Milletvekilleri, TikTok ve Instagram gibi sosyal medya platformlarında şöhret bulan çocuk etkileyicileri korumak için daha sert yasalar çağrısında bulundu.

A rapor Dijital, Kültür, Medya ve Spor (DCMS) Komitesi tarafından yayınlanan raporda, istihdam yasalarının dijital çağa ayak uyduramadığı ve bazı çocukların maddi kazanç için ebeveynleri tarafından baskı altında tutulduğu ve sömürüldüğü tespit edildi.

DCMS komite başkanı Julian Knight MP, “Bu rapor, çok uzun süredir ışıklar, kamera ve hareketsizlik durumunda olan endüstriyi kuşatan sorunlara bir ayna tuttu” dedi. “Değişen dijital ortama ayak uydurmak ve herkes için uygun korumayı sağlamak için kuralları yeniden şekillendirmek artık Hükümete bağlı.”

2021 Ofcom raporuna göre, çocukların yarısına kadarı vlogger’ları veya YouTube etkileyicilerini izlediklerini söyledi.

Raporda, çocuk etkileyici kültürünün farklı sesler ve topluluklar için bir platform sağlayabileceği, ancak gençleri dezenformasyona ve zararlı mesajlara maruz bırakabileceği belirtiliyor.

ESET’in küresel siber güvenlik danışmanı Jake Moore, “Çevrimiçi etkileyicilerin ortaya çıkma hızıyla birlikte, güvenlik önlemleri ve güvenlik, takipçi kazanma lehine genellikle öncelik listesinin arkasına konuyor” dedi.

Rapor, çocukların, ebeveynlerin ve okulların gençlerin medya okuryazarlığını geliştirmede daha iyi desteğe ihtiyacı olduğunu tavsiye etti. Ayrıca, Reklam Standartları Ajansı’nın çocuklara yönelik çevrimiçi reklamlar için açıklama standartlarını daha sıkı hale getirmek için daha fazlasını yapması gerektiğini de tespit etti.

Moore, “Bazı insanlar hala güvenlik ayarlarını çalıştırmanın veya kurmanın çok zor olduğunu düşünüyor, ancak gerçek şu ki, iki faktörlü kimlik doğrulama gibi ayarların daha güçlü bir koruma katmanı eklemesi genellikle yalnızca birkaç saniye sürüyor” diye ekledi.

Knight şunları ekledi: “Hala dijital okuryazarlık geliştirmekte olan çocuk izleyiciler, her şeyin her zaman göründüğü gibi olmadığı bir ortamda özellikle tehlike altındadır.”

Buna yanıt olarak, rapor hükümeti İngiltere’deki çocuk işçiliği ve performans düzenlemesindeki boşluk konusunda daha fazlasını yapmaya çağırıyor.

Raporda, yeni nüfuz yasasının çalışma saatleri ve koşulları, bir çocuğun kazancının korunması, silme hakkı ve çocuk işçi düzenlemelerinin yerel makamların gözetimi altına alınmasıyla ilgili hükümleri detaylandırması gerektiği belirtildi.

Raporda dile getirilen bir diğer konu, etkileyicilerin Birleşik Krallık reklam düzenlemelerine düşük düzeyde uymasıydı.

Reklam Standartları Ajansı’na (ASA) göre 2020’de İngiltere merkezli 122 etkileyicinin Instagram’daki 24.000 pazarlama gönderisinin %35’i açıkça reklam olarak etiketlenmedi.genel-11