Mısır fintech paymobTüccarların çevrimiçi ve mağazada dijital ödemeleri kabul etmelerini sağlayan , bugün B Serisi finansmanda 50 milyon dolar topladığını duyurdu.

PayPal’ın küresel kurumsal girişim kolu olan PayPal Ventures, New York merkezli risk sermayesi Kora Capital ve Londra merkezli Clay Point bu tura öncülük etti.

Yeni katılan yatırımcılar arasında Helios Digital Ventures, British International Investment (eski adıyla CDC Group) ve Global Ventures ve üç Mısır bankası tarafından başlatılan girişim fonu Nclude yer alıyor. Geçen Nisan ayında A15, FMO ve Global Ventures olan 18,5 milyon dolarlık A Serisinden mevcut yatırımcılar ikiye katlandı.

Mısır ve MENA’da bu aşamadaki en büyüklerden biri olan tur, Paymob’un toplam finansmanını 68,5 milyon doların üzerine çıkarıyor.

Paymob, her büyüklükteki işletme ve tüccarlarla çalışır. Çok kanallı ödeme altyapısı, CEO Islam Shawky’nin Mısır’daki en büyük olduğunu iddia ettiği çeşitli yöntemlerle ödeme kabul etmelerini sağlıyor. Bu farklı seçenekler arasında banka kartları, mobil cüzdanlar, QR ödemeleri, banka kartlarının taksitleri, BNPL ve tüketici finansmanı ödeme seçenekleri yer almaktadır. Paymob ayrıca çevrimdışı satıcılar için mağaza içi kart ödemelerini alabilecekleri bir POS çözümüne sahiptir.

2015 yılında Alain El Hajj ve Mostafa Menessy ile Kahire merkezli fintech’i başlatan Shawsky, “Misyonumuz tüccarların büyümesine yardımcı olmak istiyoruz” dedi. “Bu nedenle birlikte, ister KOBİ ister uluslararası bir marka olsun, tüccarlara tüm bu ödeme yöntemlerini kabul etme olanağı sunuyoruz ve böylece satın alma olasılıklarını ve satın alma olasılıklarını artırıyor ve umarım gelirlerini artırıyoruz.”

Geçen yıl Paymob, Swvl, LG, Breadfast ve Homzmart gibi ödeme ağ geçitlerini kullanan 35.000’den fazla yerel ve uluslararası tüccara sahipti. Artık Vodafone, LG, Virgin, Chalhoub Group ve Decathlon’un beğenilerini içeren bu satıcı numarası, üç katına çıkarak 100.000’in üzerine çıktı. Shawky, Paymob’un önümüzdeki birkaç yıl içinde bir milyon KOBİ’ye ulaşmayı planladığını söyledi.

Mısır’ın 3 milyondan fazla KOBİ’ye sahip olduğu düşünüldüğünde bu büyük bir tahmin. Bununla birlikte, Paymob’un bu rakama ulaşma stratejisi, Mastercard ile ortaklaşa yeni bir ürün lansmanı ile destekleniyor: Telefonda Dokunma temassız ödemeler.

Mikro ve küçük tüccarlar için, bir satış noktası makinesi ve beraberindeki donanım edinme maliyeti acımasız olabilir. Bu masrafları telafi etmek için uzun bir süre boyunca büyük hacimleri işlemeleri gerekeceğinden, ölçeklendirme açısından önemli bir engel teşkil eder.

Tap-on-phone ürünü temassız ödeme teknolojisinden yararlanarak bu satıcıların NFC özellikli akıllı telefonlarını (kişisel veya ticari) Paymob destekli bir uygulama indirerek bir POS’a dönüştürebilmelerini sağlıyor.

CEO, “Bizim için bu, yüz yüze işlemler için bir oyun değiştirici çünkü bu, bizim için pazarı açıyor ve muazzam bir şekilde büyümemize yardımcı oluyor” dedi. Ayrıca, geleneksel satış noktası cihazlarına ek olarak hareket ederken yeni tüccarlar için piyasaya sürülecek ürünün, Paymob’un Fawry ve PayTabs gibi rekabette öne geçmesini sağladığını belirtti. Afrika’nın diğer bölgelerindeki benzer şirketler arasında CinetPay, Ozow ve Flutterwave yer alıyor.

Paymob’un kapsamlı ürün paketi, ortak lider yatırımcı Kora Management’ın ilgisini çekti. Firmanın kurucusu Nitin Saigal’e göre Paymob, “Mısır ve Orta Doğu’nun nakit temelli olmaktan dijital yoğun işlem moduna geçmesiyle birlikte çevrimdışı tüccar edinme ve çevrimiçi ödeme ağ geçidi alanında büyük ölçekte yenilik yapıyor.” Tüccarlar için diğer planları arasında, yeni bir ödeme platformunun tanıtılması ve B2B işlemlerini mümkün kılmak için kartların piyasaya sürülmesi yer alıyor.

Geçen yıldan bu yana, Mısır’daki çeşitli fintech’ler, apex bankasının (Mısır Merkez Bankası) finansal katılım girişimlerini övdü ve Paymob bir istisna değil. Shawky bunları söylüyor girişimler – 20 milyondan fazla Meeza kartı ve 25 milyon cüzdan verilmesi ve şirketlere POS cihazlarını dağıtma ve çalıştırma lisansları verilmesi dahil – Paymob’un dikkate değer bir büyümeye tanık olmasının nedenlerinden bazıları.

Paymob, geçen yıl toplam 5 milyar dolarlık bir ödeme hacmi bildirdi; bu sayının şu anda neye benzediği öğrenilemedi. Ancak şirket tarafından paylaşılan diğer metriklerde, aylık hacimlerinin Aralık 2021 itibariyle yıllık 4 kat arttığını söyledi. Paymob, web sitesindeki bilgilere göre 120 milyonun üzerinde işlem gerçekleştirdi.

Pakistan’a genişleme, Paymob’un yıl sonuna kadar daha hızlı büyüdüğünü görebilir. Bir açıklamaya göre, Mısırlı fintech, 4 milyondan fazla KOBİ’ye ev sahipliği yapan Güney Asya ülkesinden önümüzdeki iki yıl içinde 100.000 tüccar eklemeyi planlıyor.

Paymob, Kenya ve Filistin dahil olmak üzere diğer pazarlardaki tüccarlara hizmet verdiğini iddia ediyor; ancak henüz bu bölgelerde mağaza açmadı. Bunun yerine, şirketin gözünü bir Bu büyüme finansmanı, piyasaya sürülmek için gerekli ateş gücünü sağladığından, az sayıda KİK ve Kuzey Afrika pazarı. Paymob ayrıca Mısır’da daha fazla pazar payı peşinde koşacak ve masraf yönetimi yazılımı ve işletme sermayesi sağlanması dahil olmak üzere ürün paketinde daha fazla teklif sunacak.

Ortak lider yatırımcı PayPal Ventures’ın direktörü Ashish Aggarwal yaptığı açıklamada, “Paymob, dijital ödemelerin benimsenmesini ilerletme misyonumuzu ve tutkumuzu paylaşıyor – yetersiz hizmet alan KOBİ’lerin büyümesini ve başarısını desteklemede etkileyici adımlar attı” dedi.

Bu PayPal’ın ilk MENA yatırımı ve CVC firmasının Güney Afrika açık finans kuruluşu Stitch’ten sonra Afrika’daki ikinci yatırımı gibi görünüyor. Risk sermayesindeki küresel yavaşlamaya rağmen (henüz Afrika’ya o kadar yansımadı), PayPal’ın katılımı, küresel yatırımcıların, özellikle toplam VC’nin %60’ına katkıda bulunan bir sektör olan fintech’te ilk anlaşmalarını yaptıkları geçen yılki eğilimi sürdürüyor. finansman.genel-24