Galaksimiz ve komşusu Büyük Macellan Bulutu’ndaki en iyi bilinen kara delik sistemleri hakkında daha fazla bilgi edinin. Kredi: NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi ve Bilimsel Görselleştirme Stüdyosu

Bu görselleştirme, sistemimizde 22 X-ışını ikili dosyasını gösterir.[{” attribute=””>Milky Way galaxy and its nearest neighbor, the Large Magellanic Cloud, that host confirmed stellar-mass black holes. The systems are depicted at the same physical scale, and their orbital motion is sped up by nearly 22,000 times. The view of each binary replicates how we see it from Earth. The colors of the stars range from blue-white to reddish, representing temperatures from 45% cooler to 5 times hotter than our Sun.

While the black holes appear on a scale reflecting their masses, all are depicted using spheres larger than their actual size. Cygnus X-1, with the largest companion star shown, is the first black hole ever confirmed and weighs about 21 times more than the Sun. But its surface – called its event horizon – spans only about 77 miles (124 kilometers). The enlarged spheres also cover up visible distortions produced by the black holes’ gravitational effects.

In most of these systems, a stream of gas flows directly from the star toward the black hole, forming around it a broad, flattened structure called an accretion disk. In others, like Cygnus X-1, a massive star produces a thick outflow called a stellar wind, some of which becomes swept up by the black hole’s intense gravity. Gas in the accretion disk heats up as the material slowly spirals inward, glowing in visible, ultraviolet, and finally X-ray light. Because the accretion disks reach even higher temperatures than the stars, they use a different color scheme.

Galaksimiz ve komşusu Büyük Macellan Bulutu’ndaki en iyi bilinen kara delik sistemleri hakkında daha fazla bilgi edinin. Bu görselleştirme, yörüngeleri yaklaşık 22.000 kat hızlandırılmış, aynı ölçekte onaylanmış kara delikleri barındıran 22 X-ışını ikili sistemi sunuyor. Her sistemin görünümü, onu Dünya’dan nasıl gördüğümüzü yansıtır. Mavi-beyazdan kırmızımsıya kadar değişen yıldız renkleri, Güneşimizden %45 daha soğuktan 5 kat daha sıcak olan sıcaklıkları temsil eder.

Bu sistemlerin çoğunda, yıldızdan gelen bir madde akışı, kara deliğin etrafında bir toplanma diski oluşturur. Diğerlerinde, Cygnus X-1 adlı ünlü sistem gibi, yıldız, diski oluşturmak için kara deliğin yerçekimi tarafından kısmen süpürülen büyük bir çıkış üretir. Toplanma diskleri, yıldızlardan bile daha yüksek sıcaklıklara sahip oldukları için farklı bir renk şeması kullanır.

GRS 1915 adlı bir ikili dosyaya ait olan gösterilen en büyük disk, Merkür’ü Güneşimizden ayıran mesafeden daha büyük bir mesafeyi kapsıyor. Kara deliklerin kendileri, kütlelerini yansıtacak şekilde ölçeklendirilmiş küreler kullanılarak gerçekte olduğundan daha büyük gösterilir.uzay-2