Google ilan edildi bugün I/O geliştirici konferansında önümüzdeki aylarda birçok ürününe 10 tonlu bir cilt tonu ölçeği ekleyeceğini duyurdu. Ölçek Harvard profesörü ve sosyolog Dr. Ellis Monk ile ortaklaşa oluşturulmuştur. Yeni Keşiş Cilt Tonu (MST) ölçeği, çeşitli cilt tonlarını daha kapsayıcı olacak şekilde tasarlanmıştır. Google, herkesin araştırma ve ürün geliştirme için kullanabilmesi için MST ölçeğini yayınlıyor.

Şirket, insanların Arama’da daha alakalı sonuçlar bulmasını kolaylaştırmak için ölçeği kullanan yeni özellikler sunuyor. Artık Google Görseller’de makyaj veya güzellikle ilgili sorgular aradığınızda, sonuçları cilt tonuna göre daha da hassaslaştıran yeni bir seçenek göreceksiniz. Örneğin, “gelin makyajı görünümleri” arıyorsanız, size en uygun sonuçları bulma seçeneğiniz olacaktır. Gelecekte Google, kullanıcıların aradıklarını bulmalarını kolaylaştırmak için daha geniş bir sonuç yelpazesini içerecek şekilde görüntüleri daha iyi algılamak ve sıralamak için MST ölçeğini dahil etmeyi planlıyor.

google-keşiş ölçeğinde

Resim Kredisi: Google

Ayrıca Google, içerik oluşturucuların, markaların ve yayıncıların içeriklerini cilt tonu, saç rengi ve saç dokusu gibi özelliklerle etiketlemelerine olanak tanıyacak web içeriğini etiketlemek için standart bir yol geliştirmeye çalışıyor. Etiketler, arama motorlarının ve diğer platformların görüntüleri kolayca anlamasını mümkün kılacaktır.

Google, MST ölçeğinin, AI modellerini adalet için eğitip değerlendirebilmesi için daha temsili veri kümeleri oluşturmasına yardımcı olacağını söylüyor. Örneğin şirket, görüntülerdeki yüzleri algılayan modelleri geliştirmek için ölçeği kullanıyor.

Şirket ayrıca Google Fotoğraflar’ı geliştirmek için MST ölçeğini kullanıyor. Geçen yıl Google, tüm cilt tonlarıyla yüzleri mümkün olduğunca iyi göstermeyi amaçlayan AI destekli bir son işlem özelliği olan Pixel telefonlar için Real Tone’u tanıttı. Şimdi şirket, cilt tonlarında iyi çalışacak şekilde tasarlanmış ve MST Ölçeği kullanılarak değerlendirilen yeni bir Gerçek Ton filtresi seti sunuyor. Yeni Gerçek Ton filtreleri, önümüzdeki haftalarda Google Fotoğraflar’da Android, iOS ve web’de kullanıma sunulacak.

Google, yeni yaklaşımın ve ölçeğin, bir ürünün veya özelliğin çeşitli cilt tonlarında iyi çalışıp çalışmadığını değerlendirmesine yardımcı olacağını söylüyor. Şirket, MST Ölçeğini farklı bölgelerde ve ürün uygulamalarında değerlendirmek için Dr. Monk ile çalışmaya devam edecek. Google, MST Ölçeğinin teknolojide cilt tonu kapsayıcılığını iyileştirmede önemli bir sonraki adım olduğunu ve görüntü eşitliği ve temsili iyileştirme taahhüdünde ilerleme kaydetmesine yardımcı olacağını belirtiyor.genel-24