Etkileşim halindeki gökada çifti NGC 1512 ve NGC 1510, Cerro Tololo Amerika Kıtası Gözlemevi’ndeki Víctor M. Blanco 4 metrelik Teleskopu üzerinde son teknoloji bir geniş alan görüntüleyici olan Karanlık Enerji Kamerası’ndan alınan bu görüntüde merkez sahneyi alıyor. NSF’nin NOIRLab Programı. NGC 1512, 400 milyon yıldır daha küçük galaktik komşusu ile birleşme sürecindedir ve bu uzun süreli etkileşim, yıldız oluşum dalgalarını ateşledi ve her iki galaksiyi de çarpıttı. Kredi: Dark Energy Survey/DOE/FNAL/DECam/CTIO/NOIRLab/NSF/AURA, Görüntü işleme: TA Rektörü (Alaska Üniversitesi Anchorage/NSF’s NOIRLab), J. Miller (Gemini Observatory/NSF’s NOIRLab), M. Zamani & D. de Martin (NSF’nin NOIRLab’ı)

Şili’deki NSF’nin NOIRLab’ındaki DOE tarafından finanse edilen Karanlık Enerji Kamerası, yerçekimi düeti yapan bir çift gökadayı yakalıyor.

Etkileşim halindeki gökada çifti NGC 1512 ve NGC 1510, Víctor M. Blanco 4’te son teknoloji geniş alan 570 megapiksel görüntüleyici olan ABD Enerji Bakanlığı tarafından üretilen Karanlık Enerji Kamerasından alınan bu görüntüde merkez sahneyi alıyor. NSF’nin NOIRLab’ının bir programı olan Cerro Tololo Amerika Kıtası Gözlemevi’nde metrelik Teleskop. NGC 1512, 400 milyon yıldır daha küçük galaktik komşusu ile birleşme sürecindedir ve bu uzun süreli etkileşim, yıldız oluşum dalgalarını ateşlemiştir.

Çubuklu sarmal gökada NGC 1512 (solda) ve onun küçücük komşusu NGC 1510, Víctor M. Blanco 4 metrelik Teleskop’tan bu gözlemde (makalenin üst kısmındaki görüntü) yakalandı. Bu görüntü, NGC 1512’nin karmaşık iç yapısını ortaya çıkarmanın yanı sıra, uzayan ve minik yoldaşını sarıyormuş gibi görünen gökadanın incecik dış dallarını da gösteriyor. İki galaksiyi birbirine bağlayan yıldızlı ışık akışı, aralarındaki kütleçekimsel etkileşimin kanıtıdır – 400 milyon yıldır devam eden görkemli ve zarif bir bağlantı. NGC 1512 ve NGC 1510’un kütleçekimsel etkileşimi, her iki gökadadaki yıldız oluşum hızını etkilemiş ve şekillerini bozmuştur. Sonunda, NGC 1512 ve NGC 1510, daha büyük bir galakside birleşecek – galaktik evrimin uzun bir örneği.

Galaxy NGC 1512 Geniş

NGC 1512 görüntüsünün daha geniş bir kırpması. Kredi: Dark Energy Survey/DOE/FNAL/DECam/CTIO/NOIRLab/NSF/AURA, Görüntü işleme: TA Rektörü (Alaska Üniversitesi Anchorage/NSF’s NOIRLab), J. Miller (Gemini Observatory/NSF’s NOIRLab), M. Zamani & D. de Martin (NSF’nin NOIRLab’ı)

Bu etkileşim halindeki gökadalar, güney göksel yarımkürede Saat takımyıldızı yönünde uzanır ve Dünya’dan yaklaşık 60 milyon ışıkyılı uzaklıktadır. Bu gözlemin geniş görüş alanı, yalnızca iç içe geçmiş gökadaları değil, aynı zamanda yıldızlarla dolu çevrelerini de gösterir. Çerçeve, içinde parlak ön plan yıldızları ile doldurulur.[{” attribute=””>Milky Way and is set against a backdrop of even more distant galaxies.

The image was taken with one of the highest-performance wide-field imaging instruments in the world, the Dark Energy Camera (DECam). This instrument is perched atop the Víctor M. Blanco 4-meter Telescope and its vantage point allows it to collect starlight reflected by the telescope’s 4-meter-wide (13-foot-wide) mirror, a massive, aluminum-coated, and precisely shaped piece of glass roughly the weight of a semi truck. After passing through the optical innards of DECam — including a corrective lens nearly a meter (3.3 feet) across — starlight is captured by a grid of 62 charge-coupled devices (CCDs). These CCDs are similar to the sensors found in ordinary digital cameras but are far more sensitive, and allow the instrument to create detailed images of faint astronomical objects such as NGC 1512 and NGC 1510.

Galaxy NGC 1512 Wider

An even wider crop of the NGC 1512 image. Credit: Dark Energy Survey/DOE/FNAL/DECam/CTIO/NOIRLab/NSF/AURA, Image processing: T.A. Rector (University of Alaska Anchorage/NSF’s NOIRLab), J. Miller (Gemini Observatory/NSF’s NOIRLab), M. Zamani & D. de Martin (NSF’s NOIRLab)

Large astronomical instruments such as DECam are custom-built masterpieces of optical engineering, requiring enormous effort from astronomers, engineers, and technicians before the first images can be captured. Funded by the US Department of Energy (DOE) with contributions from international partners, DECam was built and tested at DOE’s Fermilab, where scientists and engineers built a “telescope simulator” — a replica of the upper segments of the Víctor M. Blanco 4-meter Telescope — that allowed them to thoroughly test DECam before shipping it to Cerro Tololo in Chile.

DECam, yedi ülkedeki 25 kurumdan 400’den fazla bilim insanının katıldığı altı yıllık bir gözlem kampanyası olan (2013’ten 2019’a kadar) Karanlık Enerji Araştırması’nı (DES) yürütmek için kuruldu. Bu uluslararası ortak çaba, yüz milyonlarca galaksiyi haritalamak, binlerce süpernovayı tespit etmek ve kozmik yapının hassas modellerini keşfetmek için yola çıktı – bunların tümü, Evrenin genişlemesini hızlandıran gizemli karanlık enerjinin çok ihtiyaç duyulan ayrıntılarını sağlamak için. Bugün DECam, dünyanın dört bir yanından bilim adamları tarafından en son bilim mirasını sürdüren programlar için hala kullanılmaktadır.uzay-2