Webb Uzay Teleskobu tarafından görüntülenen yıldızlar ve bulut benzeri bir galaksi.

NASA, Webb Uzay Teleskobu’nun kesin hizalanmasını ve uzay aracının yaklaşan bilimsel operasyonlarını tartışmak için Pazartesi sabahı bir basın toplantısı düzenledi. Uzay ajansı ayrıca Webb’in ilerlemesini göz kamaştırıcı bir şekilde gösteren teleskoptan görüntüler yayınladı.

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde bir Webb gözlemevi proje bilimcisi olan Michael McElwain, NASA basın toplantısında, “Teleskop hizalamasının beklediğimizden daha iyi bir performansla tamamlandığını bildirmekten memnuniyet duyuyorum” dedi. “Bu, insanlık için olağanüstü bir dönüm noktasıdır.”

Webb, zamanda Hubble Uzay Teleskobu’ndan daha geriye bakacağı, Dünya’dan yaklaşık 1 milyon mil uzakta L2 adlı bir gözlem noktasında oturuyor. (Hubble, Webb faaliyete geçtiğinde Webb ile birlikte çalışmaya devam edecektir).

10 milyar dolarlık teleskop birincil bilim hedefleri yıldızların nasıl doğduklarını ve gezegen sistemlerini nasıl oluşturduklarını incelemek, güneş sistemimizdeki galaksilerin, ötegezegenlerin ve nesnelerin evrimini araştırmak ve evrenin en erken ışığına bakmaktır. yıldızlar ve galaksiler ortaya çıktı.

Teleskopun bilim araçlarının hazırlanması ve test edilmesi (işletmeye alma adı verilen bir süreç) tamamlanması yaklaşık iki ay sürecektir. Webb, yalnızca devreye alma tamamlandığında, uzaydaki görevini tanımlayacak bilimsel görüntüleri almaya başlayabilir.

Ancak teleskopun düzgün çalıştığından emin olmak için bazı görüntüler zaten toplanıyor. Webb’in en soğuk enstrümanı olan Orta Kızılötesi Enstrüman (MIRI) yakın zamanda, şimdi emekli olan Spitzer Uzay Teleskobu’nun Kızılötesi Dizi Kamerası tarafından daha önce görüntülenen Samanyolu’nun bir uydu gökadası olan Büyük Macellan Bulutu’nun bir test görüntüsünü aldı.

Webb’in aynı bölgeyi gösteren görüntüsü, Spitzer’in yıldızlararası gazın yıldız alanı boyunca net bir şekilde dağıldığını gösteren bir parmak resmi gibi görünmesini sağlıyor. Spitzer’in görüşüne göre yıldızlar (lekeler) MIRI testinde yedi noktalı ışık fenerleridir.

Avrupa Uzay Ajansı ile bir Webb proje bilimcisi olan Christopher Evans, basın toplantısında, “Bu, Webb’in önümüzdeki yıllarda bizim için yapacaklarının gerçekten güzel bir bilim örneği” dedi. Evans, Spitzer’in Büyük Macellan Bulutu gibi nesnelerin araştırılması için yararlı olduğunu, ancak (fark edebileceğiniz gibi) görüntülerinin çözünürlükleriyle sınırlı olduğunu söyledi. Webb çok daha az sınırlıdır. Evans, “Bu bize ilk kez farklı bir galaksideki, tozu kesen süreçlerin muhteşem bir görüntüsünü verecek” dedi.

Spitzer ve Webb Uzay Teleskopları tarafından görülen Büyük Macellan Bulutu.

Webb’in Yakın Kızılötesi Spektrografı (NIRSPEC) ayrıca önceki uzay teleskop teknolojisinde büyük bir yükseltmedir. Evans, eski uzay gözlemevlerinin bir seferde yalnızca bir hedef spektrum görebildiğini söyledi; NIRSPEC aynı anda 100 hedefi gözlemleyebilecek. Bu, araştırmalarında Webb verilerini kullanmayı umut eden binlerce bilim insanı için bir nimet.

Webb’in sonraki adımları, erken yayın gözlemleri olarak bilinen bilim hedeflerinin görüntülerini almaya odaklanacak. Bunlar yalnızca Webb bilim hedeflerinin ilk görüntüleri olmayacak, aynı zamanda tam renkli olarak işlenen ilk görüntüler olacak. (Webb, kozmosu kızılötesi ve yakın kızılötesi dalga boylarında görür, ancak görüntüler görünür ışığa dönüştürülür.)

Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü’nde Webb proje bilimcisi olan Klaus Pontoppidan brifingde şunları söyledi: en son arasındaki temel farklar görüntüler ve gelecek olanlar ilkinin teleskopun görme yeteneğini test etmek için alındığını Açıkça, ikincisi teleskopun bilim hedeflerini görüntüleme yeteneğini test edecek. Pontoppidan, Webb ekibinin erken sürüm gözlemlerinde ne yakalayacağı konusunda ayrıntılı bilgi vermedi – hedeflerin bir “sürpriz” olduğunu söyledi.

Bu erken sonuçlara göre, Webb, bilim adamlarını derin uzayın çeşitli bölümlerine bırakarak, galaksiler arası bir tür şey olacak gibi görünüyor. Daha önce erişilemeyen. Evrenin emekleme döneminde gerçekten orada olmanın bir sonraki en iyi yanı bu.

Teleskop tasarlandı en az beş yıl faaliyet göstermekle birlikte, ultra hassas başlatma Aralık ayında, teleskopun 20 yıldan fazla bir süre konumunda kalması için yeterli yakıta sahip olabileceği anlamına gelir. Kemer bağlamak.

Daha Fazlası: Webb Uzay Teleskobu Bir Sonraki ‘Oumuamua’ya İyi Bakabilirgenel-7