Stabilcoinlerin istikrardan daha az olduğu başka bir durumda, terraUSD (UST), başlangıcından bu yana ilk kez 1 dolarlık fiyat sabitinin altına düştü. Bloomberg görüldü Pazartesi gecesi yaklaşık 60 sente düşmeden önce madeni para hafta sonu yaklaşık 99 sente düştü. Bu yazı itibariyle, Coindesk raporları UST’nin 92 sent ile 98 sent arasında gezindiği görülüyor.

Terra—2018’de ortaya çıktıktan sonra büyük bitcoin patlaması “algoritmik” stabilcoin olarak bilinen şey, önceki yılın Örneğin Tether gibi ortalama sabit paranız, fiyatlarının sıçramasını önlemek için tipik olarak ABD doları rezervleriyle desteklenirken tipik bitcoin fiyatları, Terra gibi algoritmik bir stabilcoin, bir algoritma tarafından stabilize edilir. Bu algoritma, madeni paraların fiyatının çok fazla dalgalanmaması gereken sabit bir fiyatı korumak için yatırımcıların yeni madeni paralar yaratmasına veya eskilerini imha etmesine izin verecek şekilde tasarlanmıştır.

Terra’nın fiyatının düşmesine tam olarak neyin sebep olduğu tam olarak belli değil; kripto piyasası meraklıları Bloomberg’e söyledi hafta sonu bu aksama, popüler kripto kullanan kişiler tarafından yapılan UST para çekme işlemlerindeki artıştan kaynaklanmış olabilir. Curve Finance gibi borsalar. Bloomberg’e göre, hafta sonu boyunca Curve’nin platformundan yaklaşık 121 milyon UST çekildi – toplamda 4 milyar USD’ye yakın. Ardından gelen kargaşada, popüler kripto borsası Binance askıya alındı insanların hem UST’yi hem de Terra’dan ilişkili bir simge olan Luna’yı geri çekme yeteneği.

Resmi Terra Twitter hesabı azarlanmış Kripto topluluğunda bu ölüm sarmalının para biriminin sonu olabileceğini söyledi. Şirket, “Peg’in yeniden kazanılması, parametreler göz önüne alındığında bunu yapmak zaman alıyor, ancak geri dönüyor” dedi. Bu arada, UST’nin dolar sabitinin istikrarını denetlemekle görevli bir kripto kar amacı gütmeyen Luna Foundation Guard –ilan edildi Pazar günü, 750 milyon dolar Bitcoin ve 750 milyon UST borç vererek ticaret firmalarına “proaktif olarak piyasanın istikrarını savunmak” girişiminde bulundu. $UST sabitleyici ve daha geniş Terra ekonomisi.” Tanrı aşkına, küçük madeni para.genel-7