Quanta Shanghai Manufacturing City, personelin güvenli bir balonda yerinde yaşamasını ve çalışmasını gerektiren COVID’nin yayılmasını önlemek için Çin’in “kapalı döngü” yönetim sistemini uygulamak için ideal bir site gibi görünüyor.

20 futbol sahası büyüklüğünde bir alana yayılan kampüste fabrikalar, 40.000 işçi için yaşam alanları, bazıları oda başına 12 yaşam alanı ve hatta bir süpermarket bulunuyor.

Ancak COVID-19, Quanta’nın savunmasını ihlal ettiğinden, sistem Perşembe günü kaosa girdi.

İnternette yayınlanan videolar, yüzlerce Quanta işçisinin, o gün kattaki işçilerin COVID için pozitif test ettiğine dair söylentiler arasında, tehlikeli madde giysisi giymiş güvenlik görevlilerini fiziksel olarak ezdiğini ve fabrikanın içinde mahsur kalmaktan kaçmak için fabrika kapılarının üzerinden atladıklarını gösterdi.

Quanta’daki çalkantı, Şanghay’ın, birçoğu küresel tedarik zincirlerinin kilit halkaları olan fabrikalarını, Çin’in “dinamik-sıfır” COVID politikası kapsamında 25 milyonluk şehrin büyük bir kısmı kilitli kalsa bile, yeniden hızlandırmak için karşı karşıya olduğu mücadelelerin altını çiziyor.

Tayvan merkezli Quanta, Apple’ın küresel MacBook üretiminin yaklaşık dörtte üçünü bir araya getiriyor ve ayrıca Tesla için bilgisayar devre kartları üretiyor.

Quanta, kaldırılmadan önce Çin sosyal medya platformlarında görünen videolarla ilgili yorum talebine yanıt vermedi. Apple yorum yapmayı reddetti ve Tesla yorum talebine yanıt vermedi.

Quanta, 22 Nisan’a kadar bunu üç katına çıkarmayı planlayan işgücünün yaklaşık yüzde 5’i veya 2.000 çalışanı ile 18 Nisan’da fabrikada çalışmayı yeniden başlatmak için kapalı devre kurdu. Çin devlet medyası, yeniden başlatmayı Şanghay’ın nasıl olduğuna dair bir örnek olarak lanse etti. sıkı COVID önlemlerine bağlı kalarak ülkenin en büyük ekonomik merkezinde işleri açık tutmak.

Günlük vakalar

Ancak Şanghay hükümetinin verilerine göre, 26 Mart-4 Mayıs tarihleri ​​arasında kampüse ait bir adreste günlük olarak vakalar bildirildi. Quanta, çalışanları arasındaki vaka sayısını açıklamadı.

Quanta’da izole edilmeyen pozitif vakalara dikkat çekmek için yardım arayan çağrılar, Şanghay’ın şehir çapında bir karantina uygulamasına geçmesinden beş gün sonra, 6 Nisan’dan itibaren Weibo’da görünmeye başladı.

Ay boyunca daha fazlası ortaya çıktı ve çalışanlar, düzinelerce işçinin merkezi karantina tesislerine götürülmek üzere sıraya girdiğini gösteren TikTok’un Çin eşdeğeri Douyin’de fotoğraflar ve hesaplar yayınlamaya başladı.

Ayrıca, şehrin en büyük karantina merkezlerinden biri olan Şanghay Ulusal Sergi ve Kongre Merkezi’nde ve Quanta işçilerini barındırmak için özel olarak inşa edilmiş bir tesiste dinlenirken videolarını da çektiler.

Reuters görüntüleri bağımsız olarak doğrulayamadı, ancak iki çalışan ve kampüsün operasyonları hakkında doğrudan bilgisi olan bir kişi, orada birden fazla enfeksiyon olduğunu söyledi.

Soyadını Li olarak veren iki işçiden biri, odasında kendisi dahil sekiz vaka olduğunu belirterek, “Her yurt günde birkaç pozitif vaka bildirdi ve sonunda herkes pozitif oldu” dedi.

Çalışanlar, pozitif test edildikten sonra vakaların genellikle günlerce izole edilmediğini ve kampüsün operasyonları hakkında doğrudan bilgisi olan kişi, yeterli izolasyon alanı olmadığını ve bunun devam eden enfeksiyonlara yol açtığını söyledi.

Fabrikalarda çalışanlar arasında pozitif vakaların bulunduğuna dair söylentiler yayılırken, çalışanlar Perşembe gecesi kaosun tetikleyicisi olduğunu söyledi.

İşçiler, yatakhanelerine geri dönmemelerini söyleyen bir emirle ürktüler ve fabrikanın içinde kilitli kalabilecekleri korkusunu artırdılar.

Mücadelenin videoları bu hafta sonu yayından kaldırılırken, Weibo ve Douyin’deki tartışmalar devam etti ve bir kullanıcı sadece “Ne dağınıklık” dedi.

© Thomson Reuters 2022
genel-8