ipod touch

Fotoğraf: Matt Buchanan/Gizmodo

iPod’u RIP. Harika bir yolculuktu.

Apple bugün duyurdu Kalan son iPod olan iPod Touch, yalnızca sarf malzemeleri tükendiğinde mevcut olacaktı ve bu, özel taşınabilir müzik çalar için 20 yıllık bir dönemin sonunu işaret ediyordu.

Birçokları için iPod, dijital müziğe açılan kapıydı. Ancak CD’yi öldürmeye yardımcı olduğu gibi, Steve Jobs 2007’de Apple kurucu ortağının “dokunmatik kontrollere sahip geniş ekran iPod’un bir kombinasyonu olarak tanımladığı iPhone’u ortaya çıkarmak için sahneye çıktığı anda iPod’un günleri sayılı oldu. ” bir cep telefonu ve bir internet iletişim cihazı.

2001 yılında Jobs tarafından ilk kez ortaya çıktığında, orijinal iPod, şarkıları düşük bir fiyata satın almanızı ve cebinizde saklamanızı sağlayan CD kalitesinde müzik içeren taşınabilir bir sabit disk olarak tanımlanıyordu. Bugünün dünyasında bu sesi devrim niteliğinde kılmak zor, ancak insanların bir albümden diğerine geçmek için diskleri değiştirerek CD çalarlar taşıdığı bir zamanda çığır açıcıydı.

Jobs, “iPod ile Apple, tüm müzik koleksiyonunuzu cebinize koymanıza ve gittiğiniz her yerde dinlemenize olanak tanıyan yepyeni bir dijital müzik çalar kategorisi icat etti” dedi. “iPod ile müzik dinlemek bir daha asla eskisi gibi olmayacak.”

iPod, sayısız yinelemeden geçerek, müşterilere koşuda veya spor salonunda kullanım için daha taşınabilir seçenekler ve aynı zamanda daha kolay gezinme için büyük ekranlı (o zamana göre) daha büyük seçenekler sundu. Apple, her geçen yıl iPod Nano, iPod Shuffle ve iPod Mini’yi yok ederek seçeneklerini azalttı. Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca geriye sadece iPod touch kaldı. Artık o da sonunu getirecektir.

Hala kalbime yakın tuttuğum bir cihaz, 3. Nesil Nano, küçücük bir ekrana ve o imza beyaz kadrana sahip bodur bir dikdörtgen. Circa Survive, Death Cab for Cutie veya Take Back Sunday gibi emo gruplarını o korkunç kulaklıklarla dinlerken kulak zarlarımı patlattığımı hatırlıyorum. Kahretsin, iTunes’da dolaşırken keşfettiğim bazı sanatçıları hala dinliyorum. Hepimizin favori iPod’ları var. Meslektaşım Andrew Liszewski için ekransız iPod Shuffle’ıtemel tasarımı ve basit işlevselliği için.

Hayatta kalan son iPod’a sahip olmak istiyorsanız, iPod touch hala kullanılabilir Apple’ın web sitesinde 199 $ için. Aksi takdirde, iPod’un uyanışında biraz içki koyalım ve iPod anılarımız hakkında sohbet edelim.genel-7