Uzun süredir Windows’u yerel bir hesapla kullanmak mümkündü. Ancak şimdi, hesap gereksinimi sıkılaştırıldı. Kullanıcıların Windows’u yüklemek için bir Microsoft hesabı almaları gerekir.

Çoğu Windows kullanıcısı muhtemelen güncel haberleri hiç beğenmeyecek. Microsoft, muhtemelen gelecekteki bir güncellemede hesap gereksinimini genişletecektir. Windows 11 Home için bir Microsoft hesabı almanız gerektiği en başından belliydi. Ancak şimdi teknoloji şirketi bir adım daha ileri gidiyor.

Windows 11 Pro için hesap gereksinimi

Ayrıca Windows 11 Pro için de yakında bir “hesap gereksinimi” getirilecek. Bu, artık Windows 11 Pro’yu PC veya dizüstü bilgisayara yerel bir hesapla yükleyemeyeceğiniz, ancak bir Microsoft hesabının gerekli olduğu anlamına gelir.

Ev sürümündeki yerel seçenek, 2021 gibi erken bir tarihte kaldırılacak. Şimdi, 22H2 güncellemesi ile bu, Pro Edition için de geçerli olmalıdır. Ancak bununla birlikte hesap gereksinimine ek olarak bir değişiklik daha geliyor. Windowslatest, çalışan bir internet bağlantısının da bir gereklilik olduğunu bildiriyor. Ancak, bu gereksinim muhtemelen önemli ölçüde daha az kullanıcıyı rahatsız edecektir.

Ayrıca okuyun: Microsoft, Windows 11 için birçok yeni özelliği duyurdu

Eksilerden daha fazla artı

Temel olarak, bir Microsoft hesabı Windows kullanıcıları için oldukça kullanışlıdır. Çünkü kurulum sırasında OneDrive and Co. bulut hizmeti doğrudan kendi hesabınızla senkronize edilir, böylece verilerinizi birkaç PC’de kolayca yönetebilirsiniz. Microsoft ekosistemini sonuna kadar kullanırsanız, böyle bir “hesap gereksinimi” oldukça faydalı olabilir. Ancak, kişisel veriler de Microsoft’a aktarılır veya kullanıma sunulur. Her kullanıcı bunu kabul etmez.

Şu anda, var olmayan bir e-posta adresi ve şifre girerek Pro sürümde hesap gereksinimini atlayabilirsiniz. Mantıksal olarak bu, “İleri” düğmesiyle atlanabilecek bir hata mesajına yol açar. Ancak 2022 sonbaharında gelmesi beklenen güncelleme ile Microsoft bunu da ortadan kaldıracak.

Ayrıca okuyun: Windows kullanıcılarının bilgisayarlarını kapatmaması gerektiğinde

Temel olarak, hesap gereksinimi olmayan tek bir model vardır – o da Microsoft 11 Enterprise. Bu sürüm temel olarak şirketler için tasarlanmıştır. Yöneticiler veya kullanıcılar, yerel bir hesapla mı yoksa bir Microsoft hesabıyla mı oturum açmak istediklerine özgürce karar verebilirler.

kaynakgenel-25