300.000 $ aralığındaki başlangıç ​​maaşları ile hayat, FAANG şirketlerindeki (yani Facebook (şimdi Meta), Amazon, Apple, Netflix ve Google (şimdi Alfabe) olarak da bilinir) bazı çalışanlar için iyidir.

Elbette hepsinin sorunları var.

Amazon bir işkoliğin cenneti ya da cehennemidir. Google’da iş-yaşam dengesi yoktur; sadece Google var. Netflix hisse senedi seçenekleri “harikaydı”; Facebook bir tarikattır.

Ancak Apple’da çoğu insan çalıştıkları yeri sever. Ya da yaptılar.

Ne zaman Apple, tüm çalışanların haftada üç gün ofise gitmeleri gerektiğini duyurdu23 Mayıs’tan itibaren saçmalık yelpazeyi vurdu.

Bazı çalışanlar Apple’ın yöneticilerine bir mektup yazarak Apple’ın yeni Hibrit Çalışma Pilotunun “esnek çalışmayı tanımadığını ve yalnızca korku tarafından yönlendirildiğini. İşin geleceği korkusu, işçi özerkliği korkusu, kontrolü kaybetme korkusu” olduğunu söyledi.

Apple çalışanları için bu, Bastille’e saldırmak gibidir. Apple çalışanları şikayet etmiyor. Ve eğer yaparlarsa, kesinlikle toplum içinde yapmazlar.

Bu, bu ayın başlarında yayınlanan Apple protesto mektubuna kimsenin adının alenen eklenmediğini söylüyor. Apple çalışanları, Japon atasözünün gerçeğini çok iyi biliyorlar: “Dışarı çıkan çivi dövülür.”

Yine de, muhteşem maaşlarına ve faydalarına rağmen, bazıları yeterince aldı.

Mektubun şikayet ettiği gibi, Apple’ın yönetimi, “herkes aynı yerdeyken iş arkadaşlarına çarpmanın getirdiği tesadüfün” saçmalık olduğunu iddia ediyor. Herkes Apple Uzay Gemisinden çalışmıyor. “Bizim sadece bir ofisimiz yok. Bizde çok var. …Bu silolu yapı kültürümüzün bir parçasıdır. İletişim silolarının üstesinden gelmek ve Apple’ın çalışması için hayati önem taşıyan işlevler arası bağlantılar kurmak şans gerektirmez. Niyet ister.”

Ve tahmin et ne oldu? Apple’ın patronlarından daha modern teknolojiyle daha uyumlu görünen çalışanlar, tesadüfen tanışmanın başka bir şey olduğuna dikkat çekiyor. Gevşek“Son iki yılda bunu çok daha kolay hale getirdi.”

Orada bile, Apple’ın 1984 Big Brother yönetimi (ah, ironi!) hakimdir. “Yine de, hepimizi ayrı ayrı Slack çalışma alanlarında tutmayı seçiyorsunuz ve yazılım mühendislerinin yanlışlıkla AppleCare çalışanlarıyla konuşmaması ve perakende personelinin yanlışlıkla donanım mühendisleriyle tanışmaması için birbirimizle konuşmamızı engellemeye çalışıyorsunuz. yıl, çevrimiçi ve uzaktan tesadüflerin olabileceği ortak topluluk alanları oluşturmayı bile imkansız hale getirdiniz.”

Cumartesi günü, bir Verge muhabiri, Ian Goodfellow’un yakında ayrılacağını tweetledi, Apple’ın makine öğrenimi (ML) direktörü, “Ekibim için daha fazla esnekliğin en iyi politika olacağına kuvvetle inanıyorum.” Muhtemelen şirketin en çok alıntı yapılan ML uzmanıydı.

İyi iş çıkardın, Apple.

Apple’ı iyi tanımayan bir teknoloji uzmanı, Apple’ın “Farklı Düşün”den “Sıfır Özerkliğe” ne zaman geçtiğini sordu.

Ancak Apple, en tepedekiler dışında hiçbir zaman “Farklı Düşün” ile ilgili olmadı.

Steve Jobs, Jony Ive ve Tim Cook farklı düşünebilir. Rütbenin geri kalanı onların liderliğini takip etmelidir. Bu, 1980’lerde Jobs’la ilk tanıştığımda doğruydu ve bugün 20’lerde Cook’un yönetiminde de geçerli.

Çalışanlar evden çalışmanın birçok avantajına dikkat çekiyor.

Şu sonuca varıyorlar: “Ofise bağlı çalışma, geçen yüzyıldan, her yerde görüntülü görüşme özellikli internetten ve herkesin aynı dahili sohbet uygulamasında bulunmasından önceki çağdan kalma bir teknolojidir. Ancak gelecek, mantıklı olduğunda insanlarla bağlantı kurmakla ilgilidir. nerede bulundukları önemli değil, ilgili girdileri olan.”

Ayrıca Cook’un “‘Apple müşterilerine verdiği sözleri yerine getirdi” dediğini de gözlemliyorlar. [during the pandemic] şartlar ne olursa olsun. Bu doğru; verdiğimiz sözleri tuttuk ve tutmaya devam ediyoruz. İnanılmaz derecede esnek ve dirençliydik ve ofise gidemememize rağmen işimizi yapmanın yeni yollarını bulduk.”

Şimdi, Apple yöneticilerinin “biraz esneklik göstermelerini ve Hibrit Çalışma Pilotunun katı politikalarını bırakmalarını” istiyorlar.

“Lütfen yolumuzdan çekilin, herkese uyan tek bir çözüm yok. En iyi nasıl çalıştığımıza karar verelim ve hayatımızın en iyi işini yapalım.”

Apple çalışanları istifa etmekle tehdit etmese de yönetime meydan okuyorlar. Peki ya Apple işbirliği yapmazsa? 13 Nisan – 19 Nisan tarihleri ​​arasında 652 Apple çalışanıyla yapılan bir anket anonim sosyal ağ Kör bulundu Ankete katılanların %56’sı Apple’dan ayrılacağını söyledi ofis gereksinimleri nedeniyle.

Yeterince sahip olan sadece Apple’ın mühendislik ve ürün ekipleri değil.

Yerinde çalışması gereken Apple Store çalışanları sendikalaşıyor. Apple’ın yanıtı? işe aldı sendika bozan hukuk firması, Littler Mendelson.

Şimdi, bu sütunda, FAANG’lere değil, genellikle küçük ve orta ölçekli işletmelere odaklanıyorum, peki neden bunu gündeme getiriyorum?

Basit, eğer Apple çalışanları, büyük avantajlarıyla ve birinci sınıf maaşlar, o kadar öfkeli ki, birçoğu yönetimi alenen kınıyor ve ayrılmayı planlıyor, ofise geri dönmelerini talep ederseniz çalışanlarınızın ne kadar sadık olacağını düşünüyorsunuz?

Bence tarihe geçecekler. Bu da yeni çalışanları işe almaya çalışmanın korkularıyla yüzleşeceğiniz anlamına gelir. Evden çalışmayı sonsuza kadar benimsemek çok daha akıllıca olur. Çalışanlarınızı çok daha mutlu edeceksiniz.

Telif Hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.

genel-13